Wystawa "Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja" w Asymetrii

Galeria "Asymetria" zaprasza na otwarcie wystawy "Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja", które odbędzie się we wtorek, 15 września, o godz. 19:00. Zobaczymy na niej prace piktorialistów, wśród których znaleźli się tacy twórcy jak: Jan Bułhak czy Witold i Marian Dederko. Prezentowane fotografie pochodzą ze zbioru wybitnego polskiego artysty.
fot. Jan Bułhak, Zaulek bernardyński w Wilnie
W dniach 15 września - 9 października w warszawskiej galerii Asymetria można będzie zobaczyć wystawę zatytułowaną "Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja".

Na przygotowanej przez Galerię Asymetria wystawie "Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja" zaprezentowany zostanie fragment zbioru fotografii wybitnego polskiego fotografa-piktorialisty. Anatol Węcławski obok własnej twórczości fotograficznej prowadził także działalność kolekcjonerską, gromadząc prace najznakomitszych artystów z kręgu polskiego piktorializmu: Jana Bułhaka, Witolda i Mariana Dederków, Wiesława Zielińskiego, Władysława Kozłowskiego, Władysława Bogackiego, Bolesława Gardulskiego czy Klemensa Składanka.

Prace prezentowane na wystawie dadzą wyobrażenie zarówno o technikach szlachetnych wykorzystywanych przez piktorialistów, takich jak fotonit - techniki opracowanej przez Witolda i Mariana Dederków czy przetłok - techniki polegającej na wykonywaniu obrazów poprzez stykowe odbijanie ich z negatywów pokrytych barwnikami. Eksponowane fotografie przybliżą także typowe dla piktorializmu tematy: eksponowane będą klasyczne już widoki wileńskie Bułhaka, malownicze krajobrazy Kozłowskiego i Wojciechowskiego a także quasi-malarskie portrety, takie jak praca "Ślepiec" Władysława Kozłowskiego.
fot. Anatol Węcławski, Kamienne schodki, cykl "Warszawa", brom, przed 1928
Wielką rzadkością będzie ekspozycja jednego z nokturnów Jana Bułhaka oraz pracy "Kamienne Schodki" Anatola Węcławskiego, bardzo docenianej przez odbiorców z tamtej epoki i nagrodzonej na II Międzynarodowym Salonie Fotograficznym w Japonii (Tokio, Osaka, 1928) oraz na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej na Wołyniu (Krzemieniec, Równe, Łucko, 1929).
Wystawa przeniesie więc nas w niezwykły, plastyczny świat piktorialistów, fotografów, którzy starali się przerzucić pomost między techniką fotograficzną a sztukami pięknymi.


kurator wystawy: Rafał Lewandowski

Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja
Wernisaż: 15.09, godz. 19:00
Termin: 15.09-9.10

Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a m 8a (4 piętro)
Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4