Droga Przyszłości - polsko-ukraińska wystawa w przestrzeni miejskiej

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Jaką sztukę tworzyć w czasie wojny i czy w ogóle ją tworzyć? Jeśli tak, to o czym? Centrum Mieroszewskiego, Staromiejski Dom Kultury i Galeria Promocyjna zapraszają na wystawę prac ukraińskich i polskich artystów oraz artystek w przestrzeni miejskiej Warszawy “Droga Przyszłości / Дороге майбутнє / Dear Future”.

Yulia Krivich i Anita Nemet, ukraińskie artystki wizualne i kuratorki zaprosiły polskich i ukraińskich artystów oraz artystki do zastanowienia się nad fundamentalnymi zmianami, jakie zaszły w otaczającej nas rzeczywistości od początku 2022 roku. Wybrane przez kuratorki artystki i artyści z Polski i Ukrainy posługują się różnymi formami wyrazu (grafiką, fotografią, wideo, rysunkiem, ilustracją, działaniem), dzięki temu w różny sposób i z różnej perspektywy, opowiadają o wojnie, ale też o polsko-ukraińskich relacjach.

Nazar Furyk, from the series Edited, 2020

Artyści zastanawiają się m.in. nad poszukiwaniem alternatywnych form informacji, czy w dobie fake newsów i farm troli sztuka nie jest bardziej pojemną jednostką przekazu – pyta ukraiński kolektyw fantastic little splash. Z kolei Nazar Furyk, ukraiński artysta dokumentuje brutalne i niszczycielskie konsekwencje wojny oraz ich powidoki w ludziach, którzy wracają na przedmieścia Kijowa. Anna Manankina, w swojej instalacji wideo eksploruje gwałt, jako doświadczenie, którego nic nie jest w stanie wymazać, zawsze obecną traumę. „My wszyscy, którzy pochodzimy z Ukrainy, nosimy wojnę w sobie - w ciele i umyśle” – mówi artystka. Maria Matiashova, za ledowo-neonowej instalacji pochyla się nad naturą imperium, z pozoru monumentalnym i wiecznym, a w istocie kruchym i skazanym na upadek.

Nazar Furyk, from the series Edited, 2020

“Dear Future” to próba poradzenia sobie z tym, co dzieje się dziś. Myślenie o przyszłości to terapeutyczny zabieg, który ma pomóc w radzeniu sobie tu i teraz. Wystawa w przestrzeni publicznej to “wiadomość w butelce”. “Dear Future” to prezentacja fotografii, wideo, malarstwa oraz grafik na nośnikach reklamowych zlokalizowanych w przestrzeni miejskiej, na małych ekranach w tramwajach i wielkoformatowych ekranach w metrze. Prace artystek, artystów i kolektywów ilustrują zestaw zagadnień, których nie sposób pominąć w dzisiejszych dyskusjach - traumatyczna pamięć, informacja, reakcja społeczna, dynamiczne zmiany znaczeń symbolicznych. W świetle dzisiejszych wydarzeń polska i ukraińska scena artystyczna staje przed kolejnym wyzwaniem i nową falą solidarności. Wszystko to dzieje się na ulicach Warszawy, miasta, które doświadczyło okropności wojennego zniszczenia niespełna osiemdziesiąt lat temu.

Nazar Furyk, from the series Edited, 2020

“Droga Przyszłości / Дороге майбутнє / Dear Future” - termin wystawy

Wystawę na nośnikach reklamowych będzie można oglądać od 16 do 29 stycznia. Organizatorzy wystawy planują opublikowanie mapki z lokalizacjami prac, a 21 i 28 stycznia zapraszają na spacer po wystawie.

Wystawa będzie również przyczynkiem do dyskusji na temat roli sztuki i kultury w czasie wojny. Spotkanie odbędzie się 26 stycznia (czwartek) o 18.00 w SDK Słonecznik, ul. Pańska 3 w Warszawie.

Autorzy prac: fantastic little splash, atelienormalno, Danylo Halkin , Maria Matiashova, Nazar Furyk , Anna Manankina, Vasyl Lyakh, Podróżnych Ugościć (Iza Wilk), SDK Słonecznik (Kaja Kusztra), Mateusz Kowalczyk .

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5