Zadymka jazzowa w Galerii Bielskiej BWA

Wystawa zatytułowana "10 zadymek jazzowych - foto/grafika/film" powstała z okazji kolejnej odsłony jazzowego festiwalu w Bielsku Białej. Stanowi doskonałą dokumentację dotychczasowych edycji tej imprezy. Na zdjęciach będzie można zobaczyć gwiazdy światowego jazzu, a także młodych zdolnych artystów, którzy zostali utrwaleni na światłoczułym materiale, w czasie trwania koncertów.
W tym roku na festiwalu wykonawcami będę m. in: Wayne Shorter Quartet, SFJAZZ Collective, Chris Porter Band, Polish Jazz Quartet, Marcin Wasilewski Trio, Rebekka Bekken, Omar Sosa Quartet "Afreecanos", Dobrek Bistro, Laboratorium, Aleksiej Krugłow "Krugly band", YoungBlood Brass Band, Boba Jazz Band, Miloopa, Muariolanza.

Fotografem, którego sylwetkę należy przypomnieć w tym miejscu jest Rafał Nowak, który w 2006 roku zaprezentował wystawę My friend, jazz w Helicon Jazz Café w Warszawie. Zdjęcia prezentowały sławnych muzyków, podczas ich występów w ramach koncertów i festiwali jazzowych - Warsaw Summer Jazz Days, JVC Jazz Festiwal, Plenerowy Festiwal Jazzowy - Jazz na Starówce, Sygnowano Stańko, Era Jazzu oraz podczas Bielskiej Zadymy Jazzowej.

fot. Jerzy Pustelnik, Roy Hargrove

Dziesięć edycji międzynarodowego festiwalu jazzowego "Bielska Zadymka Jazzowa" w Bielsku-Białej utrwalonych na fotografiach, filmach i w projektach graficznych - taka artystyczna "dokumentacja" prezentowana będzie na wystawie w Galerii Bielskiej BWA z okazji jubileuszu "Zadymki". Występujące w Bielsku-Białej gwiazdy światowego jazzu, a także odkrywane tutaj młode talenty - utrwalone na kliszy podczas koncertów na bielskich scenach, jam sessions w Piwnicy Zamkowej oraz koncertów w niepowtarzalnej zimowej scenerii schroniska na Szyndzielni (1026 m npm). Obserwować muzyków na scenie, za kulisami, wśród publiczności - to gratka dla fotografów i filmowców specjalizujących się zarówno w dokumencie, jak i fotografii artystycznej. Specyficzna atmosfera, możliwość bliskiego kontaktu z największymi postaciami współczesnej muzyki jazzowej - zaowocowały wieloma interesującymi pracami osób związanych z festiwalem. Fotografie, grafika, filmy - wszystko to, mimo różnorodności środków artystycznych, wybrane specjalnie na bielską wystawę, zachowuje stylistyczną wyrazistość.

Na wystawie swoje zadymkowe zdjęcia zaprezentuje 11 fotografików: Grzegorz Bury, Aleksander Lenart, Maciek Loranc, Henryk Malesa, Rafał Nowak, Grzegorz Pastwa, Karolina Pustelnik Fojcik, Henryk Pollak, Jerzy Pustelnik, Krzysztof Szafraniec i Mieszko Stanisławski. Charakterystyczne dla Bielskiej Zadymki Jazzowej jest także tworzenie prezentacji multimedialnych, stanowiących swego rodzaju scenariusze imprezy, a także etiud filmowych. Na wystawie znajdą się filmy Leszka Buzderewicza, Aleksandra Lenarta i Rafała Zguda. Festiwalowi od początku towarzyszy również dbałość o jego wizualną oprawę. Plakat, wydawnictwa, aranżacje sceny i duże formy wystawiennicze widziane z perspektywy 10 lat stanowią ciekawy graficzny zapis. Autorem wizualizacji festiwalu jest od pierwszej edycji bielski artysta Piotr Wisła - kurator prezentowanej wystawy. To on do muzyki dodał oryginalne opracowania plastyczne. Projekty jego autorstwa będą ważnym "przewodnikiem", tak po wystawie, jak i 10-letniej historii festiwalu.


fot. Aleksander Lenart, Terence Blanchard

Bielska Zadymka Jazzowa odbywa się w Bielsku-Białej od 1999 roku; od 2004 roku nosi nazwę Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa. Początkowo uzupełniała koncertową działalność Piwnicy Zamkowej ? klubu artystycznego prowadzonego przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr. Dziś jest liczącym się w Polsce festiwalem jazzowym. Wiele gwiazd światowego jazzu przyjeżdża do Bielska-Białej na jedyne koncerty w kraju, często też w Europie, a to przyciąga fanów tej muzyki. Dotąd na festiwalu wystąpiło 445 wykonawców z 24 krajów. Wśród nich legendy jazzu z USA: Hank Jones, All Foster, Charlie Haden, Yellowjackets, Joe Lovano, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray; z Europy: Henri Texier, Arild Andersen, Till Broenner, Richard Galliano, Nils Petter Molvaer, Roberta Gambarini, Saskia Laroo; i Polski: Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Ewa Bem, Anna Maria Jopek oraz wielu innych. Do historii festiwalu przeszły już jam sessions z udziałem Urszuli Dudziak, Michała Urbaniaka, David'a Murray'a, Roy'a Hargrove'a, Terence'a Blanchard'a czy Joe Lovano. Takich nazwisk nie powstydziłby się żaden klub jazzowy na świecie.

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr przy współpracy z Gminą Bielsko-Biała; dyrektorem artystycznym jest Jerzy Batycki - prezes Stowarzyszenia Sztuka Teatr. Wystawę "10 zadymek jazzowych - foto/grafika/film", towarzyszącą X edycji Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa, organizuje Stowarzyszenie Sztuka Teatr oraz Galeria Bielska BWA.
- możemy przeczytać w tekście dotyczącym wystawy.


Wystawa zbiorowa 10 zadymek jazzowych - foto/grafika/film
Wernisaż: sobota, 16 lutego 2008 roku, godzina 19.00
Wystawa czynna: 7 - 27 lutego 2008 roku (sala górna)

Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, Bielsko Biała

mailto:info@galeriabielska.pl

Opracowanie: Agata Nowak
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0