„Skocz ze mną w ogień” - wystawa Joanny Kinowskiej w Muzeum Ognia

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Październik 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Spalenizna od słońca, ogień pożądania, wypalanie traw i wypalenie zawodowe - Joanna Kinowska przygląda się tematowi ognia na pierwszej od lat autorskiej wystawie, która powstała w ramach rezydencji artystycznej na Festiwalu Fotografii Plener w Żorach.

Żory. Święto Ogniowe. Majowe popołudnie. Całe miasto gromadzi się w okolicach kościoła i rynku. Rusza procesja. Jedyne takie święto w regionie, a nawet w kraju. Kolejne można znaleźć dopiero w Walencji.

fot. Joanna Kinowska, z wystawy "Skocz ze mną w ogień"

Mnóstwo pochodni. Wszystko dzieje się pod specjalnym nadzorem strażaków. Z żywym ogniem w takim tłumie?! Aż dziwne, że nikt nie ucierpiał, nie spalił się ani jeden włos. Może to się wzięło z doświadczenia? Częścią historii miasta są liczne pożary. Święto upamiętnia ten z 1702 roku. Różnie źródła podają – mówią o spaleniu od 60 do 80% zabudowy.

fot. Joanna Kinowska, z wystawy "Skocz ze mną w ogień"

Nie do końca rozumiem ten fenomen. Czy to tylko lokalna specyfika? Chyba nie. Przecież kulturowo ogień jest wszechobecny. Każdy miał z nim do czynienia. Spalenizna od słońca, ogień pożądania, wypalanie traw i wypalenie zawodowe. Pełno ognia w piosenkach, filmach, literaturze, nie wspominając o internecie czy codziennej prasie. Historii jest mnóstwo, wszędzie.

fot. Joanna Kinowska, z wystawy "Skocz ze mną w ogień"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Skocz ze mną w ogień” odbędzie się w piątek, 27 października 2023 roku, o godz. 17.30 w Muzeum Ognia, przy ul. Katowickiej 3 w Żorach.

Zdjęcia będzie można oglądać do 30 listopada.

Projekt został zrealizowany w ramach rezydencji artystycznej na Festiwalu Fotografii Plener w Żorach 2023.

fot. Joanna Kinowska, z wystawy "Skocz ze mną w ogień"

Joanna Kinowska - sylwetka autorki

Historyk sztuki specjalizująca się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych (ponad 100 wystaw monograficznych i zbiorowych). Pracuje w Służewskim Domu Kultury jako kierownik ds. edukacji kulturalnej. Fotoedytorka książek fotograficznych. Bywa jurorką konkursów, recenzentką przeglądów portfolio. Prowadzi warsztaty dla profesjonalistów "Myślenie fotografią". Założycielka bloga "Miejsce fotografii". Współpracuje z Przekrój.pl, Fotopolis, Digital Camera Polska. Współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Członkini RAV.A Stories. 

Miała kilka swoich wystaw, zdarzały się udziały w wystawach zbiorowych - ale to wszystko wydarzyło się 17 lat temu. Przez ten czas nie przestała fotografować, tylko skończyła z pokazywaniem efektów publiczności.

Więcej informacji na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły