Ostatnie dni naboru do Poznańskiej Nagrody Fotograficznej - nowego konkursu fotografii dokumentalnej

Autor: Redakcja Fotopolis

28 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Jeszcze tylko do 4 września można zgłaszać projekty fotograficznej do Poznańskiej Nagrody Fotograficznej - inicjatywy, która chce odkryć nowe tropy w polskiej fotografii dokumentalnej.

Poznańska Nagroda Fotograficzna 2023 to pierwsza edycja nowego, ogólnopolskiego, corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej. Do udziału w nim zaproszeni są pełnoletni fotografowie z całego kraju. PNF 2023 składa się z dwóch kategorii konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej.

  1. W kategorii poznańskiej oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe zestawy zdjęć wydarzeniowych z Poznania i aglomeracji poznańskiej wykonane po 2005r. Organizatorzy czekają na opowieści będące fotograficzną syntezą współczesności stolicy Wielkopolski.
  2. W drugiej kategorii - ogólnopolskiej, oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe fotoeseje, fotoreportaże lub fotodokumenty, które w tematyce lub postawie fotografa będą „czułymi narracjami” i które powstały współcześnie (po 2005r.) w Polsce.

PNF 2023 - ostatni tydzień zgłoszeń

Już tylko przez tydzień można nadsyłać prace na konkurs. 27 września profesjonalne jury, złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska fotograficznego i artystycznego: fotografów, kuratorów, artystów wizualnych - wybierze najlepsze prace. Przewodniczącym pierwszej edycji będzie urodzony w Poznaniu pisarz, reporter i fotograf - Filip Springer.

Do wygrania 10 tys. złotych i publikacja photobooka

Zwycięzcy obu kategorii mogą liczyć na nagrody finansowe w wysokości 10 tys. złotych, a także na publikację swoich prac w formie photobooka. Przewidziane są również nagrody finansowe dla prac wyróżnionych. Nagrodzone i wyróżnione zestawy pokazane zostaną na wystawie konkursowej, która otwarta zostanie w marcu 2024r., podczas gali finałowej PNF 2023.

Poznańska Nagroda Fotograficzna ma ambicję stać się jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych w Polsce, a także nową, poznańską kolekcją dokumentującą życie codzienne, przemiany społeczne i ekonomiczne w Polsce. Jest odpowiedzią na rozwój fotografii reporterskiej i dokumentalnej, rosnącą liczbę fotografów wrażliwych społecznie, twórczo opisujących zdjęciami współczesność.

Nowe pomysły na opowiadanie historii

- Spodziewam się, że najlepsze prace w pierwszej edycji będą odpowiedzią na to, w  jak bardzo skomplikowanym świecie żyjemy - mówi przewodniczący jury PNF 2023 Filip Springer. - Sądzę, że zobaczymy próby niestandardowego podejścia w strukturze opowieści fotograficznej. Chciałbym zobaczyć nowe pomysły na opowiadanie wielozdjęciowej historii. To pierwszy taki konkurs w Polsce, w  którym fotografowie dostają szansę pokazania prac o dużym przekroju czasowym – zakres od 2005 roku daje w kwestii tematów ogromne możliwości. Jeśli idzie o  część poznańską konkursu, jestem bardzo ciekaw, jak autorzy opowiedzą tę współczesność. Z  jednej strony Poznań bardzo się zmienił i miasto ma własną opowieść o sukcesie, z drugiej - nie wszystkim do pociągu „sukces” udało się wsiąść. Zobaczymy, na ile w zestawach zdjęciowych te różne perspektywy będą reprezentowane.

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak objął inicjatywę honorowym patronatem. Partnerami PNF 2023 są Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, a także Stary Browar.

Szczegółowe informacje, w tym o trybie przyjmowania prac można znaleźć na: www.pnf.poznan.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Powiązane artykuły