Tomasz Tomaszewski w CSW

Autor: Marta Sinior

9 Październik 2008
Artykuł na: 4-5 minut
W przestrzeniach warszawskiej CSW zostaną zaprezentowane fotografie kolejnego polskiego artysty. Po Tomku Sikorze i Andrzeju Lachowiczu, przyszedł czas na reprezentanta fotografii dokumentalnej - Tomasza Tomaszewskiego. Na wystawie zatytułowanej "Rzut beretem" będzie można zobaczyć najnowsze prace artysty poświęcone przemianom zachodzącym na wsi. Polecamy.

Tomasz Tomaszewski (1953) zajmuje się reportażem. Jest członkiem ZPAF a także American Society of Magazine Photographers (USA), National Geographic Image Collection (USA) i agencji Visum (Niemcy). Tomaszewski fotoreportażami debiutował w takich magazynach jak: I.T.D., Razem i Perspektywy. Od 1986 roku współpracuje z magazynem National Geographic, a od 1999 jest głównym konsultantem polskiej edycji. Współpracował również z "Wprost", gdzie był dyrektorem ds. fotografii, a swoje prace publikował m.in. w Stern, Paris Match, Geo Magazine, New York Times, Time, Sunday Times, Fortune, Vogue, Die Zeit, Focus, Elle. Na swoim koncie ma pięć książek: W centrum (2003, Warszawa), W poszukiwaniu Ameryki (1994, Warszawa), Polscy Cyganie (1982, Warszawa), Niezwykła Hiszpania (1999, Barcelona) oraz Ostatni. Współcześni Żydzi polscy, która doczekała się kilku wydań (1986, Nowy Jork; 1997 Zurich; 1993, Warszawa).

Od 1988 roku uczy fotografii. Wykładał na PWSFTiT w Łodzi, w Collegium Civitas w Warszawie oraz w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Był jurorem konkursu World Press Photo.

z cyklu "Rzut Beretem", copyright Tomasz Tomaszewski, 2007

O wystawie można dowiedzieć się z poniższego tekstu autorstwa Małgorzaty Niezabitowskiej:

Wystawa zdjęć Tomasza Tomaszewskiego jest wynikiem kilkudziesięciu podróży artysty po Polsce w latach 2007 i 2008. Zestaw 55 fotografii, które autor wybrał spośród wielu tysięcy, to socjologiczny dokument dotyczący przemian na wsi i mocny, poruszający obraz świata, który pozostaje nieznany i wyparty ze zbiorowej świadomości. Jest to świat byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych.
 PGR--, propagandowa wizytówka PRL, mimo że w rzeczywistości całkowicie niewydolne, przedstawiane były przez nieomal pół wieku jako zwycięstwo gospodarki socjalistycznej nad burżuazyjną, aż przemieniły się w symbol systemu i razem z nim uległy likwidacji.

Te dawne majątki polskie i niemieckie, przejęte przez państwo po II wojnie, po raz drugi w stosunkowo niedługim czasie, za życia zaledwie jednego pokolenia, przechodzą równie gwałtowną zmianę, wielki historyczny eksperyment, który dla wielu ludzi w nim uczestniczących przeradza się w dramat, a innym, mniej licznym, daje szansą na pozytywną odmianę dotychczasowej egzystencji. Ten zbiór znakomitych fotografii to także materiał o znacznej wartości socjologicznej i edukacyjnej. Tomaszewski przedstawia istotny fragment najnowszej historii Polski w całej jego złożoności, w sposób obiektywny i głęboko humanistyczny zgodnie z intencją, jaka przyświecała jego pracy - uhonorowania ludzi polskiej wsi, których, wbrew oficjalnym deklaracjom, zepchnięto na margines. Wystawa Rzut beretem skazanych na niepamięć, naszej wspólnej pamięci przywraca.
- 
tekst towarzyszący wystawie: Małgorzata Niezabitowska

Współorganizator wystawy: National Geographic Polska

Mecenas projektu: Epson Europe, Oddział w Polsce

Sponsorzy wystawy: Nikon Polska oraz firma Atena

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Polityka, Warsaw Voice, What's up in Warsaw, Aktivist, Exklusiv, Fototapeta, Fotopolis.pl, Program 3 PR, Gala, EMPiK.

Tomasz Tomaszewski Rzut beretem

Otwarcie wystawy: 16.10.2008 godzina 18.00
Wystawa czynna do 30.11.2008

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Ul. Jazdów 2, Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)