"Związki" Jindřicha Štreita w "Starej Galerii" ZPAF

0
Marta Sinior
29 Styczeń 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Jeden z najważniejszych dokumentalistów czeskiej fotografii Jindřich Štreit niebawem pojawi się w "Starej Galerii" ZPAF. Spotkanie z artystą odbędzie się przy okazji wystawy "Związki", którą autor zaprezentuje w Warszawie. W imieniu organizatorów zapraszamy na wernisaż 4 lutego 2008 roku o godzinie 18.00.
fot. Jindřich Štreit

Jindřich Štreiturodził się 5.09.1946 w Vsetíně na Valašsku (Morava). Studiował na Uniwersytecie im. Palackého w Ołomuńcu, na Wydziale Pedagogicznym kierunek wychowanie plastyczne. Naukę zakończył w 1976 roku. Już w czasie swojej edukacji zaczął fotografować. Po studiach rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Rýmařově. Po roku został dyrektorem szkoły w Sovinci a następnie w Jiříkově. Oprócz dwóch głównych działalności fotograficznej i pedagogicznej Jindřich zajmuje się również działalnością społeczną. Zamiłowanie do fotografowania odziedziczył po ojcu, a jego pierwsza wystawa indywidualna zbiegła się w czasie z ukończeniem uczelni. Od 1972 roku zaczął fotografować wieś oraz społeczności Romskie. Dwa lata później zaczął prowadzić galerię w Sovinci. W 1977 roku ukończył studia w Szkole Fotografii Artystycznej w Brnie, pracą dyplomową w postaci albumu zza kulis teatru.

W jego fotografiach z tamtego okresu można odnaleźć dokumentację archaicznego stylu prowincji, w którą ingerowała nowoczesność, oraz obraz czechosłowackiej propagandy, która namawiała ludzi do życia w obłudzie i zakłamaniu. Przez takie zdjęcia, ukazujące władzę w sposób nie odpowiedni, szkodzący i niebezpieczny, miał w późniejszym okresie kłopoty. W 1982 roku jako jedyny fotografów uczestniczył w nieoficjalnej wystawie, która odbyła się na kortach tenisowych w Pradze. Właśnie wtedy jego prace zwróciły uwagę tajnych służb, a sam artysta został aresztowany. W czasie trzymiesięcznego śledztwa zakazano mu fotografować. Wyrok skazał artystę na dziesięć miesięcy więzienia z zawieszeniem na dwa lata. Pretekstem do podjęcia takiej decyzji było kilka jego zdjęć, zinterpretowanych jako zniesławianie państwa i jego przedstawicieli. Wówczas skonfiskowano wiele fotografii i negatywów artysty, zakazano mu pracy pedagogicznej. 1989 rok przyniósł zasadniczą zmianę polityczną, zaś Jindřich został pracownikiem urzędu powiatowego a następnie muzeum w Bruntalu. Od roku 1994 jest samodzielnym fotografem i wykładowcą w Instytucie Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavě. Od czasu kiedy na nowo może fotografować zajmuje się projektami dokumentalnymi na całym świecie. W 2000 roku habilitował się w Wydziale Filmu i Telewizji w Wyższej Szkole Muzycznej w Pradze, gdzie był wykładowcą i specjalistą fotografii. Miał ponad 700 wystaw autorskich i w wielu współuczestniczył, wydał 21 książek.
Jest członkiem Stowarzyszenia Q Brno, Stowarzyszenia olomouckich Artystów, Aktywu Wolnej Fotografii przy Praskim domu fotografii i Stowarzyszenia Artystów w Pradze, rycerzem DC.

fot. Jindřich Štreit

Jego porywające tempo, entuzjazm i pracowitość zapierają dech. Do tej pory miał ponad 400 wystaw autorskich i wziął udział w niewiarygodnie dużej ilości pokazów zbiorowych, wydał 15 albumów fotografii dokumentarnej, zorganizował niezliczoną ilość wystaw innych autorów, o jego losach życiowych i pracy nakręcono kilka filmów krótkometrażowych, jego zdjęcia znajdują się w najważniejszych kolekcjach łącznie z Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery w Waszyngtonie, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum w Londynie czy Ludwig Museum w Kolonii. - tak o artyście pisał inny fotograf Vladimir Birgus, w ramach jego retrospektywnej wystawy Galerii Bielskiej BWA.

fot. Jindřich Štreit

Wystawa jest oryginalna i w tym zestawieniu nigdy dotąd nie była pokazywana.
Poszczególne fotografie pochodzą z różnych cyklów. Najstarsza z nich pochodzi z połowy lat 70, z okresu, kiedy powstawały fotografie do tematu "Romowie". Fotografia przedstawia małego chłopca ze swoim ojcem.
W latach 80 poświęciłem się szeroko pojętemu tematowi życia wiejskiego.
Cykl nazywa się "Wieś jest światem". Wtedy jeszcze pracowałem w rolnictwie. Kolejne fotografie pochodzą z dwóch cyklów "Ludzie z województwa ołomunieckiego" oraz "Region mikulowski". Na początku nowego tysiąclecia powróciłem, w moje rodzinne strony i wciąż tu mieszkam.
Od początku mojej fotograficznej drogi temat związków międzyludzkich jest dla mnie najważniejszy. Związki między dorosłymi, między mężczyzną i kobietą, między rodzicami i dziećmi... ale interesują mnie również związki człowieka i jego braci mniejszych czy też człowieka, natury i krajobrazu.
Istnieje tu jakieś napięcie, wiele tajemniczości, kiedy jeszcze nie wiem jaki będzie rozwój tych związków, zawsze jest jakieś niedopowiedzenie, nieskończoność, niepokój.
Nic tu nie jest ostateczne, życie to wielka gra i od każdego z nas zależy ile wygra dla siebie.
- z tekstu Jindřicha Štreita dotyczącego prezentowanej wystawy, przetłumaczyła Elżbieta Puchalska; Czeskie Centrum

Współorganizatorem wystawy jest Czeskie Centrum.


Jindřich ŠtreitZwiązki
Wernisaż: 4 lutego o godzinie 18.00
Spotkanie z autorem: 5 lutego o godzinie 18.00
Wystawa: 5. 02- 23. 02. 2008-01-28

"Starej Galerii" ZPAF
ul. Plac Zamkowy 8, Warszawa

galeria@zpaf.pl

Opracowanie: Agata Nowak

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Odbywający się z Bielsku-Białej Foto Art Festival z roku na rok staje się coraz ciekawszą pozycją na polskiej mapie wydarzeń fotograficznych. Najbliższa edycja rusza...
29
0
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
10
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
10
1
Powiązane artykuły