„No. 7“ to wyjątkowy album i wystawa absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2017/2018

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Program Mentorski Sputnik Photos to zaawansowany kurs dla osób zainteresowanych fotografią dokumentalną oraz działaniami z jej pogranicza, które chcą tworzyć autorskie narracje fotograficzne. Już jutro otwarcie wystawy prac absolwentów rocznika 2017/2018.

Program Mentorski Sputnik Photos od 2012 roku ukończyło go już 90 osób. Opiera się on na własnej pracy studentów i studentek, która odbywa się pod opieką fotografów i fotografek Sputnik Photos. Zajęcia prowadzą także zapraszani goście oraz stali współpracownicy i współpracowniczki Sputnik Photos: pisarze/pisarki, dziennikarze/dziennikarki, projektanci/projektantki i kuratorzy/kuratorki. Mentorami i mentorkami tej edycji byli: Jan Brykczyński, Michał Łuczak, Rafał Milach, Adam Pańczuk i Agnieszka Rayss

fot. Beata Małyska

- Fotografia wydaje się być prostym medium. Nie trzeba wiele wysiłku, by w przyzwoity sposób zamknąć w kadrze obraz i po kilku sekundach podzielić się nim z dowolną liczbą osób. Jednak w momencie, gdy zaczyna nam chodzić o coś więcej niż o post w sieci, wszystkie te cechy, które dają złudne poczucie przystępności, stają się przeszkodą. Dosłowność fotografii, rejestracyjny charakter i powierzchowna estetyka stawiają zdjęcie w roli ilustracji. Nie da się w łatwy sposób pokazać relacji z przedwcześnie zmarłym ojcem, nudy w strefie wojny czy samotności w czterech ścianach. Bardzo łatwo tu o banał. Jedenaście projektów fotograficznych, które znajdują się w tej książce i na tej wystawie, odnosi się w szerokim rozumieniu do rodziny i domu, chociaż na różnych płaszczyznach. Odwołują się do osobistych doświadczeń. Udaje im się uniknąć trywialności - podsumował Michał Łuczak, kurator książki mentorskiej.

fot. Paweł Mądry

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy „No. 7“ odbędzie się już jutro 31 maja o godzinie 19:00 w galerii przy ulicy Chłodnej 20 w Warszawie. Ekspozycję, której kuratorem jest Rafał Milach, potrwa do 23 maja. Więcej informacji o programie mentorskim Sputnik Photos znajdziecie na stronie sputnikphotos.education.

Program Mentorski Sputnik Photos prowadzony jest przez stowarzyszenie Sputnik Photos w ramach działalności statutowej. Stowarzyszenie skupia fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej i zajmuje się wspieraniem rozwoju sztuk wizualnych, w tym edukacją fotograficzną. Dodatkowe warsztaty, publikacje książkowe, wystawy i inne inicjatywy podejmowane przez Sputnik Photos, dają studentom i studentkom możliwość dalszego rozwoju, networkingu i promocji swojej twórczości, podczas trwania kursu i po jego zakończeniu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły