Wystawa "Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja" w Asymetrii

0
Marcin Grabowiecki
10 Wrzesień 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Galeria "Asymetria" zaprasza na otwarcie wystawy "Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja", które odbędzie się we wtorek, 15 września, o godz. 19:00. Zobaczymy na niej prace piktorialistów, wśród których znaleźli się tacy twórcy jak: Jan Bułhak czy Witold i Marian Dederko. Prezentowane fotografie pochodzą ze zbioru wybitnego polskiego artysty.
fot. Jan Bułhak, Zaulek bernardyński w Wilnie
W dniach 15 września - 9 października w warszawskiej galerii Asymetria można będzie zobaczyć wystawę zatytułowaną "Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja".

Na przygotowanej przez Galerię Asymetria wystawie "Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja" zaprezentowany zostanie fragment zbioru fotografii wybitnego polskiego fotografa-piktorialisty. Anatol Węcławski obok własnej twórczości fotograficznej prowadził także działalność kolekcjonerską, gromadząc prace najznakomitszych artystów z kręgu polskiego piktorializmu: Jana Bułhaka, Witolda i Mariana Dederków, Wiesława Zielińskiego, Władysława Kozłowskiego, Władysława Bogackiego, Bolesława Gardulskiego czy Klemensa Składanka.

Prace prezentowane na wystawie dadzą wyobrażenie zarówno o technikach szlachetnych wykorzystywanych przez piktorialistów, takich jak fotonit - techniki opracowanej przez Witolda i Mariana Dederków czy przetłok - techniki polegającej na wykonywaniu obrazów poprzez stykowe odbijanie ich z negatywów pokrytych barwnikami. Eksponowane fotografie przybliżą także typowe dla piktorializmu tematy: eksponowane będą klasyczne już widoki wileńskie Bułhaka, malownicze krajobrazy Kozłowskiego i Wojciechowskiego a także quasi-malarskie portrety, takie jak praca "Ślepiec" Władysława Kozłowskiego.
fot. Anatol Węcławski, Kamienne schodki, cykl "Warszawa", brom, przed 1928
Wielką rzadkością będzie ekspozycja jednego z nokturnów Jana Bułhaka oraz pracy "Kamienne Schodki" Anatola Węcławskiego, bardzo docenianej przez odbiorców z tamtej epoki i nagrodzonej na II Międzynarodowym Salonie Fotograficznym w Japonii (Tokio, Osaka, 1928) oraz na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej na Wołyniu (Krzemieniec, Równe, Łucko, 1929).
Wystawa przeniesie więc nas w niezwykły, plastyczny świat piktorialistów, fotografów, którzy starali się przerzucić pomost między techniką fotograficzną a sztukami pięknymi.


kurator wystawy: Rafał Lewandowski

Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja
Wernisaż: 15.09, godz. 19:00
Termin: 15.09-9.10

Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a m 8a (4 piętro)
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Nikon ruszył z jesienno-zimowymi promocjami, którymi objętych jest kilkadziesiąt korpusów i obiektywów ze wszystkich systemów producenta. To doskonała okazja na zakup...
0
0
Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2019 - Pinhole na Górnym Śląsku
Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2019 - Pinhole na Górnym Śląsku
Już w tym tygodniu rozpocznie się festiwal fotograficzny, w którym rozumienie słowa aparat jest ograniczone tylko wyobraźnią twórców. Do końca listopada będzie można zobaczyć...
0
0
Ostatnie dni Vintage Photo Festival 2019. Oto dlaczego warto odwiedzić Bydgoszcz
Ostatnie dni Vintage Photo Festival 2019. Oto dlaczego warto odwiedzić Bydgoszcz
Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy to przedsięwzięcie zrodzone z pasji do fotografii oraz głębokiego przekonania o tym, że...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)