Zorza polarna znów widoczna nad Polską

Autor: Redakcja Fotopolis

28 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Przewidywania nie były zbyt optymistyczne, ale natura sprawiła nam wczoraj miłą niespodziankę. Na wieczornym niebie można było zobaczyć zorzę polarną.

Zorza polarna to zjawisko powstające na granicy ziemskiej atmosfery i przestrzeni kosmicznej. Tworzy je wiatr słoneczny, który uderzając w naszą planetę, wzbudza atomy gazu w powietrzu, powodując ich świecenie. Najbardziej efektowne zorze można podziwiać na dalekiej północy, np. w Skandynawii, Grenlandii, Syberii czy Alasce.

W naszych szerokościach geograficznych to bardzo rzadkie zjawisko. Z Polski zorzę polarną możemy obserwować jedynie przy dużych rozbłyskach słonecznych, ale jednocześnie musi się to zbiec z bezchmurnym niebem. I tak się stało wczoraj.

Zobacz także:
W pogoni za zorzą - rozmowa z Karolem Wójcickim

Mówi, że nie jest astrofotografem, ale niemal w każdą pogodną noc kieruje aparat w niebo. O tym, jak oraz czym fotografuje zjawiska astronomiczne opowiada Karol Wójcicki, twórca bloga “Z głową w gwiazdach”. [Czytaj więcej]

Spektakl rozpoczął się już o 19:00 i trwał przez pierwszą część nocy. Zjawisko było na tyle silne, że można je było zobaczyć z centralnej Polski. Niestety uniemożliwiły to chmury i w efekcie mogli je podziwiać jedynie mieszkańcy północnej części kraju.

Najlepsze warunki do obserwacji wystąpiły na Wybrzeżu. Światła zorzy sięgały nawet 20-30 stopni nad horyzontem, mieniąc się zielonymi i czerwonymi odcieniami. Zjawisko było na tyle jasne, że rejestrowały je nawet internetowe kamerki transmitujące na żywo widok na plażę.

Zorza nad Polską - prognozy

Zorza nad Polską to efekt aktualnego wzrostu aktywności Słońca i wybuchu koronalnego sprzed 3 dni. Wydaje się, że maksimum zjawiska mamy już za sobą. Wskaźniki maleją, ale nadal istnieje szansa. Dzisiejszej nocy warto trzymać rękę na pulsie.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka wystawa w Warszawie
Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka...
Galeria Studio zaprasza na pierwszą tak dużą przekrojową wystawę twórczości Zygmunta Rytki Prezentowaną w Warszawie. Dwa piętra galerii wypełni kilkanaście autorskich cykli, mało znane...
0
Pimp My Channel - ruszył konkurs dla internetowych twórców wideo. Do wygrania sprzęt Canon i Zhiyun
Pimp My Channel - ruszył konkurs dla internetowych twórców wideo. Do wygrania sprzęt Canon i Zhiyun
Cyfrowe.pl wraz z marką Canon zapraszają do wzięcia udziału w konkursie Pimp My Channel. Pokaż kulisy swojej pracy i zgarnij sprzęt wideo znanych marek.
1
Sprawdź świąteczne promocje na sprzęt Manfrotto, Lowepro i JOBY
Sprawdź świąteczne promocje na sprzęt Manfrotto, Lowepro i JOBY
Skorzystaj z grudniowych promocji! W atrakcyjnych cenach kupisz statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY
2