Prace Józefa Głogowskiego w "Asymetrii"

Autor: Marcin Grabowiecki

9 Grudzień 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Warszawska "Galeria Asymetria" zaprasza na otwarcie wystawy Józefa Głogowskiego zatytułowanej "Czas córek", które odbędzie się we wtorek, 15 grudnia, o godz.19:00. Zobaczymy na niej portrety córek artysty, rodziny oraz osób z bliskiego otoczenia domu.
Józef Głogowski, Bez tytułu, 1927

Zapraszamy we wtorek, 15 grudnia, na godzinę 19:00 na wernisaż wystawy Józefa Głogowskiego "Czas córek". Na ekspozycji zostaną zaprezentowane wczesne i mało znane prace artysty, fotografa Witkacego, pochodzące z lat 20. i 30. XX wieku. Będą to głównie portrety córek fotografa, członków jego rodziny i osób z bliskiego otoczenia domu Głogowskich, a także zdjęcia powstałe w kręgu Rity Sacchetto - żony Augusta Zamoyskiego, tancerki i aktorki, z którą artysta zetknął się w Zakopanem.

W "Asymetrii" będzie można zobaczyć piktorialne studia portretowe, wykonane w technikach szlachetnych, a także sceny zarejestrowane w czasie kostiumowych sesji, na których córki Głogowskiego pozowaly mu do zdjęć przebrane w orientalne stroje pożyczone od Sacchetto.

Podczas wernisażu zostanie pokazany film rejestrujący serię min Witkacego wykonanych przez Józefa Głogowskiego pt. "Gębowzory", zrealizowany przez Stefana Okołowicza.

O wystawie pisze jej kurator, Rafał Lewandowski:

Kiedy w 1925 roku przyszły fotograf Witkacego, Józef Głogowski, przeprowadza się z rodziną do Zakopanego, zamieszkują początkowo w domu rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego, którego żona Rita Sacchetto (jej portret pokazujemy na wystawie), wybitna aktorka i tancerka, prowadzi szkołę baletową. Córki Głogowskiego: Zofia i Krystyna uczą się tańca u niemieckiej divy, tworzącej m.in. spektakle futurystyczne. Prawdziwym wydarzeniem, które przetrwa dla nas, staną się sesje fotograficzne wykonywane na łączce pod Giewontem pod koniec lat 20-tych XX w., gdzie ojciec portretuje swoje córki i żonę we wschodnich strojach księżniczek, jakby rodem z Bizancjum w pożyczonych od Sachetto kostiumach. Na wystawie pokazujemy "wschodnie" portrety córek Józefa Głogowskiego wykonane w konwencji piktorialnej, a także późniejsze z lat 30-tych gumy i bromy, które przejmują melancholią wpisaną w dzieje tej rodziny. Starsza córka Zofia, po śmierci ukochanego podczas drugiej wojny światowej odchodzi w 1946 r. do Karmelu, a młodsza Krystyna poświęca się ojcu opiekując się nim, aż do jego śmierci (1969). Fotografie przedstawiają świat "świętej rodziny", której fundament stanowi bezpieczna i trwała egzystencja, zbudowana wokół mitu postaci ojca, który przeprowadził się z rodziną do Zakopanego z powodu choroby płuc.

Józef Głogowski, Bez tytułu, połowa lat 30.

Rzeczywiście, zostaje wyleczony, jak wierzy rodzina na mocy cudu! Do tak skonstruowanego domu, wkrada się wariat Witkacy (Rita Sacchetto zwykła o nim mówić: "Ten Witkacy niespełna rozumu"), który zachwycony fotografią Głogowskiego wykonaną Edmundowi Strążyskiemu, zamawia początkowo 30 własnych portretów (1931). Kontrakt zostaje zawarty, a z czasem pomiędzy rodziną a Witkacym zadzierzga się przyjaźń. Artysta korzysta nawet z przywileju uczestniczenia w prywatnym życiu rodziny (nie omieszka robić z tego swoim zwyczajem performansu, jak pokazują to dwie fotografie zamieszczone na wystawie) a także korzysta ze stołu w salonie, gdzie pisze i przegląda własną korespondencję. Ma tylko jeden warunek, nie może przychodzić do domu Głogowskich po godzinie 22-giej. Niestety, łamie go pewnej nocy, wdzierając się do środka domu podczas burzy w towarzystwie. Kilkuletnia przyjaźń między Głogowskim a Witkacym zostaje przerwana, niemniej pozostał po niej m.in. owoc w postaci portretów, serii min oraz performansów zarejestrowanych przez aparat.

Materiał fotograficzny poświęcony "sacra familia", sprzed czasu zanim ukochane córki Głogowskiego porwą odmęty historii i staną się dorosłe, możemy oglądać na wystawie w Galerii Asymetria z kolekcji Stefana Okołowicza.

Józef GłogowskiCzas córek

Wernisaż: 15.12, godz. 19:00
Termin: 16.12-12.02

Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a m 8a (4 piętro)
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)