Sprawdź, gdzie nie zostawiać sprzętu fotograficznego

Sprawdź, gdzie nie zostawiać sprzętu fotograficznego
Koniec roku to zawsze czas podsumowań i ciekawych raportów. Jednym z nich podzieliła się platforma Lenstag. Dowiecie się z niego między innymi skąd najczęściej kradziono sprzęt fotograficzny w mijającym 2015 roku.
Lenstag to popularna wśród fotografów międzynarodowa platforma służąca do rejestrowania numerów seryjnych sprzętu fotograficznego. Za sprawą wciąż rosnącej liczby użytkowników oraz szybkiej i ułatwionej możliwości wymiany informacji (aplikacja na iOS i Androida), jesteśmy w stanie w krótkim czasie sprawdzić, czy akurat dany aparat lub obiektyw, który chcemy zakupić nie był wcześniej skradziony.

Jednak portal słynie też z innej rzeczy. Co roku publikuje bardzo ciekawe zestawienie, w którym prezentuje statystyki dotyczące skradzionego sprzętu fotograficznego. Z tegorocznego raportu wynika, że ponad połowa aparatów, obiektywów lub akcesoriów została zrabowanych z pojazdów (31%) i domów lub mieszkań (20%). Zdecydowanie mniejszy odsetek przypadł na publiczny transport (10%). Z kolej bezpośredni rabunek stanowił zaledwie 8% wszystkich kradzieży.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)
”Najwięcej sprzętu fotograficznego skradziono z samochodów - zwłaszcza tych wypożyczanych. Okazywały się one łakomym kąskiem dla złodziei. Tym samym 2015 rok był w tej kwestii zdecydowanie gorszy od ubiegłego” - powiedział założyciel Lenstag, Trevor Sehrer.

Z raportu dowiemy się również, że najmniej przyjaznymi dla fotografów miastami okazały się Rzym, Londyn i Melbourne. To właśnie w tych miejsc dokonywano największej liczby rabunków. Z kolei najczęściej kradzionym aparatem 2015 roku okazał się Canon EOS 5D Mark III.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.lenstag.com. Tam też będziecie mogli dokonać darmowej rejestracji swojego sprzętu. Korzystanie z platformy jest bezpłatne.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
3