Ikoniczne zdjęcia i portrety sław - dziś kolejna aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej

Ikoniczne zdjęcia i portrety sław - dziś kolejna aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej

Cenne fotografie Witkacego, konceptualne zdjęcia Kossakowskiego, czy wyjątkowa heliografika Hillera z 1938 roku. Z drugiej strony wizerunki gwiazd w obiektywie jednego z najsłynniejszych fotografów Hollywood  - Miltona H. Greene’a. To tylko kilka przykładów z ponad 150 prac, które już dziś (4 kwietnia) będzie można wylicytować na aukcji Fotografia Kolekcjonerska.

Klasyka i Awangarda Artystyczna

Konceptualizm był przełomowym momentem, a wręcz rewolucją w sztuce drugiej połowy XX wieku. To właśnie w tym nurcie tworzyli najwybitniejsi polscy fotografowie minionego wieku. Jednym z nich był Eustachy Kossakowski, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej historii fotografii. Znany jako dokumentalista życia artystycznego zarówno w Polsce, jak i w Paryżu. Fotografował m.in. spektakle Jerzego Grotowskiego czy Tadeusza Kantora. Wyjątkowe były jego fotoreportaże, które tworzył podróżując po kraju, publikowane w prestiżowych magazynach. W latach 70. Kossakowski wyjechał do Paryża, gdzie stworzył swoje najbardziej znane projekty. Najważniejszy z nich to cykl „6 metrów przed Paryżem’’, pokazujący drogowskazy prowadzące do stolicy Francji. Kolejnym były fotografie z serii „Światła Chartres” wykonane w słynnej gotyckiej katedrze. Zdjęcia z tego cyklu, sfotografowane w kolorze będzie można zobaczyć w DESA Unicum.

fot. Eustachy Kossakowski

Wyjątkowe są również prace Karola Hillera. To jeden z najbardziej znanych i cenionych twórców przedwojennej awangardy artystycznej. W 1928 roku opracował technikę heliograficzną, która polegała na malowaniu abstrakcyjnych kompozycji temperą na szklanych kliszach lub błonach celuloidowych. Z uzyskanych negatywów Hiller robił stylowe odbitki na papierze światłoczułym. Prezentowana na wystawie „Kompozycja heliograficzna XXIV” to jedna z prac które wykonał w 1938 roku.

fot. Karol Hiler

Na wystawie pojawią się również prace artystów, którzy tworzyli kultową grupę i galerię Permafo. To m.in. Zbigniew Dłubak - pionier polskiego fotokonceptualizmu, Andrzej Lachowicz czy Natalia LL. „Sztuka konsumpcyjna” to najbardziej rozpoznawalny cykl zdjęć i wideo, dzięki którym artystka na stałe wpisała się w historię światowej fotografii. Natalia LL odnosi się w nim do popkultury, łącząc konsumpcję z motywami erotycznymi. Na wystawie Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna pokazane zostaną również prace takich klasyków jak m.in. Jerzy Lewczyński, Edward Hartwig, Ewa Partum, Józef Robakowski, Ryszard Horowitz, Tomasz Ciecierski, Zdzisław Sosnowski czy Zdzisław Beksiński.

fot. Natalia LL

Sławy, Gwiazdy, Osobowości

Drugim tematem wystawy są portrety sław i osobowości. To przekrój zdjęć od ikon takich jak Marylin Monroe w obiektywie Miltona H.Greene’a po fotografie gwiazd rocka i rock’n’rolla jak Mick Jagger czy John Lennon. W 2014 roku za zbiór zdjęć Greene’a zapłacono w Polsce rekordową kwotę 6,4 mln złotych. Na wystawie nie zabraknie również polskich akcentów. Zobaczyć będzie można portrety m.in. Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz czy Anny Seniuk wykonane przez Wojciecha Plewińskiego, najważniejszego przedstawiciela pokolenia polskich fotografów powojennych. Wszystkie obiekty będzie można wylicytować 4 kwietnia w DESA Unicum.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Gdzie i kiedy?

Już dziś, 4 kwietnia w Domu Aukcyjnym DESA Unicum (ul. Piękna 1A, Warszawa) odbędzie się finisaż wystawy połączony z aukcją prezentowanych prac. Na godzinę 19:00 zaplanowano licytację kolekcji Klasyka i Awangarda Artystyczna, zaś o godzinie 20:00 można będzie nabyć fotografie z kolekcji Sławy, Gwiazdy, Osobowości.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8