Najlepsze zdjęcia World Press Photo 2016 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Najlepsze zdjęcia World Press Photo 2016 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Dzisiaj w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej ruszyły wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie World Press Photo 2016. Ekspozycję będzie można oglądać do 12 lutego 2017 roku.

World Press Photo to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej na świecie. W ubiegłym roku miała miejsce jego 59 odsłona, która przyciągnęła więcej fotografów niż kiedykolwiek - napłynęło ponad 80 tys. zdjęć, zgłoszonych przez 5775 fotografów ze 128 krajów świata.

Większość prac dotyczyła kryzysu migracyjnego i właśnie z tym tematem wiąże się wybrane przez jury najlepsze zdjęcie prasowe. Nagrodę Grand Prix otrzymał Australijczyk, Warren Richardson za nocne zdjęcie z granicy serbsko-węgierskiej, na którym migranci podają sobie dziecko przez ogrodzenie z drutu żyletkowego.

Jednak w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej będzie można obejrzeć wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione w poszczególnych kategoriach 59 odsłony konkursu World Press Photo.

Zobacz wszystkie zdjęcia (40)

- Towarzyszyłem uchodźcom na granicy już od pięciu dni. Przybyła grupa około 200 osób przemieszczała się pod osłoną drzew wzdłuż ogrodzenia. Przodem szły kobiety z dziećmi i starcy, a na końcu ojcowie. Szedłem z nimi już od około 5 godzin, całą noc bawiąc się w kotka i myszkę z policją patrolującą granicę. W czasie wykonywania zdjęcia byłem już kompletnie wykończony. Było około trzeciej nad ranem i nie mogłem użyć flasha, by nie zdradzić naszej pozycji. Zdałem się więc na światło księżyca - o okolicznościach powstawania zdjęcia opowiada laureat nagrody Grand Prix, Warren Richardson.

Wernisaż odbędzie się już dziś, 13 stycznia 2017 roku o godzinie 19:00 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej (Wały Generała Władysława Sikorskiego 13). Ekspozycję będzie można oglądać do 12 lutego bieżącego roku. Wstęp wynosi: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł, bilet rodzinny 20 zł. Wystawa jest czynna: wtorek - czwartek (10:00-18:00), piątek (10:00-20:00) i sobota – niedziela (12:00-18:00). W poniedziałki galeria jest zamknięta dla zwiedzających.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie csw.torun.pl.

zdjęcie okładkowe: John J. Kim - March Against Police Violence

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18