"Krajobraz peryferyjny" Zbigniewa Dłubaka w galerii Asymetria

Autor: Michal Grzegorczyk

3 Grudzień 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Warszawska galeria Asymetria wraz z fundacją "Archeologia Fotografii" zapraszają na wystawę dokumentalnych fotografii Zbigniewa Dłubaka. Prace powstały przed ponad półwieczem na peryferiach Warszawy i w małych polskich miasteczkach. "Krajobraz peryferyjny" to pierwszy projekt realizowany przez fundację "Archeologia Fotografii".

Zanim przejdziemy do samej wystawy, dwa słowa o fundacji "Archeologia Fotografii". Powstała niedawno, w sierpniu 2008 roku z inicjatywy Anny Duńczyk, Rafała Lewandowskiego, Karoliny Lewandowskiej (prezeska) i Karoliny Puchała-Rojek (v-ce prezeska). Jak informują jej twórcy, jej głównym celem jest ochrona, opracowywanie i promowanie archiwów po polskich artystach posługujących się fotografią. Trzymamy kciuki za kolejne interesujące projekty.

Pierwszym jest wystawa "Krajobraz peryferyjny" Zbigniewa Dłubaka. Organizatorzy tak ją opisują: Jest to efekt prac nad rozpoznawaniem archiwum po Zbigniewie Dłubaku (1921-2005). Odkryty zostanie fragment najsłabiej znanego okresu twórczości artysty - 1 połowa lat 50., kiedy fotograf wycofał się z życia artystycznego i publicznego, porzucił awangardowe eksperymenty i zwrócił się ku fotografii dokumentalnej. Tylko niewielka część wykonanych w tym okresie zdjęć była pokazywana i publikowana, większość pozostawała do tej pory w archiwum autora.

fot. Zbigniew Dłubak

Opustoszałe pejzaże peryferii Warszawy, małych miasteczek i pól Dłubak fotografował w latach 1950-53. Robił to w sposób szczególny - dążył do negowania stosowanych zwykle w fotografii artystycznej kompozycji, malarskiej bądź inspirowanej awangardą fotograficzną; fotografował w dni pochmurne, kiedy światło jest rozproszone i fotografie pozbawione są silnej światłocieniowości; odbitki robione były także w sposób niwelujący silne kontrasty. Z brzydoty i przygnębiającej atmosfery, z banalności fotografowanych miejsc autor uczynił główny temat swojego zainteresowania i przedstawił je jako wartość estetyczną.

Prace te są prekursorskie wobec tendencji neorealistycznej, która opanowała polską fotografię od roku 1956, a także wobec topograficznego nurtu dokumentalnego rozwijającego się od 2 połowy lat 60. na świecie. Dziś, przy trwającej od kilku lat w Polsce fascynacji dokumentalnym aspektem fotografii w polu sztuki, pejzaże te, wykonane w okresie głębokiego stalinizmu, powinny być szeroko znane.

Zbigniew Dłubak Krajobraz peryferyjny

Wernisaż: 03.12.2008, godz. 18:00
Termin: 03.12.2008 - 12.01.2009, czynne w godzinach 10:00 - 15:00, lub po umówieniu się telefonicznym, pod numerem 510 255 027 (Rafał Lewandowski - kierownik galerii)

Galeria ASYMETRIA
Ul. Nowogrodzka 18a m 8 (4 piętro), Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
4
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły