Najlepsze zdjęcia World Press Photo 2016 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Najlepsze zdjęcia World Press Photo 2016 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Dzisiaj w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej ruszyły wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie World Press Photo 2016. Ekspozycję będzie można oglądać do 12 lutego 2017 roku.

World Press Photo to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej na świecie. W ubiegłym roku miała miejsce jego 59 odsłona, która przyciągnęła więcej fotografów niż kiedykolwiek - napłynęło ponad 80 tys. zdjęć, zgłoszonych przez 5775 fotografów ze 128 krajów świata.

Większość prac dotyczyła kryzysu migracyjnego i właśnie z tym tematem wiąże się wybrane przez jury najlepsze zdjęcie prasowe. Nagrodę Grand Prix otrzymał Australijczyk, Warren Richardson za nocne zdjęcie z granicy serbsko-węgierskiej, na którym migranci podają sobie dziecko przez ogrodzenie z drutu żyletkowego.

Jednak w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej będzie można obejrzeć wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione w poszczególnych kategoriach 59 odsłony konkursu World Press Photo.

Zobacz wszystkie zdjęcia (40)

- Towarzyszyłem uchodźcom na granicy już od pięciu dni. Przybyła grupa około 200 osób przemieszczała się pod osłoną drzew wzdłuż ogrodzenia. Przodem szły kobiety z dziećmi i starcy, a na końcu ojcowie. Szedłem z nimi już od około 5 godzin, całą noc bawiąc się w kotka i myszkę z policją patrolującą granicę. W czasie wykonywania zdjęcia byłem już kompletnie wykończony. Było około trzeciej nad ranem i nie mogłem użyć flasha, by nie zdradzić naszej pozycji. Zdałem się więc na światło księżyca - o okolicznościach powstawania zdjęcia opowiada laureat nagrody Grand Prix, Warren Richardson.

Wernisaż odbędzie się już dziś, 13 stycznia 2017 roku o godzinie 19:00 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej (Wały Generała Władysława Sikorskiego 13). Ekspozycję będzie można oglądać do 12 lutego bieżącego roku. Wstęp wynosi: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł, bilet rodzinny 20 zł. Wystawa jest czynna: wtorek - czwartek (10:00-18:00), piątek (10:00-20:00) i sobota – niedziela (12:00-18:00). W poniedziałki galeria jest zamknięta dla zwiedzających.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie csw.torun.pl.

zdjęcie okładkowe: John J. Kim - March Against Police Violence

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13