Rumunia na fotografiach Tomasza Wiecha

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza już dziś, 6 czerwca 2007 roku na kolejne spotkanie Klubu Europejskiego, tym razem poświęconego Rumunii. W programie spotkania znajdują się warsztaty, panel dyskusyjny i wystawa fotografii fotoreportera "Gazety Wyborczej" Tomasza Wiecha. Otwarcie ekspozycji nastąpi o godzinie 20 w krakowskiej Willi Decjusza.
Jak piszą organizatorzy przystąpienie Rumunii do Unii Europejskiej stało się dla nas inspiracją do podjęcia głębszej refleksji na temat wyzwań stojących przed społeczeństwem europejskim. W trakcie warsztatów, debaty oraz wystawy fotograficznej pragniemy poruszyć kwestię tożsamości narodowej oraz stereotypów, jak również zastanowić się nad możliwościami zmiany istniejących uprzedzeń i rozwoju współpracy pomiędzy Polską a Rumunią. Chcemy aby to spotkanie okazją do przedstawienia współczesnej kultury i sztuki rumuńskiej, dając tym samym możliwość różnorodnego spojrzenia na specyfikę tego regionu.

fot. Tomasz Wiech z wystawy "Rumunia"

Jednym z wydarzeń w ramach spotkania Klubu Europejskiego jest pokaz zdjęć Tomasza Wiecha Rumunia, będący jednym z cyklu wystaw organizowanych przez Stowarzyszenie prezentujących fotografię znanych polskich fotoreporterów.

Tomasz Wiech jest fotoreporterem "Gazety Wyborczej". Najbardziej lubi fotografować takie miejsca i sytuacje, gdzie pozornie nic nie dzieje. Wiech jest laureatem I nagrody w konkursie Grand Press Foto 2006 w kategorii fotoreportaż - ludzie oraz dwóch nagród w konkursie BZ WBK Foto 2006: III nagroda w kategorii fotoreportażu prasowego społeczeństwo oraz II nagroda w kategorii fotoreportażu prasowego. Obecnie Wiech pracuje nad tym, aby zrobić Zdjęcie Swojego Życia.

Fotografie Tomasza Wiecha są fotograficznym zapisem jego podróży po Rumunii. Migawkowe ujęcia rzeczywistości rejestrowanej z okien jadącego samochodu tworzą historię opowiedzianą przez obserwatora z zewnątrz. Kogoś kto w Rumunii jest przez chwilę i wybiórczo utrwala momenty i sytuacje napotkane po drodze. Obrazy wchodzącego do Rumunii kapitalizmu mieszają się z widokami postkomunistycznej rzeczywistości, bezruch koegzystuje z poruszeniem.

Zapraszamy do galerii autorskiej Tomasza Wiecha na stronie gazety.pl.

Wernisaż wystawy fotografii Tomasza Wiecha Rumunia odbędzie się 6 czerwca 2007 roku o godzinie 20 w Willi Decjusza w Krakowie.


Poza wystawą zdjęć Tomasza Wiecha na 6 czerwca 2007 roku zaplanowano:
  • 16.30 - 18.00 WARSZTAT PT. "STEREOTYPY, DYSKRIMINACJA - WIEDZA I PRZECIWDZIAŁANIA"
Warsztat skierowany do nauczycieli przedmiotów humanistycznych na poziomie gimnazjum oraz liceum.
Celem spotkania jest przekazanie wiedzy na temat skutecznego przeciwdziałania dyskryminacji grup marginalizowanych. Uczestnicy będą dyskutować nad metodami skutecznych działań uwzględniających potrzeby osób wykluczonych ze względów etnicznych, rasowych, ekonomicznych.

Trener Natalia Sarata - Absolwentka socjologii (UJ), europeistyki (UJ) i podyplomowych interdyscyplinarnych studiów z zakresu gender (UJ). Od 2002 r. związana z sektorem pozarządowym. Trenerka antydyskryminacyjna i genderowa, członkini sieci trenerskiej gender mainstreaming IW EQUAL, koordynowanej przez Fundację "Fundusz Współpracy" i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Przedstawicielstwo w Polsce (UNDP). Autorka licznych publikacji dotyczących antydyskryminacyjnego prawa Unii Europejskiej oraz przeciwdziałania dyskryminacji ze względów na płeć i inne przesłanki.

  • 18.30 - 20.00 PANEL DYSKUSYJNY DOTYCZĄCY SPOŁECZNEJ, POLITYCZNEJ I KULTURALNEJ SYTUACJI RUMUNII W MOMENCIE PRZYSTĄPIENIA DO UNII EUROPEJSKIEJ.
Uczestnicy:
Dorian Branea - dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie
Łukasz Galusek - architekt, zajmuje się fenomenem przestrzeni kulturowej Europy Środkowej i Wschodniej. Interesują go pogranicza i ich dziedzictwo. Do Rumunii powraca wielokrotnie, czując się tam właściwie jak u siebie. Penetrował też inne kraje Europy Środkowej, Zachodniej i Bałkanów. Jest współautorem przewodnika: Rumunia - Mozaika w żywych kolorach oraz Transylwania. Twierdza rumuńskich Karpat. Obecnie pracuje w Międzynarodowym Centrum Kultury.
Joanna Kornaś-Warwas - tłumaczka, przełożyła na język polski powieść Travesti Mircei Cărtărescu oraz zbiór opowiadań Dlaczego kochamy kobiety (który ukaże się w 2007). Rumunia jest dla niej jak druga ojczyzna, do której powraca zawsze z ogromnym entuzjazmem. Interesuje się w szczególności rumuńską prozą okresu międzywojnia. Jest lektorką języka rumuńskiego na UJ.

Joanna Talewicz-Kwiatkowska - etnolog, członkini Stowarzyszenia Romów w Polsce oraz sekretarz redakcji czasopisma Dialog - Heniben. 2006 kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie: Zakłada Romów Europejskich oraz rasizm we współczesnej Europie. Aktywnie działa na rzecz środowiska romskiego w Polsce.

Prowadzenie:
Agnieszka Skieterska - dziennikarka działu zagranicznego Gazety Wyborczej, pisze o Bałkanach. Miłośniczka gór i prowincji, autorka reportaży z Rumunii. W ciągu ostatnich 10 lat kraj zjeździła od Karpat aż po Deltę Dunaju.


Stowarzyszenie Willa Decjusza
ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A
30 233 Kraków
tel. +48 12 425 36 38, 425 36 44, 425 36 23
fax: +48 12 425 36 63

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4