30 lat Łodzi Kaliskiej w Galerii Bielska BWA

Autor: Marcin Grabowiecki

5 Styczeń 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Zapraszamy na otwarcie wystawy "30 lat Łodzi Kaliskiej", które odbędzie się w piątek, 8 stycznia o godz. 19:00 w Galerii Bielska BWA. Zobaczymy na niej 30-letni dorobek łódzkiej grupy artystycznej. Na bielską ekspozycję złożą się dwie wystawy: "Szczerość i blaga. Etyka prac Łodzi Kaliskiej w latach 1979-89" oraz "Łódź Kaliska w czerni i bieli". Pierwsza z nich przygotowana została przez Muzeum Sztuki w Łodzi, a druga jest kuratorskim wyborem Agaty Smalcerz. Wystawa potrwa do 31 stycznia 2010 roku.

W dniach 9-31 stycznia w Galerii Bielska BWA będziemy mieli okazję zobaczyć prace Łodzi Kaliskiej zgromadzone pod tytułem "30 lat Łodzi Kaliskiej". Złożą się na nią dwie wystawy: "Szczerość i blaga. Etyka prac Łodzi Kaliskiej w latach 1979-89" oraz "Łódź Kaliska w czerni i bieli".

Wystawa "Szczerość i blaga.." jest próbą wypracowania ponownego rozpoznania aktywności artystycznej grupy w pierwszej dekadzie jej istnienia. Ekspozycja przedstawia prace pogrupowane w pięciu wątkach: od najwcześniejszych prac związanych z fotomedializmem, poprzez dokumentację performance, akcji i działań oraz licznych manifestów w świadomy sposób posługujących się paralogizmami czy też antynomiami - czytamy w materiałach dostarczonych przez organizatorów.

Agata Smalcerz wybrała wyłącznie czarno-białe prace Łodzi Kaliskiej. Są to przede wszystkim prześmiewcze inscenizacje słynnych obrazów z historii sztuki światowej i polskiej, w których brali udział sami artyści oraz ich słynne muzy, a także grupa przyjaciół i statyści.

Obrazom towarzyszyć będą najgłośniejsze filmy grupy - od najwcześniejszych, z początku lat 80., w stylistyce niemych burlesek, po inscenizacje słynnych dzieł filmowych (Eisensteina, Felliniego, Piwowskiego).

Łódź Kaliska została założona w 1979 roku przez Marka Janiaka, Andrzeja Kwietniewskiego, Adama Rzepeckiego, Andrzeja Świetlika i Andrzeja Wielogórskiego oraz Jerzego Kobę podczas V Ogólnopolskich Fotograficznych Spotkań Młodych w Darłowie. Artyści stworzyli ideę grupy, która w swojej działalności - już od pierwszych anarchistycznych akcji - zakłócała i przedrzeźniała ówczesny oficjalny świat sztuki.

30 lat Łodzi Kaliskiej
Wernisaż: 8.01.2010, godz. 19:00
Termin: 9-31.01.2010

Galeria Bielska BWA
ul. 3 maja 11
Bielsko-Biała

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły