Wyniki BZWBK Press Foto 2007

Zostały ogłoszone wyniki trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu skierowanego do fotografów prasowych BZWBK Press Foto 2007. Tytułem Zdjęciem Roku została nagrodzona praca Macieja Jeziorka z Polskiej Agencji Fotografów "Forum", za które autor otrzymał główną nagrodę w wysokości 15 000 zł.
Zdjęcie Roku Macieja Jeziorka zostało wykonane 28 maja 2006 podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce. Przedstawia pielgrzymów, oczekujących na krakowskich Błoniach na mszę z udziałem Papieża. Nagrodzona fotografia otrzymała również II nagrodę w kategorii Wydarzenia - fotoreportaż.

Zdjęcie Roku fot. Maciej Jeziorek

Jak donoszą organizatorzy konkursu na tegoroczną edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczba 5 112 zdjęć 272 autorów w sześciu kategoriach: Cywilizacja, Portrety, Społeczeństwo, Sport, Wydarzenia oraz Przyroda i Środowisko Naturalne.

Poza nagrodą główną za Zdjęcie Roku, jury konkursu w składzie: Adam Golec z "Gazety Wyborczej", Jacek Marczewski z "Dziennika", Michał Sadowski z "Rzeczpospolitej", Damir Sagolj z agencji Reuters oraz Łukasz Trzciński z Kolektywu Fotografów visavis.pl. przyznało następujące nagrody w poszczególnych kategoriach za zdjęcia pojedyncze i fotoreportaż:

Cywilizacja

I miejsce w kategorii "Cywilizacja" - Adam Lach

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Adam Lach, freelancer za zdjęcie z III Międzynarodowych Warsztatów Skrzypcowych Besia 2006, gdzie dzieci uczą się gry na skrzypcach metodą Shinichi Suzuki
 • II miejsce - Paweł Woźnicki z G-punkt.pl za zdjęcie samotnie świecącej choinki na jednym z wrocławskich blokowisk
 • III miejsce - Jan Żdżarski Jr. , freelancer za zdjęcie przedstawiające młodą Chinkę przy jednym z placów budowy w centrum Pekinu

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Rafał Milach, freelancer za cykl zdjęć przedstawiający centrum handlowe "Excalibur City" na granicy czesko-austriackiej
 • II miejsce - Adam Pańczuk z Kolektywu Fotografów visvis.pl za cykl zdjęć z wiejskich bachanalii
 • III miejsce - Dominik Sadowski i Rafał Malko z "Gazety Wyborczej" (Gdańsk) za reportaż przedstawiający marynarzy służby zasadniczej, którzy sprzedają na aukcji szopki, aby pomóc w rehabilitacji ich kolegi.

Portrety

I miejsce w kategorii "Portrety" - Paweł Supernak

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Paweł Supernak z PAP za zdjęcie ministra edukacji Romana Giertycha podczas konferencji prasowej dotyczącej programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole", w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku.
 • II miejsce - Grażyna Makara z "Gazety Wyborczej" za portret Plich, projektant, kreator mody.
 • III miejsce - Damian Kramski z "Gazety Wyborczej" za portret posłanki PIS Jolanty Szczypińskiej, która przytula książkę, pt. "O dwóch takich.. alfabet braci Kaczyńskich".

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Grażyna Makara z "Gazety Wyborczej" za projekt społeczno kulturowy zrealizowany w restauracji "Stylowa" w Nowej Hucie.
 • II miejsce - Tomasz Liboska, freelancer za fotoreportaż przedstawiający śląskich hodowców ptaków na jednym z targowisk w Chorzowie.
 • III miejsce - Tomasz Wiech z "Gazety Wyborczej" za cykl zdjęć - "POKOLENIE 1906".

Społeczeństwo

I miejsce w kategorii "Społeczeństwo" - Jakub Kamiński

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Jakub Kamiński z "Rzeczpospolitej" za zdjęcie przedstawiające wielkie zebranie Romów w Modlinie, na którym Henryk Kozłowski - Nudzio, zwierzchnik Cyganów z grupy Polska Roma, podtrzymał decyzję o wykluczeniu ze społeczności Romana Chojnackiego.
 • II miejsce - Krystian Bielatowicz z Kolektywu Fotografów visvis.pl za zdjęcie procesji do Qoyllur Riti w Peru.
 • III miejsce - Marek Zawadka, freelancer za zdjęcie dziewczynki chorej na zespół Westa, podczas codziennej pracy z psem Yoko.

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Adam Lach, freelancer za cykl zdjęć ze wsi Osinów Dolny, która jest światowym centrum fryzjerstwa. Na 193 mieszkańców aż 120 jest fryzjerami.
 • II miejsce - Abdull Munem Wasif z Kolektywu Fotografów visvis.pl za cykl zdjęć przedstawiający warunki pracy robotników ogrodu Kapai Garden of Lashkarpur.
 • III miejsce - Albert Zawada z "Gazety Wyborczej" za cykl zdjęć z miejscowości Firlej nad jeziorem Firlej.

Sport

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Łukasz Cynalewski z "Gazety Wyborczej" za zdjęcie z wystawy psów rasowych w Poznaniu - "World Dog Show 2006".
 • II miejsce - Grzegorz Celejewski z "Gazety Wyborczej" za zdjęcie 77 letniego Edwarda Starzyka na nartach.
 • III miejsce - Andrzej Grygiel z PAP za zdjęcie z zawodów serii Lotos Cup w skokach narciarskich dla dzieci w Wiśle.

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Paweł Ulatowski, freelancer za cykl zdjęć przedstawiających dzieci trenujące na torze kartingowym.
 • II miejsce - Grzegorz Dembiński z agencji TAMTAM za reportaż z "Electronic Sports World Cup 2007 Poland" w Poznaniu.
 • III miejsce - Grzegorz Dembiński z agencji TAMTAM za reportaż z Pucharu Polski wyścigu miniatur samochodowych w Murowanej Goślinie.

Wydarzenia

I miejsce w kategorii "Wydarzenia" - Wojciech Grzędziński

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Wojciech Grzędziński z "Dziennika" za zdjęcie z akcji wydobywania spod gruzów ciał ofiar ataku na południowe dzielnice Bejrutu, Liban.
 • II miejsce - Artur Hojny z "Dziennika" za zdjęcie wiernych wracających po mszy na krakowskich Błoniach, którą odprawił Benedykt XVI.
 • III miejsce - Arkadiusz Wojtasiewicz z "Gazety Wyborczej" za zdjęcie "trójki giertychowskiej" podczas wizytacji w Gimnazjum nr 29 w Bydgoszczy.

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Nie przyznano
 • II miejsce - Maciej Jeziorek z Polskiej Agencji Fotografów "Forum" za reportaż przedstawiający pielgrzymów, oczekujących na krakowskich Błoniach na mszę z udziałem Papieża Benedykta XVI.
 • III miejsce - Adam Pańczuk z Kolektywu Fotografów visvis.pl za reportaż akcji w obronie Doliny Rospudy.

Przyroda i Środowisko Naturalne

ZDJĘCIE POJEDYNCZE:
 • I miejsce - Adam Chełstowki z Polskiej Agencji Fotografów "Forum" za zdjęcie ze wsi Smrock w województwie mazowieckim, przedstawiające trzy koty i dwa psy na łańcuchu.
 • II miejsce - Tomasz Griessgraber z Edytor.net za zdjęcie przedstawiające akcję odszczurzania w Katowicach na rzece Rawie.
 • III miejsce - Elżbieta Piekacz, freelancer za zdjęcie przedstawiające samotne drzewo w Mianmar, Zatoka Bengalska.

REPORTAŻ:
 • I miejsce - Elżbieta Piekacz, freelancer za reportaż z rzeźni w Jangshuo, Chiny.
 • II miejsce - Tomasz Padło, freelancer za cykl zdjęć z Ladakh, Indie.
 • III miejsce - Antoni Mączyński, freelancer za cykl zdjęć dokumentujący detale z życia podwórek kamienic z okolic centrum Poznania.

Nagrodę specjalną dziennika "Rzeczpospolita" i 10 000 zł otrzymał Adam Lach za cykl zdjęć ze wsi Osinów Dolny, która stała się światowym centrum fryzjerstwa. Sukces rozpoczął się w roku 1993, kiedy to we wsi otwarto przejście graniczne z Niemcami. Zaczęła się wtedy ekspansja naszych zachodnich sąsiadów w poszukiwaniu fryzjerów. Obecnie na 193 mieszkańców aż 120 jest fryzjerami.

Ponadto Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przyznał specjalną nagrodę za promocję zasad międzynarodowego prawa humanitarnego Witoldowi Krassowskiemu z EK Pictures za reportaż z Afganistanu. Nagrodą jest ufundowanie wyjazdu zagranicznego do jednego z krajów, na terenie którego sprawuje swoją misję MKCK w celu realizacji reportażu fotograficznego.

Wkrótce swoją nagrodę "Warto być razem" przyzna także organizator konkursu - Bank Zachodni WBK. Nagrodę tę w wysokości 10 tys. zł i dotację otrzyma fotograf oraz bohaterowie nagrodzonego zdjęcia - najczęściej osoby w trudnej sytuacji życiowej.

Nagrodzone i wyróżnione fotografie zostaną pokazane w ośmiu polskich miastach na cyklu wystaw plenerowych. Pierwsza wystawa odbędzie się w Warszawie. Po stolicy ekspozycja odwiedzi jeszcze Gdynię, Kraków, Zakopane, Poznań, Katowice, Łódź i Wrocław.
Komentarze
Polecane artykuły
Saramonic LavMicro UC i SmartRig UC - profesjonalny dźwięk dla osób filmujących smartfonami
22 Sty 2019
Dziś smartfony oferują już jakość filmów w zupełności wystarczającą na potrzeby publikacji internetowych. Jednak w produkcjach wideo równie ważną rolę gra dźwięk. Nowe produkty Saramonic to ukłon w stronę dziennikarzy, vlogerów czy operatorów pracujących z urządzeniami mobilnymi.
0
Meike 50 mm f/1.7 teraz także z mocowaniem Canon EOS R i Nikon Z
22 Sty 2019
Meike nie zwalnia tempa i prezentuje kolejną wersję obiektywu Meike 50 mm f/1.7 - manualnego standardu, który teraz będzie kompatybilny z systemami Canon EOS R i Nikon Z.
1
100-letnie niewywołane negatywy odkryte na Antarktydzie
21 Sty 2019
Konserwatorzy z New Zealand Antarctic Heritage Trust dokonali niezwykłego odkrycia. Natrafili na małe pudełko z 22 niewywołanymi negatywami, które przez blisko 100 lat były zamrożone w masywnym bloku lodu.
18
Grzegorz Banaszak gościem dzisiejszego spotkania z cyklu „Na pierwszej linii“
21 Sty 2019
Już dziś gościem „Na pierwszej linii“ będzie weteran, uczestnik misji wojskowych w Kosowie, Iraku i Afganistanie, członek ZPAF oraz fotoreporter, Grzegorz Banaszak. Po odejściu z wojska rozpoczął współpracę z Agencja Fotograficzną Reporter, Crowd Spark i Getty Images.
0