Najlepsze zdjęcia World Press Photo 2018 w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej

0
Redakcja Fotopolis
23 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już po raz 18 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać najlepsze fotografie prasowe prezentowane w ramach wystawy World Press Photo.

World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej na świecie. Tylko w roku ubiegłym nadesłanych zostało przeszło 73 tys. zdjęć przez ponad 4,5 tys. fotografów ze 125 krajów. Spośród rekordowej liczby zgłoszeń, jury wybrało nominowanych autorów w ośmiu sekcjach, w tym jednej nowej kategorii dotyczącej środowiska. Nominacje otrzymało 42 fotografów z 22 krajów, a spośród nich aż 15 było już laureatami poprzednich edycji World Press Photo.

© Roger Turesson (Dagens Nyheter), "North Korea" - III miejsce w kategorii CONTEMPORARY ISSUES SINGLES / Tłum czeka na stadionie Kim Il-sung w Pyongyang na rozpoczęcie maratonu, podczas gdy oficjalni strażnicy pilnują wyjścia.

Jury pod przewodnictwem Magdaleny Herrera wybrało wenezuelskiego fotografa, Ronaldo Schemidta, jako autora zdjęcia roku World Press Photo 2018. Jego fotografia „Venezuela Crisis” przedstawia 28-letniego José Víctora Salazar Balza, który stanął w ogniu w wyniku brutalnych starć z policją prewencyjną podczas protestu przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro w Caracas w Wenezueli. Balza przeżył, ale odniósł oparzenia pierwszego i drugiego stopnia.

© Ronaldo Schemidt (Agence France-Presse), "Venezuela Crisis“ - I miejsce w kategorii SPOT NEWS SINGLES i nagroda Grand Prix zdjęcia roku WPP2018 / José Víctor Salazar Balza (28 lat) stanął w ogniu w wyniku brutalnych starć z policją prewencyjną podczas protestu przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro w Caracas w Wenezueli.

- Zdjęcie roku musi opowiadać o wydarzeniu, które jest wystarczająco ważne. Musi również zadawać pytania ... Musi angażować się i musi pokazywać punkt widzenia na to, co wydarzyło się na świecie w tym roku – powiedziała Magdalena Herrera, dyrektor fotograficzny Geo France i przewodnicząca jury tegorocznej edycji WPP. - To klasyczne zdjęcie, ale ma natychmiastową energię i dynamikę. Kolory, ruch i jest bardzo dobrze skomponowane. Ma siłę, przez co czuję natychmiastowe emocje.

© Jesco Denzel, "Lagos Waterfronts under Threat" - I miejsce w kategorii CONTEMPORARY ISSUES SINGLES / Łódź z Lagos Marina jest prowadzona kanałami Makoko, przez starożytną wioskę rybacką, która wyrosła na ogromną, nieformalną osadę (Lagos, Nigeria).

Gdzie i kiedy?

Na nadchodzącą wystawę składają się prace nagrodzone i wyróżnione w największym i najbardziej prestiżowym konkursie fotografii prasowej organizowanym przez Fundację World Press Photo w Amsterdamie. Ekspozycja prezentowana jest w około 45 krajach świata. W Polsce można ją obejrzeć w kilku miejscach, a jednym z nich jest Opole. Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 listopada w Galerii Sztuki Współczesnej (pl. Teatralny 12, Opole). Wystawę będzie można oglądać do 16 grudnia.

zdjęcie główne: © Li Huaifeng, "Earth Kiln" - III miejsce w kategorii PEOPLE SINGLES / Dwaj bracia mieszkają w tradycyjnym pomieszczeniu yaodong ("jaskini pieca"), wykutym w zboczu wzgórza na płaskowyżu lessowym w środkowych Chinach. Ściany wyłożone ziemią mają dobre właściwości izolacyjne, pozwalając mieszkańcom przetrwać mroźne zimy.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
23
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
0
0
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Odbywający się z Bielsku-Białej Foto Art Festival z roku na rok staje się coraz ciekawszą pozycją na polskiej mapie wydarzeń fotograficznych. Najbliższa edycja rusza...
33
0