Fotografie z lat 1974-2021 - 50 lat dokumentu Stanisława Kulawiaka na wystawie we Wrocławiu

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

We Wrocławskiej galerii Foto-Gen ruszyła obszerna wystawa Stanisława Kulawiaka, który od przeszło 50 lat dokumentuje zjawiska życia społecznego w Polsce. W 2022 roku wystawa odwiedzi także Warszawę, Kraków, Katowice, Kielce, Łódź i Ostrów Wielkopolski.

W swojej twórczości fotograficznej Stanisław Kulawiak wypracował strategię, w której połączył pasję dokumentowania życia społecznego w Polsce z utrwalaniem etosu relacji rodzinnych, jak też z badaniem medialnej specyfiki fotografii. Eksperymenty z formą przekazu przeprowadzał w okresie studiów na AGH w Krakowie, gdy założył grupę twórczą SEM (1976-1981), z którą realizował fotograficzne instalacje w przestrzeni publicznej poświęcone problemom PRL-owskiej codzienności oraz ekologii.

fot. Stanisław Kulawiak, "Marsz solidarności", z cyklu "Na peryferiach PRL", Kraków 1981

Po 1981 roku powrócił w rodzinne strony do Ostrzeszowa i kontynuował – trwające już obecnie pół wieku – dokumentowanie charakterystycznych zjawisk życia społecznego w kraju. Szczególną uwagę poświęcał przy tym funkcjonowaniu własnej rodziny i środowiska, w którym wzrastał. Po okresie studenckim zdecydował się pozostać przy klasycznych zasadach tworzenia i prezentacji swoich prac. Ich dokumentalny walor idzie w parze z głęboko przemyślaną stroną formalną, przez co ich sens nie zamyka się w kategorii fotoreportażu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Autor dostrzega wieloznaczność i uniwersalność różnych zjawisk, a nawet powołuje się na pojęcie symetrii jako ogólnej reguły postrzegania i poznawania świata. Wpisuje się tym samym w najpowszechniej ceniony nurt fotografii, gdzie osobista interpretacja i obiektywne uwarunkowania wzajemnie wspierają swoje racje.

Tekst: Adam Sobota

Stanisław Kulawiak - sylwetka autora

Stanisław Kulawiak, rocznik 1954. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Bobrownikach i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie w latach 1973–1979 studiował na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH w Krakowie. Fotografią zajmuje się od roku 1974, najpierw prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1983–1989 współpracował z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a w okresie 1993–1999 pracował dla firmy Country Line w Niemczech.

Od 1999 roku jest współwłaścicielem Oficyny Wydawniczej Kulawiak w Ostrzeszowie. W latach 2010–2021 był prezesem Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916. Od 2014 do 2021 roku jako wiceprezes ds. artystycznych Okręgu Dolnośląskiego ZPAF organizował wystawy okręgowe oraz w Galerii Za Szafą, od 2017 roku jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Autor wielu wystaw i publikacji, interesuje się edytorstwem i drukiem.

fot. Stanisław Kulawiak, "Poranek na łące" z cyklu "Kody asymetryczne", Fahrenhorst 2003

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Stanisław Kulawiak, Portfolio. Fotografie z lat 1974-2021” można oglądać od 11 marca do 30 kwietnia 2022 roku w galerii Foto-Gen Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, przy pl. bpa Nankiera 8.

  • Bilety: 10/5 zł. We wtorki wstęp bezpłatny
  • Godziny otwarcia: Wtorek-Sobota, 10.00-18.00

W Galerii Foto-Gen we Wrocławiu prezentowane są fragmenty wszystkich tematów tworzących wystawę: Uśmiech na niedzielę, Pejzaże prawie symetryczne, Na peryferiach PRL, Relacje uliczne i Kody asymetryczne.  Natomiast w pozostałych miejscach ekspozycji wystawy w 2022 roku (GSW w Ostrowie Wielkopolskim, Galeria Patio AHE w Łodzi, BWA w Kielcach, Miasto Ogrodów w Katowicach, ZPAF Gallery w Krakowie, Stara Galeria ZPAF w Warszawie) pokazane będą różnorodne konfiguracje tematyczne.

Wystawa zrealizowana w ramach obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików.

Więcej informacji znajdziecie na stronie okis.pl.

(fot. okładkowa: Stanisław Kulawiak, "W drodze do koronacji" z cyklu "Na peryferiach PRL", Ostrzeszów 1990)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
4
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)