Wystawa Adama Sheybala "Odyseja gliwicka" w Galerii Asymetria

0
Marcin Grabowiecki
9 Październik 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na otwarcie wystawy Adama Sheybala zatytułowanej "Odyseja gliwicka". Odbędzie się ono 14 października w warszawskiej Galerii Asymetria. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Sheybala pochodzące z lat 50. XX wieku.
fot. Adam Sheybal "Instruktor ma głos" 1953
14 października w Galerii Asymetria zostanie otwarta wystawa prac Adama Sheybala zatytułowana "Odyseja gliwicka". Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Sheybala pochodzące z lat 50. XX wieku. Sheybal, który w okresie międzywojennym był zafascynowany piktorializmem i silnie inspirował się estetyką bułhakowską, w latach 50. przeformułował swoją estetykę. W prezentowanych w Asymetrii pracach wyraźnie widać próbę odniesienia się fotografa do nowych nurtów takich jak neorealizm czy fotografia subiektywna. Sheybal był jednym z najważniejszych przedstawicieli Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego - środowiska niezwykle twórczego i płodnego, do którego należał także Jerzy Lewczyński, Zofia Rydet czy Piotr Janik. 

O wystawie pisze Rafał Lewandowski:

Adam Sheybal, przedwojenny inteligent (major Wojska Polskiego, rozpoczęte studia prawnicze we Lwowie) z pasją fotograficzną, zamieszkał w 1946 roku w Gliwicach. Tutaj podjął pracę m.in. w Biurze Projektów Przemysłu Chemicznego, do którego w 1951 r. trafił również Jerzy Lewczyński. Przyjaźń tych dwóch osób wyznaczyła ścieżkę jednego z głównych nurtów tego, co nazywamy fenomenem fotograficznego środowiska gliwickiego. Miał on wówczas charakter ruchu amatorskiego, ale w 1951 zaowocował powstaniem w Gliwicach oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Ci amatorzy jednak nie byli wcale nieprofesjonalni. Adam Sheybal przed wojną organizował w Warszawie wspólną wystawę fotografii z Henrykiem Wojciechowskim (1932), jego fotografie ilustrują przewodniki Mieczysława Orłowicza, a także znalazły się w Almanachu fotografii polskiej (1932).

Jerzy Lewczyński wspomina, że kiedy trafił na zebranie oddziału PTF-u, siedziało tam przed epidiaskopem kilkudziesięciu starszych panów, którzy w ciasnocie i chmurze papierosowego dymu oglądali swoje zdjęcia pokazywane anonimowo i wykrzykiwali: Co to jest? Co za bzdury? Jednym z nich był właśnie Adam Sheybal, reprezentant szkoły bułhakowskiej, zwolennik piktorializmu, którego twórczość miała przeobrazić się w powojennych Gliwicach w zetknięciu z motywami subiektywnymi.

Wystawa w galerii Asymetria, obrazuje efekt tych przemian. Pokazanych zostanie 27 prac autora z lat 50-tych wykonanych w Gliwicach. Ich niektóre tytuły takie jak: Niszczejące domostwo, Bryły i cienie, Znój, Ludzkie drogi, Gra dachów, Szczurza ścieżka, Zbłąkany promień, Martwe wino wykazują zawieszenie pomiędzy estetyzmem a zaangażowaniem w "Antyfotografię". Drabina i skrzynie ukazane na fotografii Sheybala urzekają swym pięknem, ale piękno to drąży melancholia porzuconych rzeczy, skazanych już na bezużyteczność. Oto początek odysei gliwickiej.


Adam SheybalOdyseja gliwicka
Wernisaż: 14.10, godz. 19:00
Termin: 15.10-13.11

Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a m 8a (4 piętro)
Warszawa
Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0