Fotografia rodzinna dziś, czyli tworzenie familijnej historii

Autor: Piotr Wroniewicz

19 Sierpień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Firma Nikon zleciła wykonanie badania rynku dotyczącego tworzenia rodzinnej historii na zdjęciach. Badanie zostało przeprowadzone z udziałem 9000 dorosłych osób z całej Europy, w tym 1001 Polaków. Wynika z niego, że blisko połowa z nas uważa, że spotkania rodzinne, organizowane w celu wykonania zdjęcia grupowego to podstawa tworzenia familijnej historii. Pozostałe dane są równie ciekawe.

Dla blisko połowy Polaków w wieku 18-34 lata fotografia rodzinna stanowi ważny element tworzenia i dokumentowania rodzinnej historii. Jednocześnie blisko jedna trzecia ankietowanych przyznaje, że nie wykonuje takich portretów regularnie.

Jak się jednak okazuje nie każdy od tak może się na takim zdjęciu znaleźć. W wielu przypadkach trzeba spełniać konkretne warunki. Poza więzami krwi, podstawą jest stały związek. Śluby stanowią temat prawie jednej trzeciej (32%) wszystkich wykonywanych portretów rodzinnych, 25% z nas jest skłonnych zaprosić partnera do rodzinnego portretu pod warunkiem, że para jest ze sobą ponad rok lub mieszka ze sobą na stałe. Dla 17% warunkiem koniecznym są zaręczyny. Najgorzej jest w przypadku par młodych starzem. Tylko 6% badanych chciałoby mieć na rodzinnym zdjęciu swojego chłopaka lub dziewczynę.

Z powyższej infografiki wynika, że najważniejszymi osobami na rodzinnych portretach są seniorzy rodu. Tak odpowiedziało 44% ankietowanych. Wśród bohaterów familijnych fotografii pojawiają się również zwierzęta. Swojego pupila na zdjęciu umieszcza 8% badanych.

Za wykonanie rodzinnego portretu odpowiedzialne jest najczęściej pokolenie z przedziału wiekowego 18 - 34 lata, które robi 38% fotografii tego typu. Poszukując inspiracji w wyborze właściwej pozy do zdjęcia, europejskie rodziny chętnie wzorują się na rodach królewskich, dlatego firma Nikon we współpracy z Christianem Lambiotte - fotografem rodzin królewskich przygotowała kilka praktycznych wskazówek.

Porady Christiana Lambiotte dotyczące portretów rodzinnych:

  • Zdjęcie rodzinne należy zawsze ciasno kadrować i jeśli to możliwe wykonywać z góry
  • Fotografowane osoby powinny być ubrane swobodnie i wygodnie
  • Czasami dodanie do zdjęcia jakiegoś obiektu może zwiększyć jego głębię i uczynić je bardziej interesującym - na przykład jeśli wiemy, że w fotografowanej rodziniee są zapaleni muzycy, można umieścić w kadrze fortepian
  • Nie należy się zbytnio przejmować tłem zdjęcia ani aranżacją sceny - najważniejsze są fotografowane osoby oraz wyraz ich twarzy
  • Zdjęcie należy wykonać jak najszybciej - nikt nie lubi czekać! Jeśli fotografowane osoby stracą cierpliwość, na zdjęciach będą wyglądały na spięte i skrępowane
  • Należy zawsze okazywać cierpliwość wobec fotografowanych osób i wyjaśnić im swój pomysł na zdjęcie - poczują się one wówczas swobodniej i pewniej
  • Tym, co zwykle odróżnia zdjęcia celebrytów od tradycyjnych fotografii rodzinnych, jest stosowanie retuszu. Nie można jednak przesadzać z edycją - zdjęcia mogą zostać uznane za sztuczne. Warto więc unikać retuszu, gdy nie jest on konieczny - rodzinne portrety powinny być naturalne
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Chmury danych i serwery NAS dla fotografów i filmowców - przegląd rynku (2024)
Chmury danych i serwery NAS dla fotografów i filmowców - przegląd rynku (2024)
Przegląd i porównanie najpopularniejszych internetowych serwisów do archiwizowania danych i domowych serwerów NAS pozwalających stworzyć prywatną chmurę.
7
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Szukasz niedużego aparatu do zabrania w podróż lub na urlop? Oto najlepsze modele, które zamykają duże możliwości w niewielkich, wygodnych konstrukcjach z przystępną ceną.
13
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
Wykorzystując laptopy dla twórców Asus Studiobook i Zenbook sprawdzamy, jak Nvidia Studio radzi sobie w pracy z obrazem i coraz częściej wykorzystywanymi w postprodukcji funkcjami AI.
29
Powiązane artykuły