Śląska Fotografia Prasowa 2020 - zobacz najlepsze reportaże z regionu

Organizowany od ponad 15 lat konkurs ŚFP, co roku prezentuje najlepsze zdjęcia fotografów z regionu Śląska. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Daniel Dmitriew, który fotografował zabrzańską społeczność Romów. Zobaczcie najlepsze zdjęcia.

Autor: Maciej Luśtyk

10 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Do tegorocznej edycji Śląskiej Fotografii Prasowej nadesłano łącznie 451 zdjęć, autorstwa 49 autorów. Spośród z nich na wystawę pokonkursową zakwalifikowało się 24 z nich. Przyznano też trzy główne nagrody, których laureatami zostali: Daniel Dmitriew, Lukáš Horký i Tomasz Jodłowski.

Poniżej możecie obejrzeć nagrodzone prace wraz z ich autorskimi opisami.

Śląską Fotografia Prasowa 2020 - wyniki

I nagroda – Daniel Dmitriew, „Romanipen”

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Słynna ulica Buchenwaldczyków w Zabrzu. Od lat 70. zamieszkana jest przez mniejszość romską. Tu owiane aurą tajemniczości „romanipen" miesza się ze śląską rzeczywistością. Reportaż jest próbą wykonania małego kroku ku asymilacji tych dwóch, w teorii odległych od siebie światów, a w rzeczywistości ludzi, którzy od pokoleń mieszkają obok siebie.

5.02., 17.02., 8.03.,11.07.2019, Zabrze

II nagroda – Lukáš Horký, „Krajina uhli" (tłumaczenie: Krajobraz węgla)

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Obiektyw telefonu komórkowego i nagranie kilku bezpośrednich myśli podczas bezcelowych wędrówek po krajobrazie naznaczonym śladami ludzkiej egzystencji. Opuszczone budynki powoli zarastają roślinnością lub dno pustej tamy świadczy o nieistniejącej już wiosce, która musiała ustąpić potrzebom kopalni i przemysłu metalurgicznego.

2019, Czechy

III nagroda – Tomasz Jodłowski, „Zuzia”

 

Doktor Jolanta Markowska przy łóżku podopiecznej Hospicjum Cordis – Zuzi, dla której łóżko jest całym i jedynym światem. Dziewczynka nie chodzi i nie mówi, wymaga 24 godzinnej opieki…

11.03.2019, Mysłowice

ŚFP 2020 - wystawa pokonkursowa

Nagrodzone cykle i zdjęcia pojedyncze, wraz ze 144 zakwalifikowanymi do finału fotografiami będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, która ze względu na epidemię przybrała w tym roku formę 30-minutowej prezentacji online (poniżej).

Na wystawę konkursową Śląska Fotografia Prasowa 2019 Kapituła wybrała prace następujących autorów: Janusza Cedrowicza, Anety Czarnockiej-Kanik, Jana Czypionki, Daniela Dmitriewa, Arkadiusza Goli, Krzysztofa Gołucha, Wojciecha Grabowskiego, Lukáša Horkiego, Wojciecha Indyka, Pawła Jędrusika, Tomasza Jodłowskiego, Michaliny Kacperak, Bogusława Kaczmarczyka, Tomasza Karnowki, Ireneusza Kaźmierczaka, Katarzyny Kruk, Grzegorza Krzysztofika, Andrzeja Kubika, Lucyny Nenow, Pawła Siodłoka, Grzegorza Skowronka, Macieja Skowronka, Piotra Zwarycza i Jiriego Žižki.

Śląska Fotografia Prasowa

Śląska Fotografia Prasowa to konkurs organizowany od 2004 roku przez Bibliotekę Śląską w Katowicach we współpracy z Instytutem Fotografii Twórczej w Opawie. Jest on największym tego tupu wydarzeniem w regionie, którego celem jest nie tylko wybór i nagrodzenie najlepszych fotografii, lecz także integracja środowiska fotoreporterów związanych ze śląską prasą oraz dokumentacja wydarzeń i przemian zachodzących wokół nas.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto zwycięzcy iPhone Photography Awards 2022. Polacy wśród laureatów
Oto zwycięzcy iPhone Photography Awards 2022. Polacy wśród laureatów
Konkurs IPPA od 2007 roku nagradza najlepsze zdjęcia wykonane smartfonami Apple. Oto galeria tegorocznych finalistów, wśród których znalazły się także fotografki z...
61
Female in Focus 2022 - dom oczami kobiet
Female in Focus 2022 - dom oczami kobiet
Za nami kolejna edycja konkursu Female In Focus, który stawia sobie za cel promowanie kobiecej fotografii. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej edycji, której...
14
World Sports Photography Awards 2022 - najlepsze zdjęcia sportowe roku
World Sports Photography Awards 2022 - najlepsze zdjęcia sportowe roku
Za nami 3 edycja World Sports Photography Awards 2022 - jedynego międzynarodowego konkursu fotograficznego, skupiającego się w całości na fotografii sportowej. Oto...
28
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)