Wyniki BZWBK Press Foto 2007

Zostały ogłoszone wyniki trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu skierowanego do fotografów prasowych BZWBK Press Foto 2007. Tytułem Zdjęciem Roku została nagrodzona praca Macieja Jeziorka z Polskiej Agencji Fotografów "Forum", za które autor otrzymał główną nagrodę w wysokości 15 000 zł.
Zdjęcie Roku Macieja Jeziorka zostało wykonane 28 maja 2006 podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce. Przedstawia pielgrzymów, oczekujących na krakowskich Błoniach na mszę z udziałem Papieża. Nagrodzona fotografia otrzymała również II nagrodę w kategorii Wydarzenia - fotoreportaż.

Zdjęcie Roku fot. Maciej Jeziorek

Jak donoszą organizatorzy konkursu na tegoroczną edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczba 5 112 zdjęć 272 autorów w sześciu kategoriach: Cywilizacja, Portrety, Społeczeństwo, Sport, Wydarzenia oraz Przyroda i Środowisko Naturalne.

Poza nagrodą główną za Zdjęcie Roku, jury konkursu w składzie: Adam Golec z "Gazety Wyborczej", Jacek Marczewski z "Dziennika", Michał Sadowski z "Rzeczpospolitej", Damir Sagolj z agencji Reuters oraz Łukasz Trzciński z Kolektywu Fotografów visavis.pl. przyznało następujące nagrody w poszczególnych kategoriach za zdjęcia pojedyncze i fotoreportaż:

Cywilizacja

I miejsce w kategorii "Cywilizacja" - Adam Lach

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Adam Lach, freelancer za zdjęcie z III Międzynarodowych Warsztatów Skrzypcowych Besia 2006, gdzie dzieci uczą się gry na skrzypcach metodą Shinichi Suzuki
 • II miejsce - Paweł Woźnicki z G-punkt.pl za zdjęcie samotnie świecącej choinki na jednym z wrocławskich blokowisk
 • III miejsce - Jan Żdżarski Jr. , freelancer za zdjęcie przedstawiające młodą Chinkę przy jednym z placów budowy w centrum Pekinu

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Rafał Milach, freelancer za cykl zdjęć przedstawiający centrum handlowe "Excalibur City" na granicy czesko-austriackiej
 • II miejsce - Adam Pańczuk z Kolektywu Fotografów visvis.pl za cykl zdjęć z wiejskich bachanalii
 • III miejsce - Dominik Sadowski i Rafał Malko z "Gazety Wyborczej" (Gdańsk) za reportaż przedstawiający marynarzy służby zasadniczej, którzy sprzedają na aukcji szopki, aby pomóc w rehabilitacji ich kolegi.

Portrety

I miejsce w kategorii "Portrety" - Paweł Supernak

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Paweł Supernak z PAP za zdjęcie ministra edukacji Romana Giertycha podczas konferencji prasowej dotyczącej programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole", w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku.
 • II miejsce - Grażyna Makara z "Gazety Wyborczej" za portret Plich, projektant, kreator mody.
 • III miejsce - Damian Kramski z "Gazety Wyborczej" za portret posłanki PIS Jolanty Szczypińskiej, która przytula książkę, pt. "O dwóch takich.. alfabet braci Kaczyńskich".

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Grażyna Makara z "Gazety Wyborczej" za projekt społeczno kulturowy zrealizowany w restauracji "Stylowa" w Nowej Hucie.
 • II miejsce - Tomasz Liboska, freelancer za fotoreportaż przedstawiający śląskich hodowców ptaków na jednym z targowisk w Chorzowie.
 • III miejsce - Tomasz Wiech z "Gazety Wyborczej" za cykl zdjęć - "POKOLENIE 1906".

Społeczeństwo

I miejsce w kategorii "Społeczeństwo" - Jakub Kamiński

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Jakub Kamiński z "Rzeczpospolitej" za zdjęcie przedstawiające wielkie zebranie Romów w Modlinie, na którym Henryk Kozłowski - Nudzio, zwierzchnik Cyganów z grupy Polska Roma, podtrzymał decyzję o wykluczeniu ze społeczności Romana Chojnackiego.
 • II miejsce - Krystian Bielatowicz z Kolektywu Fotografów visvis.pl za zdjęcie procesji do Qoyllur Riti w Peru.
 • III miejsce - Marek Zawadka, freelancer za zdjęcie dziewczynki chorej na zespół Westa, podczas codziennej pracy z psem Yoko.

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Adam Lach, freelancer za cykl zdjęć ze wsi Osinów Dolny, która jest światowym centrum fryzjerstwa. Na 193 mieszkańców aż 120 jest fryzjerami.
 • II miejsce - Abdull Munem Wasif z Kolektywu Fotografów visvis.pl za cykl zdjęć przedstawiający warunki pracy robotników ogrodu Kapai Garden of Lashkarpur.
 • III miejsce - Albert Zawada z "Gazety Wyborczej" za cykl zdjęć z miejscowości Firlej nad jeziorem Firlej.

Sport

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Łukasz Cynalewski z "Gazety Wyborczej" za zdjęcie z wystawy psów rasowych w Poznaniu - "World Dog Show 2006".
 • II miejsce - Grzegorz Celejewski z "Gazety Wyborczej" za zdjęcie 77 letniego Edwarda Starzyka na nartach.
 • III miejsce - Andrzej Grygiel z PAP za zdjęcie z zawodów serii Lotos Cup w skokach narciarskich dla dzieci w Wiśle.

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Paweł Ulatowski, freelancer za cykl zdjęć przedstawiających dzieci trenujące na torze kartingowym.
 • II miejsce - Grzegorz Dembiński z agencji TAMTAM za reportaż z "Electronic Sports World Cup 2007 Poland" w Poznaniu.
 • III miejsce - Grzegorz Dembiński z agencji TAMTAM za reportaż z Pucharu Polski wyścigu miniatur samochodowych w Murowanej Goślinie.

Wydarzenia

I miejsce w kategorii "Wydarzenia" - Wojciech Grzędziński

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Wojciech Grzędziński z "Dziennika" za zdjęcie z akcji wydobywania spod gruzów ciał ofiar ataku na południowe dzielnice Bejrutu, Liban.
 • II miejsce - Artur Hojny z "Dziennika" za zdjęcie wiernych wracających po mszy na krakowskich Błoniach, którą odprawił Benedykt XVI.
 • III miejsce - Arkadiusz Wojtasiewicz z "Gazety Wyborczej" za zdjęcie "trójki giertychowskiej" podczas wizytacji w Gimnazjum nr 29 w Bydgoszczy.

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Nie przyznano
 • II miejsce - Maciej Jeziorek z Polskiej Agencji Fotografów "Forum" za reportaż przedstawiający pielgrzymów, oczekujących na krakowskich Błoniach na mszę z udziałem Papieża Benedykta XVI.
 • III miejsce - Adam Pańczuk z Kolektywu Fotografów visvis.pl za reportaż akcji w obronie Doliny Rospudy.

Przyroda i Środowisko Naturalne

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Adam Chełstowki z Polskiej Agencji Fotografów "Forum" za zdjęcie ze wsi Smrock w województwie mazowieckim, przedstawiające trzy koty i dwa psy na łańcuchu.
 • II miejsce - Tomasz Griessgraber z Edytor.net za zdjęcie przedstawiające akcję odszczurzania w Katowicach na rzece Rawie.
 • III miejsce - Elżbieta Piekacz, freelancer za zdjęcie przedstawiające samotne drzewo w Mianmar, Zatoka Bengalska.

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Elżbieta Piekacz, freelancer za reportaż z rzeźni w Jangshuo, Chiny.
 • II miejsce - Tomasz Padło, freelancer za cykl zdjęć z Ladakh, Indie.
 • III miejsce - Antoni Mączyński, freelancer za cykl zdjęć dokumentujący detale z życia podwórek kamienic z okolic centrum Poznania.

Nagrodę specjalną dziennika "Rzeczpospolita" i 10 000 zł otrzymał Adam Lach za cykl zdjęć ze wsi Osinów Dolny, która stała się światowym centrum fryzjerstwa. Sukces rozpoczął się w roku 1993, kiedy to we wsi otwarto przejście graniczne z Niemcami. Zaczęła się wtedy ekspansja naszych zachodnich sąsiadów w poszukiwaniu fryzjerów. Obecnie na 193 mieszkańców aż 120 jest fryzjerami.

Ponadto Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przyznał specjalną nagrodę za promocję zasad międzynarodowego prawa humanitarnego Witoldowi Krassowskiemu z EK Pictures za reportaż z Afganistanu. Nagrodą jest ufundowanie wyjazdu zagranicznego do jednego z krajów, na terenie którego sprawuje swoją misję MKCK w celu realizacji reportażu fotograficznego.

Wkrótce swoją nagrodę "Warto być razem" przyzna także organizator konkursu - Bank Zachodni WBK. Nagrodę tę w wysokości 10 tys. zł i dotację otrzyma fotograf oraz bohaterowie nagrodzonego zdjęcia - najczęściej osoby w trudnej sytuacji życiowej.

Nagrodzone i wyróżnione fotografie zostaną pokazane w ośmiu polskich miastach na cyklu wystaw plenerowych. Pierwsza wystawa odbędzie się w Warszawie. Po stolicy ekspozycja odwiedzi jeszcze Gdynię, Kraków, Zakopane, Poznań, Katowice, Łódź i Wrocław.
Komentarze
Polecane artykuły
MiNT InstantKon RF70 - oto najbardziej zaawansowany aparat natychmiastowy na rynku. Jest drogi, ale filmy dostaniesz za darmo
20 Maj 2019
Firma MiNT postawiła sobie za cel stworzenie aparatu, który spełniałby wszystkie oczekiwania fanów fotografii natychmiastowej. Trzeba przyznać, że nowa konstrukcja robi wrażenie. Funkcjonalność ma jednak swoją cenę.
0
Leica CL w limitowanej osłonie z okazji 100-lecia Bauhaus
20 Maj 2019
Dobrze znane podzespoły, praktyczna ergonomia oraz wzornictwo, które bezpośrednio nawiązuje do legendarnej koncepcji Bauhaus - oto limitowana odsłona Leiki CL 100 Jahre Bauhaus.
0
SanDisk Extreme UHS-I 1TB microSDXC - najpojemniejsza karta microSD już dostępna w sprzedaży
20 Maj 2019
Maksymalna pojemność 1TB, transfer nawet 1000 zdjęć o wysokiej rozdzielczości i 30 minut filmu 4K w mniej niż 3 minuty czy chociażby zgodność ze specyfikacją A2 - najnowsza karta SanDisk Extreme UHS-I microSDXC jest już dostępna na rynku.
0
Dziś startują Lubelskie Dni Fotografii
20 Maj 2019
W dniach 20-24 maja Lublin stanie się fotograficzną stolicą Polski. Przed nami XII edycja Lubelskich Dni Fotografii. Z tej okazji organizatorzy przygotowali między innymi spotkania z fotografami, wystawy oraz warsztaty, a to nie wszystkie atrakcje.
0