Surrealistyczne kompozycje Piotra Dudaka w Galerii Obok ZPAF

0
8 Luty 2018
Artykuł na: 4-5 minut

W Galerii Obok ZPAF będzie można niebawem oglądać prace Piotra Dudaka, które nasuwają skojarzenia z malarstwem i “nawiązują do wspaniałych tradycji polskiego przedwojennego montażu. Wernisaż już w poniedziałek.

Wystawa “Misterium transgresji w skali szarosci” zaskakuje sposobem obrazowania. Pierwszym nasuwającym się skojarzeniem jest surrealizm i twórczość malarska pełna nieokreślonych wyrywków rzeczywistości, zestawień dziwnych obiektów, brył geometrycznych, przeskalowań i linii tworzących aurę niedopowiedzenia z twórczością fotograficzną Michals’a Duane.

To, co również uderza jest umiłowanie autora do geometrii. Kompozycje zdjęć ubrane są w trójkątne bryły poprzecinane liniami. Zdjęcia Piotra Dudaka ze względu na technikę nawiązują również do wspaniałych tradycji polskiego przedwojennego montażu – Aleksandra Krzywobłockiego, czy Stefana Themersona. Trudno jest znaleźć kod, by odczytać symbolikę zdjęć Piotra, każdy może ją bowiem interpretować po swojemu w odniesieniu do Junga, Freuda, modernistycznych tradycji ikonograficznych, czy własnej gry skojarzeń osadzonej w indywidualnej wrażliwości („bezsensowna gra myśli” wg. A. Bretona).

fot. Piotr Dudak

- Fotografie wchodzące w skład cyklu są inspirowane doświadczaniem samotności i próbą znalezienia własnej tożsamości. Każde ze zdjęć stanowi kolaż, wykonany między innymi z wykorzystaniem techniki wielokrotnej ekspozycji, a także maskowania obrazu. Bazą dla prac była fotografia cyfrowa. - mówi o swoich pracach autor zdjęć.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 12 lutego 2018 roku, o godzinie 18:00, w Galerii Obok ZPAF, przy ul. Plac Zamkowy 8 w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 9 marca. Wstęp wolny.

Sylwetka autora

Piotr Dudak (ur. 1993) - student piątego roku Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Doświadczenie i umiejętności rzemiosła fotograficznego zdobywał w Technikum Fotograficznym nr 12 w Katowicach. Autor cyklu "Projekt: Dworzec" - fotokastu upamiętniającego wyburzany w 2011 roku budynek katowickiego dworca głównego. Reżyser i operator etiud filmowych. Beneficjent naukowego stypendium rektora, przyznawanego najlepszym studentom na uniwersytecie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.

 

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
25
2
Powiązane artykuły