Zorza polarna znów widoczna nad Polską

Autor: Redakcja Fotopolis

28 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Przewidywania nie były zbyt optymistyczne, ale natura sprawiła nam wczoraj miłą niespodziankę. Na wieczornym niebie można było zobaczyć zorzę polarną.

Zorza polarna to zjawisko powstające na granicy ziemskiej atmosfery i przestrzeni kosmicznej. Tworzy je wiatr słoneczny, który uderzając w naszą planetę, wzbudza atomy gazu w powietrzu, powodując ich świecenie. Najbardziej efektowne zorze można podziwiać na dalekiej północy, np. w Skandynawii, Grenlandii, Syberii czy Alasce.

W naszych szerokościach geograficznych to bardzo rzadkie zjawisko. Z Polski zorzę polarną możemy obserwować jedynie przy dużych rozbłyskach słonecznych, ale jednocześnie musi się to zbiec z bezchmurnym niebem. I tak się stało wczoraj.

Zobacz także:
W pogoni za zorzą - rozmowa z Karolem Wójcickim

Mówi, że nie jest astrofotografem, ale niemal w każdą pogodną noc kieruje aparat w niebo. O tym, jak oraz czym fotografuje zjawiska astronomiczne opowiada Karol Wójcicki, twórca bloga “Z głową w gwiazdach”. [Czytaj więcej]

Spektakl rozpoczął się już o 19:00 i trwał przez pierwszą część nocy. Zjawisko było na tyle silne, że można je było zobaczyć z centralnej Polski. Niestety uniemożliwiły to chmury i w efekcie mogli je podziwiać jedynie mieszkańcy północnej części kraju.

Najlepsze warunki do obserwacji wystąpiły na Wybrzeżu. Światła zorzy sięgały nawet 20-30 stopni nad horyzontem, mieniąc się zielonymi i czerwonymi odcieniami. Zjawisko było na tyle jasne, że rejestrowały je nawet internetowe kamerki transmitujące na żywo widok na plażę.

Zorza nad Polską - prognozy

Zorza nad Polską to efekt aktualnego wzrostu aktywności Słońca i wybuchu koronalnego sprzed 3 dni. Wydaje się, że maksimum zjawiska mamy już za sobą. Wskaźniki maleją, ale nadal istnieje szansa. Dzisiejszej nocy warto trzymać rękę na pulsie.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8