Ruszył nabór do piątej edycji DEBUTS 2018

Ruszył nabór do piątej edycji DEBUTS 2018

Właśnie wystartowała jubileuszowa, piąta edycja projektu DEBUTS, którego celem jest wsparcie utalentowanych fotografów poszukujących możliwości zaprezentowania swojej twórczości krytykom i publiczności. Prace można nadsyłać do 4 marca 2018 roku.

Projekt DEBUTS już po raz piąty da możliwość pokazania się szerszej publiczności najbardziej utalentowanym, wschodzącym polskim fotografom. Wziąć w nim mogą udział zawodowcy, jak i amatorzy, absolwenci szkół fotograficznych, jak i samoucy, doświadczeni fotografowie, jak i początkujący twórcy. Początkowo skierowany jedynie do polskich entuzjastów fotografii, od tego roku DEBUTS jest konkursem międzynarodowym, otwartym dla wszystkich fotografów pomiędzy 18 a 35 rokiem życia.

- W ramach zgłoszenia można nadesłać do trzech projektów na dowolny temat wykonanych w dowolnej technice fotograficznej. Ważne, aby żaden z nich nie przekroczył 15 zdjęć. Istotną zmianą w DEBUTS jest orientacja na projekty, a nie na portfolia - powiedział Grzegorz Kosmala, redaktor naczelny “doc! photo magazine”, organizatora DEBUTS.

© Monika Cichoszewska | DEBUTS 2017

Wszystkie nadesłane projekty zostaną ocenione przez międzynarodowe jury, w którego skład tradycyjnie wchodzą fotografowie, wydawcy oraz osoby związane z rynkiem galeryjnym.

Jury piątej edycji DEBUTS tworzą:

  • Peter Bauza (Niemcy/Argentyna) - fotograf dokumentalista, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, w tym World Press Photo czy Picture of the Year International Latin America, w swoich projektach porusza głównie problematykę współczesnych zagadnień społecznych i geopolitycznych, autor książki “Copacabana Palace (Baden: Edition Lammerhuber, 2016);
  • Grzegorz Kosmala (Polska) - założyciel i redaktor naczelny “doc! photo magazine”, międzynarodowego kwartalnika poświęconego współczesnej fotografii dokumentalnej, pomysłodawca DEBUTS, juror w międzynarodowych konkursach fotograficznych;
  • Isabella van Merle (Holandia) - szefowa działu Exhibitor Relations Unseen, jednej z najważniejszych inicjatyw promujących współczesną fotografię | odpowiedzialna za współpracę z 53 galeriami i ich artystami podczas festiwalu Unseen Amsterdam;
  • Sarker Protick (Bangladesz) - fotograf, którego prace charakteryzują się wyjątkową plastyką, laureat World Press Photo i wielu innych konkursów fotograficznych, uznany przez “British Journal of Photography” za jednego z fotografów godnych obserwacji, jego prace były publikowane i wystawiane na całym świecie, w tym w Polsce na Fotofestiwalu w Łodzi, wykładowca na Pathshala South Asian Media Institute.

© Łukasz Szamałek | DEBUTS 2017

Konkurs wieńczą wyjątkowa publikacja książkowa prezentująca 20 najbardziej utalentowanych fotografów oraz wystawa, którą oglądać można wyłącznie podczas prestiżowych wydarzeń fotograficznych. W dotychczasowych edycjach DEBUTS udział wzięło ponad 550 fotografów, z których 151 zaprezentowano w książce i na wystawach, które odbyły się w ramach takich wydarzeń jak Fotofestiwal Łódź, Warsaw Photo Days, Krakow Photo Fringe, Press Photo Expo, Foto Art Festiwal, Białystok Interphoto i innych. Wśród laureatów DEBUTS można znaleźć Wiktorię Wojciechowską, Igora Pisuka, Janka Cieślikowskiego, Kaję Ratę czy Magdalena Świtek, dla których DEBUTS stały się punktem zwrotnym w rozwoju ich międzynarodowych karier.

© Dominika Jaruga | DEBUTS edition 2017

Nabór zgłoszeń do DEBUTS 2018 jest prowadzony za pośrednictwem specjalnej strony internetowej i potrwa do północy 4 marca 2018 roku. Lista laureatów tegorocznej edycji DEBUTS zostanie ogłoszona 1 kwietnia, a pierwsza wystawa nagrodzonych projektów połączona z premierą książki odbędzie się w czerwcu.

zdjęcie główne: © Adrian Vozny | DEBUTS 2017

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EF 85 mm f/1.4L IS USM - zdjęcia przykładowe
20 Lut 2018
Model 85 mm f/1.4L IS USM to pierwszy obiektyw w historii Canona, który łączy w sobie ogniskową 85 mm, światło f/1.4 oraz stabilizowany układ optyczny. Zobaczcie, jak ta konstrukcja wypadła w praktyce.
1
Fujifilm X-H1 - pierwsze wrażenia
19 Lut 2018
Rozwinięta ergonomia, poprawione osiągi i tryb filmowy 4K mają przyciągnąć zawodowców, którzy szukają kompaktowej i wydajnej alternatywy. Czy nowy X-H1 spełni ich oczekiwania? Podczas oficjalnej premiery mieliśmy okazję przyjrzeć mu się nieco bliżej. Oto nasze pierwsze wnioski.
4
Fujifilm X-H1 - zdjęcia przykładowe
17 Lut 2018
Ciekawi, jak prezentuje się najmocniejszy potwór Fujifilm? Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy podczas oficjalnej premiery flagowego modelu X-H1.
0
Panasonic LUMIX GX9 - zdjęcia przykładowe
14 Lut 2018
Zaledwie wczoraj swoją premierę miał najnowszy bezlusterkowiec Panasonica, a już dziś możecie zobaczyć jak Lumix G9 poradził sobie w terenie. 
3