Najlepsze zdjęcia World Press Photo 2016 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Najlepsze zdjęcia World Press Photo 2016 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Dzisiaj w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej ruszyły wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie World Press Photo 2016. Ekspozycję będzie można oglądać do 12 lutego 2017 roku.

World Press Photo to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej na świecie. W ubiegłym roku miała miejsce jego 59 odsłona, która przyciągnęła więcej fotografów niż kiedykolwiek - napłynęło ponad 80 tys. zdjęć, zgłoszonych przez 5775 fotografów ze 128 krajów świata.

Większość prac dotyczyła kryzysu migracyjnego i właśnie z tym tematem wiąże się wybrane przez jury najlepsze zdjęcie prasowe. Nagrodę Grand Prix otrzymał Australijczyk, Warren Richardson za nocne zdjęcie z granicy serbsko-węgierskiej, na którym migranci podają sobie dziecko przez ogrodzenie z drutu żyletkowego.

Jednak w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej będzie można obejrzeć wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione w poszczególnych kategoriach 59 odsłony konkursu World Press Photo.

Zobacz wszystkie zdjęcia (40)

- Towarzyszyłem uchodźcom na granicy już od pięciu dni. Przybyła grupa około 200 osób przemieszczała się pod osłoną drzew wzdłuż ogrodzenia. Przodem szły kobiety z dziećmi i starcy, a na końcu ojcowie. Szedłem z nimi już od około 5 godzin, całą noc bawiąc się w kotka i myszkę z policją patrolującą granicę. W czasie wykonywania zdjęcia byłem już kompletnie wykończony. Było około trzeciej nad ranem i nie mogłem użyć flasha, by nie zdradzić naszej pozycji. Zdałem się więc na światło księżyca - o okolicznościach powstawania zdjęcia opowiada laureat nagrody Grand Prix, Warren Richardson.

Wernisaż odbędzie się już dziś, 13 stycznia 2017 roku o godzinie 19:00 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej (Wały Generała Władysława Sikorskiego 13). Ekspozycję będzie można oglądać do 12 lutego bieżącego roku. Wstęp wynosi: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł, bilet rodzinny 20 zł. Wystawa jest czynna: wtorek - czwartek (10:00-18:00), piątek (10:00-20:00) i sobota – niedziela (12:00-18:00). W poniedziałki galeria jest zamknięta dla zwiedzających.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie csw.torun.pl.

zdjęcie okładkowe: John J. Kim - March Against Police Violence

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0