Wystartował Fotofestiwal 2018! Zobacz dlaczego nie może Cię tam zabraknąć

Autor: Michał Chrzanowski

21 Czerwiec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Relacje łączące naturę i człowieka to centrum uwagi tegorocznego Fotofestiwalu. Organizatorzy przygotowali blisko 30 wystaw i prawdziwą masę wydarzeń towarzyszących, a także zaprosili 100 międzynarodowych gości, którzy sprawią, że od dziś Łódź stanie się fotograficzną stolicą świata.

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi jest jednym z najchętniej odwiedzanych festiwali fotograficznych w Europie. Od lat przyciąga niesamowitą energią i zaskakuje prezentacjami w niezwykłych przestrzeniach pofabrycznej Łodzi. Rozpoczynająca się edycja Fotofestiwalu w centrum uwagi stawia relacje łączące naturę i człowieka, włączając się tym samym w aktualną dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej. 

Do udziału w programie wydarzenia zaproszono artystki i artystów oraz kuratorki i kuratorów, którzy nie poprzestają na dokumentacji zmian w przyrodzie, ale zajmują się nią również w kontekście etyki, władzy czy historii. - Podczas Fotofestiwalu 2018 będzie można przyjrzeć się nie tylko globalnym problemom ekologicznym oraz rozwiązaniom, które mają zapewnić przetrwanie człowieka, ale także zobaczyć samą naturę w jej nieskończonych i ciągle zadziwiających formach - zaznaczają organizatorzy. 

fot. Mateusz Kowalik, "Still Far Away from Paradise" 

Ludzka natura, czyli co skrywa przed nami Fotofestiwal 2018

Nadchodząca edycja to m.in blisko 30 wystaw, ponad 100 międzynarodowych gości, rozstrzygnięcie konkursów Grand Prix Fotofestiwal oraz Fotograficzna Publikacja Roku, 2 przeglądy portfolio - dla fotografów profesjonalnych i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę, a także program filmowy, strefa edukacyjna, warsztaty, spotkania autorskie, pokazy slajdów, koncerty i sekcja Fotofestiwal Kids. W ramach festiwalu odbędzie się także Międzynarodowa Noc Fotografii, realizowana we współpracy z europejską siecią festiwali fotograficznych Futures - European Platform of Photography; a mieszkańcy Łodzi będą mogli podziwiać spektakularną instalację Tree Hugger, zlokalizowaną w przestrzeni miejskiej.

Fundacja Edukacji Wizualnej (główny organizator festiwalu) i Miasto Łódź zapraszają fotografów z całego świata, by zaprezentowali swoje prace na wystawach, odwiedzanych przez tysiące widzów. Na Fotofestiwalu zwiedzający poznają najciekawsze zjawiska we współczesnej fotografii, fotografowie poszerzą swoją wiedzę na warsztatach i przeglądach portfolio, a dzieci nauczą się jak oglądać i robić zdjęcia.

Program główny

Program „Ludzka natura” składa się z siedmiu wystaw indywidualnych i jednej wystawy zbiorowej. Wspólnie tworzą narrację, która opowiada o relacji człowieka i natury. Część projektów prezentuje świat przyrody i skutki eksploatującej go działalności człowieka. Inne pokazują możliwe sposoby rozwiązania najważniejszych problemów ekologicznych. Większość z prezentowanych serii oparta jest na długoterminowych badaniach. Artyści odwołują się do materiałów naukowych i korzystają z zasobów archiwalnych. Podczas wielu miesięcy swojej pracy współpracowali z naukowcami i specjalistami, brali udział w wyprawach badawczych. Uczestniczyli w procesie budowania i przekazywania wiedzy dotyczącej współczesnych problemów ery antropocenu. Program przygotował kolektyw kuratorski Fotofestiwalu: Marta Szymańska, Franek Ammer, Agata Zubrzycka, Justyna Kociszewska, Krzysztof Candrowicz.

Matthieu Asselin, z cyklu "Monsanto: A photographic investigation"

Wśród prac wybranych do programu „Ludzka natura” znajduje się między innymi szeroko dyskutowany cykl „Monsanto: A photographic investigation" Matthieu Asselina. Z kolei Claudius Schulze postanowił sprawdzić, jak zmiany klimatyczne i katastrofy ekologiczne bezpośrednio wpływają na idylliczne europejskie krajobrazy, te same, które znamy z pocztówek i własnego wakacyjnego albumu. Równie ciekawy temat podejmuje w swojej twórczości Mandy Barker. Brytyjska fotografka znana jest ze zdjęć oceanicznych śmieci, które uwiecznia, tworząc katalog fikcyjnych wodnych „stworzeń”. 

Gościem Fotofestiwalu będzie także Dornith Doherty, stypendystka Guggenheima, która od dziesięciu lat, współpracując ze światowej rangi biologami, zajmuje się tematem największych banków nasion. Efektem jej pracy są, między innymi, intrygujące zdjęcia rentgenowskie nasion. Natomiast singapurski artysta Robert Zhao Renhui stworzył Institute of Critical Zoologists, którego celem jest przede wszystkim krytyczne spojrzenie na relacje ludzi i zwierząt. Natomiast na wystawie „Konserwacja między-gatunkowa” będzie można obejrzeć prace polskich artystek: Joanny Rajkowskiej, Karoliny Grzywnowicz i Anny Zagrodzkiej.

fot. Dornith Doherty, "Kangaroo Grass"

Wydarzenia towarzyszące

Poza centrami festiwalowymi Fotofestiwal obecny będzie w większości łódzkich galerii i instytucji, które zaangażowały się w przygotowanie i realizację programu wystaw towarzyszących. Zagadnienia poruszane na festiwalu zostaną pogłębione w ramach specjalnej strefy edukacyjnej, przygotowanej przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie będzie można zobaczyć multimedialne prezentacje, filmy edukacyjne, ulotne projekty. Będzie można wziąć także udział w spotkaniach z artystami i specjalistami zajmującymi się ekologią. W strefie edukacyjnej znajdzie się też czytelnia z książkami artystycznymi i publikacjami popularnonaukowymi dotyczącymi natury, ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Wokół natury krążyć będzie także festiwalowe kino. W nowej, lekkiej i retrospektywnej, części tego programu będzie można obejrzeć filmy, które stały się kamieniami milowymi kina przyrodniczego i rozrywkowego zarazem: od wizualnych eksperymentów Percy’ego Smitha ze współczesną muzyką Tinderstick przez cykl BBC „Planet Earth II", nieśmiertelne „Ptaki" Hitchcocka, po niezależne kino ery VHS z San Francisco i pokaz z cyklu Midnight Movies. Pojawią się także najnowsze dokumenty poświęcone fotografom, takie jak „Twarze Plaże” Agnes Vardy i „Mistrz i Tatiana” o Vitasie Luckusie oraz videoesej próbujący uchwycić sedno magii fotografii natychmiastowej: „Instant Dreams”.

fot. Claudius Schulze, z cyklu "State of Nature"

Gdzie i kiedy?

Fotofestiwal 2018 wystartuje już dziś, 21 czerwca o godzinie 19:00 w Art_Inkubator (ul. Tymienieckiego 3, Łódź) i potrwa do 1 lipca. Wystawy można będzie oglądać bezpłatnie do godziny 22:00. Więcej informacji o wydarzeniach, w tym szczegółowy plan i harmonogram poszczególnych wystaw znajdziecie na stronie fotofestiwal.com

zdjecie główne: fot. Matthieu Asselin, z cyklu "Monsanto: A photographic investigation" / źródło: materiały prasowe

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Ze wszystkich stron” - współczesne traumy na przekrojowej wystawie Marty Zgierskiej
„Ze wszystkich stron” - współczesne traumy na przekrojowej wystawie Marty Zgierskiej
Na wystawie Marty Zgierskiej „Ze wszystkich stron” prezentowane są jej fotografie z różnych cykli, w których artystka porusza między innymi problematykę traum, temat słabości i napięć,...
1
Spotkanie z Kacprem Kowalskim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Kacprem Kowalskim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem jego bohaterem będzie Kacper Kowalski - fotograf specjalizujący się w fotografowaniu z lotu ptaka, jeden ze...
6
Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka wystawa w Warszawie
Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka...
Galeria Studio zaprasza na pierwszą tak dużą przekrojową wystawę twórczości Zygmunta Rytki Prezentowaną w Warszawie. Dwa piętra galerii wypełni kilkanaście autorskich cykli, mało znane...
6
Powiązane artykuły