Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

XPrint - miedzynarodowy festiwal książek fotograficznych

0

Autor: Michał Chrzanowski

31 Październik 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Dziesięć wystaw publikacji fotograficznych oraz seria wykładów zaproszonych gości, a także liczne warsztaty i spotkania, to wydarzenia towarzyszące nadchodzącemu festiwalowi XPrint.

W ramach festiwalu XPrint będzie można zapoznać się z dziesięcioma równoległymi narracjami opartymi o współczesne książki fotograficzne, uporządkowane wedle kryteriów obranych niezależnie przez zaproszonych gości. Festiwal umożliwi też skonfrontowanie strategii nadawania sensu i poszukiwania prawidłowości we współczesnych trendach fotograficznych wydawnictw. Pozwoli w końcu zaprezentować założenia ważnych w Polsce twórców, wydawców i krytyków publikacji fotograficznych, reprezentujących bardzo zróżnicowane postawy.

"Ciekawe i trudne zadanie postawiliśmy przed artystami, kuratorami, wydawcami, instytucjami i krytykami działającymi w Polsce oraz w jej najbliższym otoczeniu (Czechy, Litwa), kształtującymi polski rynek książek fotograficznych" - mówią organizatorzy. "Chodzi nam o to, by coraz bogatszą ofertę publikacji – uporządkować – proponując publiczności wgląd nie tylko w produkcje zaproszonych gości, jak to bywa na targach książki, ale by stworzyć okazję do tego by poznać założenia kształtujące decyzje najważniejszych w Polsce aktorów rynku wydawnictw fotograficznych. Wyszliśmy z założenia, że mozaikowa struktura festiwalu pozwoli prześledzić sposoby myślenia ludzi, którzy na rynku wydawnictw fotograficznych aktywnie działają, da szansę zrozumieć, jak podchodzą oni do tego czym jest wartościowa publikacja oparta na fotografii" - charakteryzują festiwal jego organizatorzy.

Mnogość wydawców oraz pozorna prostota procesu przygotowania materiału do druku sprawiają, że książek fotograficznych nie tylko pojawia się na polskim rynku bardzo dużo, ale też standardy i konteksty, w ramach których poruszają się wydawcy, są wybitnie zróżnicowane. Dlatego każdy z gości za pomocą 20 wybranych publikacji opowie o logice stojącej za decyzjami redakcyjnymi i edytorskimi, jakie podejmuje w swojej codziennej pracy. Ekspozycie i spotkania zorganizowane w ramach festiwalu zaprezentują więc kulisy, inspiracje, założenia kuratorskie, wybrane nurty w świecie wydawnictw fotograficznych - jakie nasi goście uważają za wartościowe, nowe, ważne lub po prostu warte skomentowania w kontekście ich własnej praktyki.

Poznański festiwal XPrint odbędzie się w weekend 19-20 listopada 2016 roku w galerii PIX.HOUSE (ul. Głogowska 35a Poznań). Dedykowane książkom fotograficznym wydarzenie złoży się z części ekspozycyjnej, czyli dziesięciu wystaw prezentujących autorskie zestawy publikacji przygotowane przez zaproszonych gości oraz z części wykładowej – serii spotkań z autorami ekspozycji.

Więcej informacji o festiwalu XPrint znajdziecie na stronie www.pix.house.

zdjęcie otwierające: Adrian Wykrota (kolektyw Un-Posed)

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
3
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły