Śląska Fotografia Prasowa 2021 - zobacz najlepsze fotoreportaże z regionu

Za nami kolejna edycja konkursu ŚFP,  który co roku prezentuje najlepsze zdjęcia fotografów z regionu Śląska. W tym roku 1. miejsce zajęło zdjęcie Dominika Gajdy, ukazujące osobliwą Wigilię Paschalną w cieniu epidemii. Zobaczcie wszystkie nagrodzone projekty.

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany od ponad 15 lat konkurs Ślaska Fotografia Prasowa to wydarzenie niszowe, ale cieszące się niesłabnącą popularnością i z roku na rok prezentujące coraz wyższy poziom. Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło w sumie 300 zdjęć 41 autorów, z których aż 120 zostanie pokazanych na wystawie pokonkursowej.

Zdjęcia oceniało jury w składzie: Arkadiusz Ławrywianiec, Daniel Dmitriew, Katarzyna Łata, dr Magdalena Nazarkiewicz, Rafał Klimkiewicz, Zbigniew Podsiadło oraz doc. mgr. Jiří Siostrzonek.

Jak zwykle przyznano też trzy główne nagrody, których laureatami zostali: Dominik Gaja, Wojciech Barczyński i oraz Lukáš Horký i David Macháč. Mamy też dwa specjalne wyróżnienia przyznane Michałowi Kaczorkowi i Grzegorzowi Skowronkowi. Tu możecie obejrzeć transmisję z gali finałowej, a zwycięskie prace wraz z opisami znajdziecie poniżej.

Śląska Fotografia Prasowa 2021 - wyniki

I nagroda – Dominik Gajda

Za zdjęcie przedstawiające Jana i Małgorzatę Grzeniów ze swoimi dziećmi uczestniczących w transmitowanej Wigilii Paschalnej prowadzonej przez Ojców Jezuitów z Warszawy. Z powodu pandemii koronawirusa liturgię w Kościołach prowadzono bez udziału wiernych. 11.04.2020, Szczerbice.

II nagroda - Wojciech Barczyński, „Sprzeciw”

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Pod koniec 2020 roku w Częstochowie odbyły się marsze mieszkańców miasta, które były wyrazem sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Październik-grudzień 2020, Częstochowa.

III nagroda - Lukáš Horký, „Lost City” i David Macháč, „Ogrodnicy" (ex aequo)

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)
 

W trakcie covidowego lockdownu fotografowałem puste ulice Frýdka-Místka. Życie zniknęło. Czułem się jak mieszkaniec Prypeci, uwięziony w mieście zaraz po eksplozji elektrowni jądrowej w Czarnobylu. 2020, Frýdek-Místek

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Fotografie pokazują człowieka w otoczeniu podmiejskich ogródków. W ostatnich, trudnych miesiącach ogrody stały się miejscem ucieczki od trudności dzisiejszych czasów i swobodnego wyrażania wyobraźni i kreatywności. 2020, Litovel, Ostrava, Zabrze.

Wyróżnienia

Kapituła Konkursu podjęła również decyzję o przyznaniu dwóch honorowych wyróżnień dla Michała Kaczorka i Grzegorza Skowronka.

 

fot. Michał Kaczorek, „Tuż po północy”

Ratownicy górniczy od początku pandemii zajmowali pierwsze miejsca w szeregach podczas walki z koronawirusem. Wykonywali różne zadania, od pomocy podczas badań aż po późniejsze wsparcie szpitali. Jednak to dekontaminacja zakładu pracy była przypisana do ich codziennych czynności, które wykonywali podczas nocnej zmiany, by pozostali pracownicy mogli rano wrócić do odkażonego miejsca pracy.  2.06.2020, Jastrzębie-Zdrój, kopalnia KWK „Borynia-Zofiówka”.

 

fot. Grzegorz Skowronek, „Konferencja”

Miejski Stadion Piłkarski „Raków”. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, Szymon Kurdziel z firmy InterHall i prezes klubu Wojciech Cygan podpisują umowę między miastem a wyłonionym w przetargu wykonawcą remontu stadionu. Z powodu ograniczeń i obostrzeń sanitarnych pandemii COVID-19 konferencja odbyła się na świeżym powietrzu, na płycie boiska. Piłkarze „Rakowa” występują w najwyższej klasie rozgrywkowej PKO Ekstraklasy i wobec niedopuszczenia miejscowego stadionu do rozgrywek przez PZPN zmuszeni są rozgrywać domowe mecze gościnnie w Bełchatowie. 21.07.2020, Częstochowa.

ŚFP 2021 - wystawa pokonkursowa

Nagrodzone cykle i zdjęcia pojedyczne wraz ze 121 zdjęciami finalistów można oglądać na wystawie pokonkursowej w Galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej, przy pl. Rady Europy 1 w Katowicach.

Na wystawie można zobaczyć prace fotoreporterów: Marzeny Bugały-Astaszow, Wojciecha Barczyńskiego, Ireneusza Dorożańskiego, Dominika Gajdy, Krzysztofa Gołucha, Wojciecha Grabowskiego, Lukáša Horkiego, Michała Janusińskiego, Przemysława Jendroski, Michała Kaczorka, Ireneusza Kaźmierczaka, Wiktorii Kot, Łukasza Kowalskiego, Grzegorza Krzysztofika, Anny Lewańskiej, Davida Macháča, Joanny Mrówki, Michała Ostrowskiego, Pawła Piotrowskiego, Artura Pławskiego, Rafała Ruska, Grzegorza Skowronka, Jiříego Žižki.

Śląska Fotografia Prasowa

Śląska Fotografia Prasowa to konkurs organizowany od 2004 roku przez Bibliotekę Śląską w Katowicach we współpracy z Instytutem Fotografii Twórczej w Opawie. Jest on największym tego tupu wydarzeniem w regionie, którego celem jest nie tylko wybór i nagrodzenie najlepszych fotografii, lecz także integracja środowiska fotoreporterów związanych ze śląską prasą oraz dokumentacja wydarzeń i przemian zachodzących wokół nas.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto zwycięzcy iPhone Photography Awards 2022. Polacy wśród laureatów
Oto zwycięzcy iPhone Photography Awards 2022. Polacy wśród laureatów
Konkurs IPPA od 2007 roku nagradza najlepsze zdjęcia wykonane smartfonami Apple. Oto galeria tegorocznych finalistów, wśród których znalazły się także fotografki z...
61
Female in Focus 2022 - dom oczami kobiet
Female in Focus 2022 - dom oczami kobiet
Za nami kolejna edycja konkursu Female In Focus, który stawia sobie za cel promowanie kobiecej fotografii. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej edycji, której...
14
World Sports Photography Awards 2022 - najlepsze zdjęcia sportowe roku
World Sports Photography Awards 2022 - najlepsze zdjęcia sportowe roku
Za nami 3 edycja World Sports Photography Awards 2022 - jedynego międzynarodowego konkursu fotograficznego, skupiającego się w całości na fotografii sportowej. Oto...
28
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)