Czy to koniec problemów z kradzieżą sprzętu foto? Apple otworzy usługę Find My dla innych firm

Autor: Maciej Luśtyk

24 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Usługa lokalizacyjna Apple’a niejednemu pozwoliła już odnaleźć zgubionego iPhone’a czy bezprzewodowe słuchawki. Wygląda na to, że już niebawem z systemu będą mogli skorzystać także zewnętrzni producenci, co w świecie elektroniki może oznaczać małą rewolucję.

Dziś szansa na odnalezienie i odzyskanie skradzionego sprzętu fotograficznego jest podobna jak w przypadku kradzieży roweru - bardzo mała. Choć w polskim internecie mamy bazę SSSF (Spis Skradzionego Sprzętu Fotograficznego), a swój własny rejestr prowadzi także sklep Proclub, mało kto sprawdza numery seryjne aparatów i obiektywów przy zakupie na rynku wtórnym, a złodzieje mają aż za dużo możliwych kanałów spieniężenia skradzionego sprzętu, by możliwe było jego odnalezienie w gąszczu internetu.

Sytuacji nie ułatwia także fakt, że serwisy aukcyjne nie wymagają sprawdzania numerów seryjnych sprzętu, a i sami producenci wydają się być mało zainteresowani prowadzeniem bazy pozwalającej na odnalezienie skradzionego sprzętu. Być może jednak już niebawem się to zmieni.

Już niebawem Apple wprowadzi własne trackery, ale nie to jest najciekawszą informacją

Domniemany wygląd trackera AirTag. W rzeczywistości będzie prawdopodobnie znacznie mniejszy

Za sprawą funkcji ukrytych w wersji beta programu iOS 13 już od dłuższego czasu wiadomo, że Apple fantazjuje nad wprowadzeniem specjalnych trackerów, które podpięte do rzeczy codziennego użytku ułatwiałyby ich odnalezienie. Wiele osób spodziewało się, że Apple AirTags (bo tak mają się nazywać) zostaną oficjalnie zaprezentowane podczas konferencji WWDC, która odbyła się wczoraj. Premiery się nie doczekaliśmy, ale uwagę zainteresowanych powinna przykuć inna informacja udostępniona wczoraj przez firmę z Cupertino, która może mieć znacznie większy wpływ na rzeczywistość niż trackery Bluetooth.

Chodzi mianowicie o ogłoszenie otwarcia sieci Find My (wcześniej Find My iPhone) dla zewnętrznych producentów. W ramach tego przedsięwzięcia z siecią Apple będą mogły łączyć się więc trackery innych firm, których użyteczność do tej pory była mocno ograniczona, ale co chyba ważniejsze - także wszelkie urządzenia wyposażone w jakąś formę łączności bezprzewodowej (choćby NFC lub Bluetooth).

Lokalizacja urządzeń w ramach Find My network

Sprzęt elektroniczny znajdziesz tak łatwo jak iPhone'a. Nawet gdy nie będzie bezpośrednio podłączony do sieci

Choć w przypadku urządzeń, które nie są stale podłączone do sieci, jak na przykład aparaty fotograficzne, skuteczność lokalizacji opierać ma się na popularności Apple’a i ogromnej liczbie sprzętu producenta znajdującego się „w terenie”. W ten sposób, nawet jeśli dane urządzenie nie będzie bezpośrednio podłączone do sieci, prędzej czy później wejdzie ono w interakcję z jakimś iPhonem czy Macbookiem, a wtedy informacja o lokalizacji zostanie przesłana szukającemu. Jak zapewnia Apple, wszystko opierać ma się na w pełni bezpiecznym, szyfrowanym i przyjaznym dla baterii protokole.

Producenci sprzętu foto nie będą mogli przejść obok tego obojętnie. Nie będą w stanie wypracować też własnej alternatywy

Brzmi świetnie i zapewne będzie równie praktyczne. Pozostaje jedynie pytanie czy producenci sprzętu foto będą skłonni wykupić od Apple licencję na korzystanie z usługi. Biorąc jednak pod uwagę jak dobrym ruchem PR-owym mogłoby się to stać, jeśli system okaże się naprawdę skuteczny, raczej nie będziemy musieli długo czekać na reakcję rynku foto. Zwłaszcza że żaden z producentów nie dysponuje możliwościami, które pozwoliłyby mu wprowadzić własny system tego typu.

Program ma być dostępny dla zainteresowanych producentów już pod koniec roku. Wcześniej, jesienią, wraz z premierą iPhone’a 12 zobaczymy pewnie także trackery AirTags. Jeżeli wszystko pójdzie w dobrym kierunku, w niedalekiej przyszłości kradzieże sprzętu elektronicznego mogą stać się przeszłością.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem developer.apple.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Słynny holenderski fotograf zmarł nagle w Amsterdamie. O śmierci Erwina Olafa poinformowali na Instagramie jego współpracownicy ze studia.
11
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
Mówi się, że nie liczy się ilośc, tylko jakość. Najnowsze statystyki nie pozostawiają jednak wątpliwości - za większość przekazu wizualnego już niedługo będą odpowiadały generatory...
6
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Po bardzo optymistycznym roku 2022, rynek aparatów kontynuuje trend zwyżkowy. Wygląda na to, że dekadę recesji mamy już na dobre za sobą. Czy jednak skorzystają na tym użytkownicy?
12
Powiązane artykuły