Już jutro kolejne spotkanie z cyklu „Przełom w kadrze”

Już jutro kolejne spotkanie z cyklu „Przełom w kadrze”

Rok 1989 był przełomowy nie tylko w Polsce, lecz także i na świecie. Jednak jak zapisał się na zdjęciach fotoreporterek i fotoreporterów pracujących w tamtym okresie? Na to pytanie poznacie odpowiedź już jutro w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

Protesty i manifestacje na ulicach polskich miast, pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory i zwycięstwo „Solidarności”, ale też upadek muru berlińskiego, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, obalenie dyktatury Nicolae Ceaușescu, masakra na placu Tian’anmen. Rok 1989 był jednym z najważniejszych i najbardziej burzliwych okresów we współczesnej historii, a najnowszy cykl „Przełom w kadrze”, organizowany przez Dom Spotkań z Historią, jest częścią większego projektu, dedykowanego fotoreporterom 1989 roku oraz zapowiedzą 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

- W ramach cyklu raz w miesiącu spotkamy się z innym fotoreporterem bądź fotoreporterką. Goście opowiedzą o swoich doświadczeniach i pokażą wybrane zdjęcia. Przypomnimy też sylwetki mniej znanych lub nieżyjących już autorów fotografii z 1989 - zaznaczają organizatorzy.

Najbliższe spotkanie w ramach cyklu „Przełom w kadrze - fotoreporterki i fotoreporterzy 1989” odbędzie się już jutro, 13 marca o godzinie 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20).

fot. Erazm Ciołek

Gośćmi pierwszej, autorskiej części spotkania będą fotoreporterzy: Jarosław Maciej Goliszewski, współautor zdjęć do słynnych plakatów wyborczych z Lechem Wałęsą przed wyborami 4 czerwca 1989 i Tomasz Wierzejski, fotoreporter pierwszego zespołu redakcyjnego „Gazety Wyborczej” Obaj opowiedzą o swojej pracy w 1989 roku i zaprezentują zdjęcia z tamtego okresu.

Natomiast drugą część spotkania zostanie poświęcona ważnym fotoreporterom czasu przełomu, którzy już odeszli. Bohaterami będą m.in.: Erazm Ciołek, legenda polskiej fotografii opozycyjnej, Maciej Macierzyński, ówcześnie fotoreporter Reutera, Krzysztof Miller, wybitny fotoreporter wojenny oraz Ryszard Wesołowski i Zbigniew Trybek, autorzy pierwszego albumu zdjęć ze strajku w Stoczni Gdańskiej.

W czerwcu 2019 roku otwarta zostanie wystawa prezentująca trzydzieści fotografii z tego okresu autorstwa trzydziestu fotoreporterek i fotoreporterów. Powstanie również film dokumentalny opowiadający o 1989 roku z perspektywy fotoreporterskiej. Po więcej informacji odsyłamy na facebookową stronę wydarzenia.

zdjęcie główne: fot. Erazm Ciołek

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4