„No. 7“ to wyjątkowy album i wystawa absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2017/2018

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Program Mentorski Sputnik Photos to zaawansowany kurs dla osób zainteresowanych fotografią dokumentalną oraz działaniami z jej pogranicza, które chcą tworzyć autorskie narracje fotograficzne. Już jutro otwarcie wystawy prac absolwentów rocznika 2017/2018.

Program Mentorski Sputnik Photos od 2012 roku ukończyło go już 90 osób. Opiera się on na własnej pracy studentów i studentek, która odbywa się pod opieką fotografów i fotografek Sputnik Photos. Zajęcia prowadzą także zapraszani goście oraz stali współpracownicy i współpracowniczki Sputnik Photos: pisarze/pisarki, dziennikarze/dziennikarki, projektanci/projektantki i kuratorzy/kuratorki. Mentorami i mentorkami tej edycji byli: Jan Brykczyński, Michał Łuczak, Rafał Milach, Adam Pańczuk i Agnieszka Rayss

fot. Beata Małyska

- Fotografia wydaje się być prostym medium. Nie trzeba wiele wysiłku, by w przyzwoity sposób zamknąć w kadrze obraz i po kilku sekundach podzielić się nim z dowolną liczbą osób. Jednak w momencie, gdy zaczyna nam chodzić o coś więcej niż o post w sieci, wszystkie te cechy, które dają złudne poczucie przystępności, stają się przeszkodą. Dosłowność fotografii, rejestracyjny charakter i powierzchowna estetyka stawiają zdjęcie w roli ilustracji. Nie da się w łatwy sposób pokazać relacji z przedwcześnie zmarłym ojcem, nudy w strefie wojny czy samotności w czterech ścianach. Bardzo łatwo tu o banał. Jedenaście projektów fotograficznych, które znajdują się w tej książce i na tej wystawie, odnosi się w szerokim rozumieniu do rodziny i domu, chociaż na różnych płaszczyznach. Odwołują się do osobistych doświadczeń. Udaje im się uniknąć trywialności - podsumował Michał Łuczak, kurator książki mentorskiej.

fot. Paweł Mądry

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy „No. 7“ odbędzie się już jutro 31 maja o godzinie 19:00 w galerii przy ulicy Chłodnej 20 w Warszawie. Ekspozycję, której kuratorem jest Rafał Milach, potrwa do 23 maja. Więcej informacji o programie mentorskim Sputnik Photos znajdziecie na stronie sputnikphotos.education.

Program Mentorski Sputnik Photos prowadzony jest przez stowarzyszenie Sputnik Photos w ramach działalności statutowej. Stowarzyszenie skupia fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej i zajmuje się wspieraniem rozwoju sztuk wizualnych, w tym edukacją fotograficzną. Dodatkowe warsztaty, publikacje książkowe, wystawy i inne inicjatywy podejmowane przez Sputnik Photos, dają studentom i studentkom możliwość dalszego rozwoju, networkingu i promocji swojej twórczości, podczas trwania kursu i po jego zakończeniu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Powiązane artykuły