Ikoniczne zdjęcia i portrety sław - dziś kolejna aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej

0
Redakcja Fotopolis
4 Kwiecień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Cenne fotografie Witkacego, konceptualne zdjęcia Kossakowskiego, czy wyjątkowa heliografika Hillera z 1938 roku. Z drugiej strony wizerunki gwiazd w obiektywie jednego z najsłynniejszych fotografów Hollywood  - Miltona H. Greene’a. To tylko kilka przykładów z ponad 150 prac, które już dziś (4 kwietnia) będzie można wylicytować na aukcji Fotografia Kolekcjonerska.

Klasyka i Awangarda Artystyczna

Konceptualizm był przełomowym momentem, a wręcz rewolucją w sztuce drugiej połowy XX wieku. To właśnie w tym nurcie tworzyli najwybitniejsi polscy fotografowie minionego wieku. Jednym z nich był Eustachy Kossakowski, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej historii fotografii. Znany jako dokumentalista życia artystycznego zarówno w Polsce, jak i w Paryżu. Fotografował m.in. spektakle Jerzego Grotowskiego czy Tadeusza Kantora. Wyjątkowe były jego fotoreportaże, które tworzył podróżując po kraju, publikowane w prestiżowych magazynach. W latach 70. Kossakowski wyjechał do Paryża, gdzie stworzył swoje najbardziej znane projekty. Najważniejszy z nich to cykl „6 metrów przed Paryżem’’, pokazujący drogowskazy prowadzące do stolicy Francji. Kolejnym były fotografie z serii „Światła Chartres” wykonane w słynnej gotyckiej katedrze. Zdjęcia z tego cyklu, sfotografowane w kolorze będzie można zobaczyć w DESA Unicum.

fot. Eustachy Kossakowski

Wyjątkowe są również prace Karola Hillera. To jeden z najbardziej znanych i cenionych twórców przedwojennej awangardy artystycznej. W 1928 roku opracował technikę heliograficzną, która polegała na malowaniu abstrakcyjnych kompozycji temperą na szklanych kliszach lub błonach celuloidowych. Z uzyskanych negatywów Hiller robił stylowe odbitki na papierze światłoczułym. Prezentowana na wystawie „Kompozycja heliograficzna XXIV” to jedna z prac które wykonał w 1938 roku.

fot. Karol Hiler

Na wystawie pojawią się również prace artystów, którzy tworzyli kultową grupę i galerię Permafo. To m.in. Zbigniew Dłubak - pionier polskiego fotokonceptualizmu, Andrzej Lachowicz czy Natalia LL. „Sztuka konsumpcyjna” to najbardziej rozpoznawalny cykl zdjęć i wideo, dzięki którym artystka na stałe wpisała się w historię światowej fotografii. Natalia LL odnosi się w nim do popkultury, łącząc konsumpcję z motywami erotycznymi. Na wystawie Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna pokazane zostaną również prace takich klasyków jak m.in. Jerzy Lewczyński, Edward Hartwig, Ewa Partum, Józef Robakowski, Ryszard Horowitz, Tomasz Ciecierski, Zdzisław Sosnowski czy Zdzisław Beksiński.

fot. Natalia LL

Sławy, Gwiazdy, Osobowości

Drugim tematem wystawy są portrety sław i osobowości. To przekrój zdjęć od ikon takich jak Marylin Monroe w obiektywie Miltona H.Greene’a po fotografie gwiazd rocka i rock’n’rolla jak Mick Jagger czy John Lennon. W 2014 roku za zbiór zdjęć Greene’a zapłacono w Polsce rekordową kwotę 6,4 mln złotych. Na wystawie nie zabraknie również polskich akcentów. Zobaczyć będzie można portrety m.in. Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz czy Anny Seniuk wykonane przez Wojciecha Plewińskiego, najważniejszego przedstawiciela pokolenia polskich fotografów powojennych. Wszystkie obiekty będzie można wylicytować 4 kwietnia w DESA Unicum.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Gdzie i kiedy?

Już dziś, 4 kwietnia w Domu Aukcyjnym DESA Unicum (ul. Piękna 1A, Warszawa) odbędzie się finisaż wystawy połączony z aukcją prezentowanych prac. Na godzinę 19:00 zaplanowano licytację kolekcji Klasyka i Awangarda Artystyczna, zaś o godzinie 20:00 można będzie nabyć fotografie z kolekcji Sławy, Gwiazdy, Osobowości.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0