Fotografie z lat 1974-2021 - 50 lat dokumentu Stanisława Kulawiaka na wystawie we Wrocławiu

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

We Wrocławskiej galerii Foto-Gen ruszyła obszerna wystawa Stanisława Kulawiaka, który od przeszło 50 lat dokumentuje zjawiska życia społecznego w Polsce. W 2022 roku wystawa odwiedzi także Warszawę, Kraków, Katowice, Kielce, Łódź i Ostrów Wielkopolski.

W swojej twórczości fotograficznej Stanisław Kulawiak wypracował strategię, w której połączył pasję dokumentowania życia społecznego w Polsce z utrwalaniem etosu relacji rodzinnych, jak też z badaniem medialnej specyfiki fotografii. Eksperymenty z formą przekazu przeprowadzał w okresie studiów na AGH w Krakowie, gdy założył grupę twórczą SEM (1976-1981), z którą realizował fotograficzne instalacje w przestrzeni publicznej poświęcone problemom PRL-owskiej codzienności oraz ekologii.

fot. Stanisław Kulawiak, "Marsz solidarności", z cyklu "Na peryferiach PRL", Kraków 1981

Po 1981 roku powrócił w rodzinne strony do Ostrzeszowa i kontynuował – trwające już obecnie pół wieku – dokumentowanie charakterystycznych zjawisk życia społecznego w kraju. Szczególną uwagę poświęcał przy tym funkcjonowaniu własnej rodziny i środowiska, w którym wzrastał. Po okresie studenckim zdecydował się pozostać przy klasycznych zasadach tworzenia i prezentacji swoich prac. Ich dokumentalny walor idzie w parze z głęboko przemyślaną stroną formalną, przez co ich sens nie zamyka się w kategorii fotoreportażu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Autor dostrzega wieloznaczność i uniwersalność różnych zjawisk, a nawet powołuje się na pojęcie symetrii jako ogólnej reguły postrzegania i poznawania świata. Wpisuje się tym samym w najpowszechniej ceniony nurt fotografii, gdzie osobista interpretacja i obiektywne uwarunkowania wzajemnie wspierają swoje racje.

Tekst: Adam Sobota

Stanisław Kulawiak - sylwetka autora

Stanisław Kulawiak, rocznik 1954. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Bobrownikach i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie w latach 1973–1979 studiował na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH w Krakowie. Fotografią zajmuje się od roku 1974, najpierw prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1983–1989 współpracował z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a w okresie 1993–1999 pracował dla firmy Country Line w Niemczech.

Od 1999 roku jest współwłaścicielem Oficyny Wydawniczej Kulawiak w Ostrzeszowie. W latach 2010–2021 był prezesem Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916. Od 2014 do 2021 roku jako wiceprezes ds. artystycznych Okręgu Dolnośląskiego ZPAF organizował wystawy okręgowe oraz w Galerii Za Szafą, od 2017 roku jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Autor wielu wystaw i publikacji, interesuje się edytorstwem i drukiem.

fot. Stanisław Kulawiak, "Poranek na łące" z cyklu "Kody asymetryczne", Fahrenhorst 2003

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Stanisław Kulawiak, Portfolio. Fotografie z lat 1974-2021” można oglądać od 11 marca do 30 kwietnia 2022 roku w galerii Foto-Gen Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, przy pl. bpa Nankiera 8.

  • Bilety: 10/5 zł. We wtorki wstęp bezpłatny
  • Godziny otwarcia: Wtorek-Sobota, 10.00-18.00

W Galerii Foto-Gen we Wrocławiu prezentowane są fragmenty wszystkich tematów tworzących wystawę: Uśmiech na niedzielę, Pejzaże prawie symetryczne, Na peryferiach PRL, Relacje uliczne i Kody asymetryczne.  Natomiast w pozostałych miejscach ekspozycji wystawy w 2022 roku (GSW w Ostrowie Wielkopolskim, Galeria Patio AHE w Łodzi, BWA w Kielcach, Miasto Ogrodów w Katowicach, ZPAF Gallery w Krakowie, Stara Galeria ZPAF w Warszawie) pokazane będą różnorodne konfiguracje tematyczne.

Wystawa zrealizowana w ramach obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików.

Więcej informacji znajdziecie na stronie okis.pl.

(fot. okładkowa: Stanisław Kulawiak, "W drodze do koronacji" z cyklu "Na peryferiach PRL", Ostrzeszów 1990)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Znamy wyniki Grand Press Photo 2023: Wojciech Grzędziński ponownie Fotografem Roku!
Znamy wyniki Grand Press Photo 2023: Wojciech Grzędziński ponownie Fotografem Roku!
Wojciech Grzędziński jest autorem Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2023. Nagrodzona fotografia przedstawia ukraińskich ratowników uwalniających spod gruzów ofiarę ostrzału. Grzędziński tytuł...
6
Talent Roku 2023 - weź udział w konkursie na projekt dokumentalny. Do wygrania m.in. publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2023 - weź udział w konkursie na projekt dokumentalny. Do wygrania m.in. publikacja...
Poznański Pix.House jak co roku zbiera zgłoszenia do konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie...
0
Tadeusz Rolke kończy 94 lata. Urodzinowa wystawa w Galerii Obok ZPAF
Tadeusz Rolke kończy 94 lata. Urodzinowa wystawa w Galerii Obok ZPAF
ZPAF Okręg Warszawski zaprasza na wystawę Tadeusza Rolke „Beatrycze 2”. Tytułowa Beatrycze to uosobienie utraconej miłości fotografa, która towarzyszy mu przez cały...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)