Ruszył nabór do piątej edycji DEBUTS 2018

Ruszył nabór do piątej edycji DEBUTS 2018

Właśnie wystartowała jubileuszowa, piąta edycja projektu DEBUTS, którego celem jest wsparcie utalentowanych fotografów poszukujących możliwości zaprezentowania swojej twórczości krytykom i publiczności. Prace można nadsyłać do 4 marca 2018 roku.

Projekt DEBUTS już po raz piąty da możliwość pokazania się szerszej publiczności najbardziej utalentowanym, wschodzącym polskim fotografom. Wziąć w nim mogą udział zawodowcy, jak i amatorzy, absolwenci szkół fotograficznych, jak i samoucy, doświadczeni fotografowie, jak i początkujący twórcy. Początkowo skierowany jedynie do polskich entuzjastów fotografii, od tego roku DEBUTS jest konkursem międzynarodowym, otwartym dla wszystkich fotografów pomiędzy 18 a 35 rokiem życia.

- W ramach zgłoszenia można nadesłać do trzech projektów na dowolny temat wykonanych w dowolnej technice fotograficznej. Ważne, aby żaden z nich nie przekroczył 15 zdjęć. Istotną zmianą w DEBUTS jest orientacja na projekty, a nie na portfolia - powiedział Grzegorz Kosmala, redaktor naczelny “doc! photo magazine”, organizatora DEBUTS.

© Monika Cichoszewska | DEBUTS 2017

Wszystkie nadesłane projekty zostaną ocenione przez międzynarodowe jury, w którego skład tradycyjnie wchodzą fotografowie, wydawcy oraz osoby związane z rynkiem galeryjnym.

Jury piątej edycji DEBUTS tworzą:

  • Peter Bauza (Niemcy/Argentyna) - fotograf dokumentalista, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, w tym World Press Photo czy Picture of the Year International Latin America, w swoich projektach porusza głównie problematykę współczesnych zagadnień społecznych i geopolitycznych, autor książki “Copacabana Palace (Baden: Edition Lammerhuber, 2016);
  • Grzegorz Kosmala (Polska) - założyciel i redaktor naczelny “doc! photo magazine”, międzynarodowego kwartalnika poświęconego współczesnej fotografii dokumentalnej, pomysłodawca DEBUTS, juror w międzynarodowych konkursach fotograficznych;
  • Isabella van Merle (Holandia) - szefowa działu Exhibitor Relations Unseen, jednej z najważniejszych inicjatyw promujących współczesną fotografię | odpowiedzialna za współpracę z 53 galeriami i ich artystami podczas festiwalu Unseen Amsterdam;
  • Sarker Protick (Bangladesz) - fotograf, którego prace charakteryzują się wyjątkową plastyką, laureat World Press Photo i wielu innych konkursów fotograficznych, uznany przez “British Journal of Photography” za jednego z fotografów godnych obserwacji, jego prace były publikowane i wystawiane na całym świecie, w tym w Polsce na Fotofestiwalu w Łodzi, wykładowca na Pathshala South Asian Media Institute.

© Łukasz Szamałek | DEBUTS 2017

Konkurs wieńczą wyjątkowa publikacja książkowa prezentująca 20 najbardziej utalentowanych fotografów oraz wystawa, którą oglądać można wyłącznie podczas prestiżowych wydarzeń fotograficznych. W dotychczasowych edycjach DEBUTS udział wzięło ponad 550 fotografów, z których 151 zaprezentowano w książce i na wystawach, które odbyły się w ramach takich wydarzeń jak Fotofestiwal Łódź, Warsaw Photo Days, Krakow Photo Fringe, Press Photo Expo, Foto Art Festiwal, Białystok Interphoto i innych. Wśród laureatów DEBUTS można znaleźć Wiktorię Wojciechowską, Igora Pisuka, Janka Cieślikowskiego, Kaję Ratę czy Magdalena Świtek, dla których DEBUTS stały się punktem zwrotnym w rozwoju ich międzynarodowych karier.

© Dominika Jaruga | DEBUTS edition 2017

Nabór zgłoszeń do DEBUTS 2018 jest prowadzony za pośrednictwem specjalnej strony internetowej i potrwa do północy 4 marca 2018 roku. Lista laureatów tegorocznej edycji DEBUTS zostanie ogłoszona 1 kwietnia, a pierwsza wystawa nagrodzonych projektów połączona z premierą książki odbędzie się w czerwcu.

zdjęcie główne: © Adrian Vozny | DEBUTS 2017

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0