Najlepsze zdjęcia World Press Photo 2016 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Najlepsze zdjęcia World Press Photo 2016 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Dzisiaj w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej ruszyły wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie World Press Photo 2016. Ekspozycję będzie można oglądać do 12 lutego 2017 roku.

World Press Photo to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej na świecie. W ubiegłym roku miała miejsce jego 59 odsłona, która przyciągnęła więcej fotografów niż kiedykolwiek - napłynęło ponad 80 tys. zdjęć, zgłoszonych przez 5775 fotografów ze 128 krajów świata.

Większość prac dotyczyła kryzysu migracyjnego i właśnie z tym tematem wiąże się wybrane przez jury najlepsze zdjęcie prasowe. Nagrodę Grand Prix otrzymał Australijczyk, Warren Richardson za nocne zdjęcie z granicy serbsko-węgierskiej, na którym migranci podają sobie dziecko przez ogrodzenie z drutu żyletkowego.

Jednak w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej będzie można obejrzeć wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione w poszczególnych kategoriach 59 odsłony konkursu World Press Photo.

Zobacz wszystkie zdjęcia (40)

- Towarzyszyłem uchodźcom na granicy już od pięciu dni. Przybyła grupa około 200 osób przemieszczała się pod osłoną drzew wzdłuż ogrodzenia. Przodem szły kobiety z dziećmi i starcy, a na końcu ojcowie. Szedłem z nimi już od około 5 godzin, całą noc bawiąc się w kotka i myszkę z policją patrolującą granicę. W czasie wykonywania zdjęcia byłem już kompletnie wykończony. Było około trzeciej nad ranem i nie mogłem użyć flasha, by nie zdradzić naszej pozycji. Zdałem się więc na światło księżyca - o okolicznościach powstawania zdjęcia opowiada laureat nagrody Grand Prix, Warren Richardson.

Wernisaż odbędzie się już dziś, 13 stycznia 2017 roku o godzinie 19:00 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej (Wały Generała Władysława Sikorskiego 13). Ekspozycję będzie można oglądać do 12 lutego bieżącego roku. Wstęp wynosi: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł, bilet rodzinny 20 zł. Wystawa jest czynna: wtorek - czwartek (10:00-18:00), piątek (10:00-20:00) i sobota – niedziela (12:00-18:00). W poniedziałki galeria jest zamknięta dla zwiedzających.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie csw.torun.pl.

zdjęcie okładkowe: John J. Kim - March Against Police Violence

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4