Śląska Fotografia Prasowa 2020 - zobacz najlepsze reportaże z regionu

Organizowany od ponad 15 lat konkurs ŚFP, co roku prezentuje najlepsze zdjęcia fotografów z regionu Śląska. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Daniel Dmitriew, który fotografował zabrzańską społeczność Romów. Zobaczcie najlepsze zdjęcia.

Autor: Maciej Luśtyk

10 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Do tegorocznej edycji Śląskiej Fotografii Prasowej nadesłano łącznie 451 zdjęć, autorstwa 49 autorów. Spośród z nich na wystawę pokonkursową zakwalifikowało się 24 z nich. Przyznano też trzy główne nagrody, których laureatami zostali: Daniel Dmitriew, Lukáš Horký i Tomasz Jodłowski.

Poniżej możecie obejrzeć nagrodzone prace wraz z ich autorskimi opisami.

Śląską Fotografia Prasowa 2020 - wyniki

I nagroda – Daniel Dmitriew, „Romanipen”

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Słynna ulica Buchenwaldczyków w Zabrzu. Od lat 70. zamieszkana jest przez mniejszość romską. Tu owiane aurą tajemniczości „romanipen" miesza się ze śląską rzeczywistością. Reportaż jest próbą wykonania małego kroku ku asymilacji tych dwóch, w teorii odległych od siebie światów, a w rzeczywistości ludzi, którzy od pokoleń mieszkają obok siebie.

5.02., 17.02., 8.03.,11.07.2019, Zabrze

II nagroda – Lukáš Horký, „Krajina uhli" (tłumaczenie: Krajobraz węgla)

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Obiektyw telefonu komórkowego i nagranie kilku bezpośrednich myśli podczas bezcelowych wędrówek po krajobrazie naznaczonym śladami ludzkiej egzystencji. Opuszczone budynki powoli zarastają roślinnością lub dno pustej tamy świadczy o nieistniejącej już wiosce, która musiała ustąpić potrzebom kopalni i przemysłu metalurgicznego.

2019, Czechy

III nagroda – Tomasz Jodłowski, „Zuzia”

 

Doktor Jolanta Markowska przy łóżku podopiecznej Hospicjum Cordis – Zuzi, dla której łóżko jest całym i jedynym światem. Dziewczynka nie chodzi i nie mówi, wymaga 24 godzinnej opieki…

11.03.2019, Mysłowice

ŚFP 2020 - wystawa pokonkursowa

Nagrodzone cykle i zdjęcia pojedyncze, wraz ze 144 zakwalifikowanymi do finału fotografiami będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, która ze względu na epidemię przybrała w tym roku formę 30-minutowej prezentacji online (poniżej).

Na wystawę konkursową Śląska Fotografia Prasowa 2019 Kapituła wybrała prace następujących autorów: Janusza Cedrowicza, Anety Czarnockiej-Kanik, Jana Czypionki, Daniela Dmitriewa, Arkadiusza Goli, Krzysztofa Gołucha, Wojciecha Grabowskiego, Lukáša Horkiego, Wojciecha Indyka, Pawła Jędrusika, Tomasza Jodłowskiego, Michaliny Kacperak, Bogusława Kaczmarczyka, Tomasza Karnowki, Ireneusza Kaźmierczaka, Katarzyny Kruk, Grzegorza Krzysztofika, Andrzeja Kubika, Lucyny Nenow, Pawła Siodłoka, Grzegorza Skowronka, Macieja Skowronka, Piotra Zwarycza i Jiriego Žižki.

Śląska Fotografia Prasowa

Śląska Fotografia Prasowa to konkurs organizowany od 2004 roku przez Bibliotekę Śląską w Katowicach we współpracy z Instytutem Fotografii Twórczej w Opawie. Jest on największym tego tupu wydarzeniem w regionie, którego celem jest nie tylko wybór i nagrodzenie najlepszych fotografii, lecz także integracja środowiska fotoreporterów związanych ze śląską prasą oraz dokumentacja wydarzeń i przemian zachodzących wokół nas.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
18
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
28
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)