"Przejrzystość rzeczy" i inne projekty Sikory w Galerii Bielskiej BWA

Autor: Marta Sinior

8 Maj 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Od wczoraj, 7 maja 2007 roku w Galerii Bielskiej BWA prezentowana jest wystawa ukazująca działalność artystyczną Tomka Sikory na przestrzeni 30 lat. Będzie można zobaczyć kolekcję ,,Przejrzystość rzeczy" powstającą od 1997 roku, projekt "Album", ilustracje do książek "Alicja w Krainie Czarów", "Świńskie opowiastki, czyli wędrówka dwóch świnek Zanziba i Tlisia po Australii w poszukiwaniu Smoka", a także jeden z ostatnich cykli "Marocco". Oprócz prac fotograficznych Sikory będzie okazja do zapoznania się z jego zbiorem filmików "Fotografia ruchoma".

Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie. Fotografuje od 16. roku życia. Po 10. latach pracy jako fotoreporter tygodnika "Perspektywy" zaczął realizować własne projekty. W stanie wojennym wyjechał do Australii, gdzie zajął się fotografią reklamową i artystyczną. Od 1989 roku dzieli czas miedzy tymi krajami. W 2001 roku - wraz z Andrzejem Świetlikiem - stworzył Galerię Bezdomną, promującą w wielu krajach fotografię niezależną i amatorską. W 1999 roku rozpoczął prace nad projektem Przejrzystość rzeczy, wystawianym już pięciokrotnie i nieustannie uzupełnianym o nowe prace. Pierwsza wystawa miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

W 2004 roku Sikora rozpoczął współpracę z Galerią Sztuk Pięknych vV.

Poniżej zamieszczamy tekst towarzyszący wystawie:

Prezentowana w obydwu salach galerii wystawa obejmuje działalność artystyczną Tomka Sikory na przestrzeni 30 lat. Pojawia się na niej opowiadanie o dziewczynie fotografowanej w przeróżnych środowiskach społecznych lat 70. XX wieku - projekt "Album"; ilustracje do książek "Alicja w Krainie Czarów" i "Świńskie opowiastki, czyli wędrówka dwóch świnek Zanziba i Tlisia po Australii w poszukiwaniu Smoka", a także malowniczy obraz Maroka w cyklu "Marocco", zbiór filmików "Fotografia ruchoma", oraz wiele innych projektów. Najważniejszym z nich, będącym w stałym procesie powstawania od roku 1999 jest najnowsza odsłona "Przejrzystości rzeczy".

"Przejrzystość rzeczy" to historie ludzkich losów pokazane poprzez przedmioty, które stanowią zapis szczególnych fragmentów ich życia. Przedmioty te ofiarowali artyście ludzie, których spotykał w swoim obfitującym w podróże życiu: zarówno bliscy, jak i przypadkowe osoby. Buty, modlitewnik, kałamarz, pióro, nocnik, wibrator, lalka i dziesiątki przeróżnych innych przedmiotów, składają się na opowiadanie o losach człowieka. W każde z tych materialnych świadectw naszego istnienia przenika portret jego właściciela. Powstaje często abstrakcyjny, niezwykle plastyczny obraz, w którym niejednokrotnie zacierają się granice między wizerunkiem człowieka, a materialnym podłożem. Obok obiektu i fotografii jego fragmentu, pojawia się na wystawie tekst w formie notatki zapisanej często na przypadkowej materii, zawierający wyjaśnienie dlaczego ten przedmiot jest szczególnie ważny dla ofiarodawcy.

fot. Tomek Sikora, Sara Guedj z cyklu "Przejrzystość rzeczy"

Ta kompilacja słów, przedmiotu i fotografii pozwala oglądającym na głębsze przeniknięcie w ludzkie życie. Łącząc fotografię z obiektami wielowymiarowymi artysta umożliwia jej przeniknięcie w świat form i kształtów, zarezerwowany dotąd dla rzeźby i architektury - wprowadza tym samym fotografię w szerszy kontekst sztuki współczesnej, w której podziały na poszczególne dyscypliny nie są jedynymi wyznacznikami artystycznej kreacji.

Autor tego niekończącego się projektu zaprasza wszystkich chętnych do opowiedzenia swojej niezwykłej historii, do współudziału w tworzeniu tego projektu. Artysta prosi o kontakt e-mailowy:
tomekphoto@yahoo.co.uk

Tomek Sikora Przejrzystość rzeczy i inne projekty
7 - 27 maja 2007 (obie sale)

Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
43-300 Bielsko-Biała,
tel./faks 033 812 58 61, 033 812 41 19
e-mail:
info@galeriabielska.pl

Galeria czynna codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. od 10.00 do 18.00;

ceny biletów: normalny - 6 zł, ulgowy, zbiorowy, rodzinny - 3 zł; w środy wstęp bezpłatny; w niedziele wstęp za złotówkę.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Weź udział w Festiwalu Fotoforma. Druga edycja staruje już w czerwcu
Weź udział w Festiwalu Fotoforma. Druga edycja staruje już w czerwcu
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji, nowinek...
1
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania / Czas Wywoływania
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania...
Muzeum Etnograficzne w Krakowie informuje o przedłużeniu wystawy małopolskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku i zaprasza na marcowe spotkania dotyczące techniki mokrego kolodionu...
7
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Galeria Pop-Up Ogrodowa 8 zaprasza na wystawę i spotkanie z autorem projektu „Porzucone córki Tygrysa” Patrykiem Bułhakiem. Fotograf zaprezentuje swoją ostatnią książkę i pokaże...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)