Już dziś aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej - do wylicytowania ikoniczne zdjęcia światowych sław

Już dziś aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej - do wylicytowania ikoniczne zdjęcia światowych sław

Dzisiaj w Warszawie odbędzie się kolejna aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej, na której będzie można zakupić zdjęcia takich osobistości świata sztuki i rozrywki jak Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Salvador Dali, David Bowie czy Mick Jagger. Start o 19:00 w Domu Aukcyjny DESA Unicum.

Zjawiskowa fotografia nagiej Marylin Monroe ze słynnej sesji „Red Velvet” autorstwa Toma Kelley czy absolutnie kultowe zdjęcie Salvadora Dali unoszącego się w powietrzu autorstwa Phillippe'a Halsmana. Z drugiej strony słynne zdjęcia przedstawicieli artystycznej awangardy, m.in. fotomontaż Ewy Partum z serii „Samoidentyfikacja”, dzięki któremu artystka zyskała rozgłos. Te i inne z 272 kultowych zdjęć będzie można wylicytować na dzisiejszej aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej.

Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów

Tim Hawkins, fotoreporter „Playboya”, mówił o zdjęciu z sesji „Red Velvet”: „Jedno z takich zdjęć, stworzonych w 1949 roku, pokazało młodą aktorkę ponętnie pozującą, zupełnie nagą, na tle czerwonego aksamitu. Obraz, w tamtym czasie szokujący - obraz czystego seksapilu - był jednak również wyrazem gustu i wyrafinowania. Fotograf Tom Kelley senior nie mógł wiedzieć, że zdjęcie stanie się historią i pomoże zdefiniować seksualność przez całe pokolenie. Aktorka nazywała się Marilyn Monroe.” Legendarne zdjęcie zapisało się w zbiorowej pamięci społecznej należącej nie do jednego, a do wielu pokoleń. Dziś istnieje już nie jako szokująca nagością fotografia, ale jako kultowy symbol obyczajowej rewolucji.

Jednym z najbardziej znanych fotografów Marilyn Monroe był także Phillippe Halsman - to przed obiektywem jego aparatu stawały największe ówcześnie gwiazdy ekranu, muzyki, mody czy polityki. Na aukcji pojawi się prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna z prac fotografa - „Dali Atomicus”. Salvadora Dalego Halsman poznał w Paryżu w latach 30. Artyści współpracowali ze sobą przez 37 lat, łączyła ich też serdeczna przyjaźń. Dla osiągnięcia efektu lewitacji cienkimi drucikami podwieszono sztalugę i krzesło. Żona Halsmana oraz jego córka dołożyły wszelkich starań, aby osiągnąć magiczny efekt, w chwili, gdy artysta wybijał się powietrze one podrzucały koty oraz rozlewały wiadro wody. Zabiegi te powtarzano aż 28 razy. Końcowy efekt wygląda jak scena z płótna samego Dalego. W katalogu „Sławy. Gwiazdy. Osobowości” znalazły się również wizerunki m.in. Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, Jane Birkin, Diane Lane, Al Pacino, a także gwiazd mody i muzyki w tym zmarłej w tym roku Olgi Jackowskiej.

Aukcję fotografii gwiazd poprzedzi licytacja klasyków fotografii i przedstawicieli awangardy artystycznej. Uwagę kolekcjonerów z pewnością zwróci krajobraz Wyoming w obiektywie samego Elliotta Erwitta uznawanego za ikonę współczesnej fotografii. Wyoming kojarzone jest również jako symbol walki o równouprawnienie. To w tym stanie pojawiły się pierwsze kobiety w polityce w Stanach Zjednoczonych. Na rodzimym gruncie ikoną walki o miejsce kobiet w sztuce i społeczeństwie jest Ewa Partum. Pod młotek trafi jeden z jej fotomontaży z cyklu „Samoidentyfikacja” (1980-2010), który pozostaje ważnym głosem w dyskusji dotyczącej praw kobiet, nie tylko w PRL-u, ale we wszystkich krajach zza żelaznej kurtyny, toczącej się po dziś dzień. W realizacji artystki historycy sztuki dostrzegali nawiązanie do tradycji awangardowego fotomontażu, w którym forma przede wszystkim pozostawała ważnym środkiem do unaocznienia istotnego politycznego przekazu. Na aukcji pojawi się również praca Witkacego pozostającego autorem najdroższej sprzedanej polskiej fotografii, jedna z heliografik Zdzisława Beksińskiego oraz fotografie Jerzego Lewczyńskiego.

Gdzie i kiedy?

Od 5 listopada mogliśmy oglądać wyjątkową wystawę złożoną z 272 wybitnych zdjęć fotografów światowej sławy prezentujących osobowości ze świata teatru, kina czy muzyki. A już dziś, 15 listopada od godziny 19:00 w Domu Aukcyjny DESA Unicum (ul. Piękna 1A, Warszawa) odbędzie się aukcja, na której będzie można wylicytować te wszystkie prace.

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2007 roku, prezentowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć cenionych artystów. Więcej informacji oraz katalogi aukcyjne w wersji elektronicznej znajdziecie na stronie DESA Unicum.

źródło i zdjęcia: materiały prasowe

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0