Studenci Akademii Fotografii na Miesiącu Fotografii w Krakowie

0
Michal Grzegorczyk
6 Maj 2008
Artykuł na: 4-5 minut
MFK 08. Program OFF na Miesiącu Fotografii w Krakowie to okazja dla młodych twórców chcących zaprezentować swoje prace szerokiemu gronu odbiorców. Wśród początkujących fotografów znalazła się trójka studentów Akademii Fotografii: Ania Jochymek, Monika Brodka oraz Marcin Bociński. Wernisaże odbędą się w najbliższych dniach.
fot. Ania Jochymek

Ania Jochymek (ur. 1988 r.) jest obecnie studentką Akademii Fotografii w Warszawie. "Kalejdoskop taneczny" to wystawa prac poświęconych pojęciu ruchu i sposobom jego opisywania za pomocą fotografii. Zdjęcia autorki pozwalają spojrzeć na ten interesujący temat w świeży, oryginalny sposób.

Katarzyna Majak o wystawie: Na jak wiele sposobów można interpretować ruch za pomocą fotografii pokazali nam z jednej strony Muybridge i Murra, a z drugiej choćby Eiko Hosoe. Natomiast projekt "Kalejdoskop taneczny" to zdecydowany krok w stronę abstrakcji, dzięki czemu podejmowany temat nabiera nowych walorów. Zdjęcia stają się rozpisaniem ruchu na części, bardzo specyficznym wyodrębnieniem gestu. Na pierwszy rzut oka zamiar ten jest mało czytelny, dopiero bardziej uważny ogląd lub odpowiednio duży fizyczny dystans do fotografii pozwalają go uchwycić. Autorka zinterpretowała ruch ukazując swój własny obrzęd... Jej rytuał zostaje dopełniony poprzez towarzyszący zdjęciom pokaz slajdów, włączający nas, odbiorców, w jej wysublimowaną ceremonię...

Ania Jochymek Kalejdoskop taneczny
Wernisaż: 6 maja, o godz. 20.00
Termin: 06.05 - 31.05.2008, czynne wtorek-piątek w godz. 12:00-19:00

Galeria BB
ul. Garbarskiej 24, Kraków


fot. Marcin Bociński

Marcin Bociński, realizator dźwięku i producent muzyczny, jest członkiem jednej z najbardziej uznanych grup polskiej sceny elektronicznej - Nemezis. Oprócz fascynacji muzyką, jest również zaangażowany w projekty artystyczne jednego z najbardziej uznanych i docenionych na świecie polskich artystów młodego pokolenia - Artura Żmijewskiego. Jego najnowszą pasją jest fotografia, którą studiuje w warszawskiej Akademii Fotografii. "Outdoor" to jego najnowszy projekt.

O swojej wystawie mówi: Na pomysł fotografowania billboardów wpadłem dwa lata temu, bardzo zwyczajnie - jadąc samochodem. Zobaczyłem na ścianie jakiegoś domu dwie wielkie reklamy, jedna zachwalała nową książkę o Janie Pawle II, a druga wędlinę z supermarketu w promocyjnej cenie. Oba billboardy należały do tej samej agencji reklamowej. Zadałem sobie wtedy pytanie, czy jest w takiej firmie jakaś odpowiedzialna osoba, która panuje nad tym gdzie i jakie reklamy są wywieszone... Co ciekawsze, im bliżej się temu przyjrzeć, okazuje się, jak duży jest kontrast pomiędzy tym co dany billboard reklamuje, a przestrzenią w jakiej został osadzony. Idealny świat reklam zestawiony z szarą miejską rzeczywistością. (...) w swoich zdjęciach starałem się opowiedzieć z jednej strony o wpływie billboardów na architekturę miasta, i nie ważne jaką architekturę - ładną czy brzydką, a z drugiej strony o dysonansie, jaki istnieje między treścią reklamy a otoczeniem zewnętrznym, o tym jak zmienia się ta treść pod wpływem otoczenia, o tym jak reklama traci swój sens. Spośród kilkudziesięciu zdjęć powstałych w okresie dwóch lat wybrałem 22 najbardziej reprezentatywne przykłady.


Marcin Bociński Outdoor
Wernisaż: 7 maja, o godz. 18.00
Termin: 07.05 - 31.05.2008, czynne poniedziałek-piątek w godz. 10:00-20:00, sobota-niedziela w godz. 10:00-18:00

Frania Cafe Pralnia Samoobsługowa
ul. Wrzesińska 6, Kraków


fot. Monika Brodka

Monika Brodka jest popularną piosenkarką i jednocześnie studentką Akademii Fotografii. Wystawa jej prac, zatytułowana "Przemiany" pokazuje niezwykle oryginalnie proces "odstawania się" kobiety.

Katarzyna Majak o wystawie: autorka zaczyna od "punktu przezwyciężenia", w którym zmywa z twarzy makijaż-maskę dorosłości. Doprowadza tym samym do momentu, w którym nie musi już ukrywać siebie. Dokonane autooczyszczenie powoduje zmianę nastroju filmu, ciemnosurowe kolory towarzyszące dorosłości, przechodzą w jasne i pogodne. Projekt ten nie jest tylko zwykłą zabawą formą - to ukazanie tęsknoty za latami dzieciństwa, pełnymi beztroski i zabawy, kiedy nikt nie wymagał od nas samodzielności, przystosowania i dojrzałych decyzji. Tylko czy uda się zatrzymać czas?


Monika Brodka Przemiany
Wernisaż: 9 maja, o godz. 22.00
Termin: 09.05 - 31.05.2008, czynne codziennie od 17:00-20:00

Klub Pauza
ul. Floriańska 18, Kraków

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Już dziś (22 lipca) w Galeria Katowice wernisaż drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor“, którego autorami są Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Projekt przedstawia...
0
0