Nowa galeria w Warszawie. Zdjęcia 30 polskich fotografów na wystawie inauguracyjnej

Autor:

17 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

SINGLE SHOT to nazwa wystawy inaugurującej działalność Galerii IFF w Forcie Mokotów. Ekspozycja prezentująca prace 30 polskich fotografów współczesnych stawia sobie za cel pokazanie relacji między fotografem, zdjęciem i jego opisem.

Wystawa rozpoczyna działalność Galerii Instytutu Fotografii Fort - jednej z największych w Polsce galerii poświęconych wyłącznie fotografii. Chcemy, aby przestrzeń ta spełniała oczekiwania zarówno kolekcjonerów fotografii, jak i osób, dla których jest ona jeszcze niezgłębioną dziedziną sztuki powiedziała Olga Łacna (Łebkowska), prezes fundacji IFF i dyrektor programowy galerii.

SINGLE SHOT to zestawienie trzydziestu pojedynczych kadrów. Zdjęć nie łączy nic poza jednym – za każdym z nich kryje się historia, opowieść o fotografie i tym, co przed obiektywem. Wystawa ujawnia konteksty i opowieści kryjące się za zdjęciami. Jak one powstawały? Co zostało ukryte? Co stało się inspiracją do zrobienia zdjęcia? Co jest na zdjęciu?

fot. Przemek Dzienis

Pomiędzy obrazem i tekstem może rodzić się napięcie, dysonans, który domaga się rozwiązania. Lecz tekst i obraz należą do różnych rejestrów - rozwiązanie dysonansu nie przychodzi łatwo. Gdy tekst i obraz pozostają ze sobą w konflikcie, zaczynamy żonglować zawartymi w nich znaczeniami i ukrytymi symbolami tak, by ustawić je w jednej linii – by je zestroić w jeden ciąg. Taka próba jest często skazana na niepowodzenie - pisze Krzysztof Miękus, kurator wystawy.

fot. Bart Pogoda

Instytut Fotografii Fort jest fundacją działającą na rzecz wspierania oraz promocji polskiej fotografii w kraju i za granicą. Do jej głównych celów statutowych należy organizacja wystaw, wydawanie książek fotograficznych oraz prowadzenie programów stypendialnych dla polskich fotografów. Od kwietnia 2016 na terenie Fortu Mokotów działa prowadzona przez fundację czytelnia fotograficzna. W jej zbiorach znajduje się ponad 900 tytułów poświęconych fotografii – albumów, photobooków oraz opracowań teoretycznych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem instytutfotografiifort.org.pl.

(fot. okładkowa: Paweł Fabjański)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
8 października rusza intermedialna wystawa z użyciem fotograficznych szlachetnych technik analogowych i cyfrowych. Projekt "OdNowa" Marka Lapisa przedstawia refleksje związane z pandemią.
4
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Warsztaty, prelekcje, fotospacery, spotkania z ambasadorami i promocje na sprzęt - to wszystko przez 5 dni dla swoich klientów przygotował sklep Fotoforma z okazji rozbudowy swojego salonu w...
14
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
World Photography Organisation ogłosiła skład jury tegorocznej edycji konkursu Sony World Photography Awards 2023, a także poinformowała o nowych nagrodach oraz podała terminarz wystaw.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)