Zdjęcia wschodzących gwiazd polskiej fotografii na wystawie w Warszawie

0

Autor: Maciej Luśtyk

16 Listopad 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Po publicznych prezentacjach na Fotofestiwalu w Łodzi, Opolskim Festiwalu Fotografii oraz FotoArtFestivalu w Bielsku-Białej, wystawa laureatów drugiej edycji projektu DEBUTS zagości w Warszawie. Tym razem ekspozycja towarzyszyć będzie 3. odsłonie Warsaw Photo Days, które ruszają 20 listopada.

DEBUTS to projekt, którego celem jest promowanie najbardziej utalentowanych, wschodzących polskich fotografów. Efektem końcowym przedsięwzięcia jest album ze skróconymi portfoliami laureatów danej edycji projektu oraz wystawa, którą można oglądać jedynie podczas festiwali fotograficznych. Druga edycja wyłoniła 55 świetnie zapowiadających się młodych fotografów, których prace już za kilka dni będziemy mogli zobaczyć na wystawie w Warszawie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

„Wśród laureatów DEBUTS znajdziemy osoby w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami, ale wszystkie łączy pasja fotografowania“ - mówi Grzegorz Kosmala, pomysłodawca projektu. „Bez względu na to jaką fotografią się parają, czy to dokument, portret, fotografia artystyczna lub modowa, wszyscy mają w sobie olbrzymi potencjał. Należy im się bacznie przyglądać, śledzić ich dalsze dokonania, ponieważ to oni będą kształtować przyszłą polską fotografię. Jeżeli dobrze wykorzystają tę szansę, jeszcze nie raz o nich usłyszymy.“ - dodaje.

W tym roku nadesłane na DEBUTS portfolia oceniało międzynarodowe jury złożone z praktyków i teoretyków fotografii, w którym znaleźli się: Regina Maria Anzenberger, Luca Desienna, Ron Haviv, Francesco Zizola i Grzegorsz Kosmala.

„Obecnie fotografia światowa przechodzi przez burzliwy okres. Od fotoreportażu po fotografię modową i inne, bogactwo wyobraźni tworzy nowe wzorce myślowe popychając i przesuwając zasięg fotografii do miejsc, w których do tej pory nie była obecna. Patrząc na niektóre z prac polskich wschodzących fotografów, jest oczywiste, że również i tutaj mamy do czynienia z tymi zjawiskami. Obserwujemy tu przykłady wyjątkowej fotografii wyznaczającej granice wyra- zu wizualnego i stylistyki w różnych gatunkach fotografii. To bardzo pokrzepiające widzieć jak nowe pokolenie fotografów z Polski pomaga nam dzisiaj odnaleźć własną drogę.“ - podsumowuje tegoroczną edycję jeden z jurorów, Ron Haviv.

Wybrane prace wyróżnionych fotografów będzie można oglądać od piątku, 20 listopada 2015 roku na czwartym piętrze kamienicy No4, przy ul. Nowogrodzkiej 4 w Warszawie. Wystawa będzie czynna do 15 grudnia.

Laureatami DEBUTS 2015 są: Dariusz Bareya, Marta Berens, Paweł Biedrzycki, Alicja Bloch, Paweł Bogumił, Tomasz Böhm, Kinga Brocka, Michał Czech, Katarzyna Dybowska (obecnie Lach), Kata rzyna Gasińska, Mateusz Grybczyński, Mateusz Grymek, Klaudyna Hady, Nadia Issa, Weronika Iz- debska, Jadwiga Janowska, Adrian Jaszczak, Mateusz Jaźwiecki, Klaudia Kaczmarczyk, Tomasz Kajszczarek, Arkadiusz Kikulski, Dominika Komowska, Antonina Konopelska, Yulia Krivich, Moni- ka Krzyszkowska, Wiktor Kubiak, Piotr Kutolowski, Mateusz Leźnicki, Paulina Maciejewska, Kata- rzyna Maluga, Katarzyna Mazur, Marcin Minasowicz, Marcin Mirosławski, Kuba Mozolewski, Maria Nowakowska, Konstancja Nowina Konopka, Karolina Nowosielska, Anna Osetek, Karol Pantelewicz, Ju- styna Płaczkiewicz, Marta Pociecha, Kaja Rata, Małgorzata Sajur, Jakub Stanek, Maciej Świstek, Magda- lena Świtek (obecnie Wywrot), Natalia Szemis, Marta Szewczyk, Paweł Tkaczyk, Magdalena Toborowicz- Kuranda, Weronika Tyrpa, Łukasz Ułanowski, Marcin Urbanowicz, Paweł Wieczorek oraz Dawid Żuchowicz.

Więcej informacji znajdziecie na stronie warsawphotodays.com i na stronie facebookowej wydarzenia

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
51
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
23
2
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły