„Miejsca użyteczności publicznej“ to dokument o przepisywaniu na nowo historii w Bośni i Hercegowinie

0
Redakcja Fotopolis
29 Kwiecień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Czym dokładnie jest użyteczność publiczna? Odpowiedź poznasz już 17 maja w przestrzeniach Galerii IFF, gdzie odbędzie się wernisaż fotograficznego dokumentu autorstwa Pawła Starca.

Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort) zaprasza na wystawę „Miejsca użyteczności publicznej“ autorstwa Pawła Starca. Jest to wyjątkowy - zarówno pod względem wizualnym, jak i tematycznym - dokument o „przepisywaniu na nowo historii w Bośni i Hercegowinie“. Jednak czym jest owa użyteczność publiczna? Według polskiej definicji ustawowej jest to „bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych“.

fot. Paweł Starzec „Miejsca użyteczności publicznej“

Pisanie historii jest domeną zwycięzców

- Historia jest ugodą wewnątrz danej społeczności obejmującą sposób, w jaki dana społeczność pamięta wydarzenia mające miejsce w przeszłości. Potrzeba konstruowania i opierania się o uregulowaną historię w celu wykreślania współczesnego porządku jest dodatkowym dowodem na jej szczególną rolę. Grupa ludzi o identycznym postrzeganiu minionych zdarzeń formuje zbiorową świadomość. Naród, jako grupa etniczna posiadająca zorganizowane państwo, wśród swoich cech konstytutywnych zawiera współdzielenie tożsamych historycznych i kulturowych uwarunkowań. Kultura danej społeczności opiera się o współprzeżywaną historię, przyjmując kształt ustalonego porządku faktów - czytamy w opisie wystawy.

fot. Paweł Starzec „Miejsca użyteczności publicznej“

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy „Miejsca użyteczności publicznej“ odbędzie się 17 maja (piątek) o godzinie 19:00 w Galerii IFF (ul. Racławicka 99). Natomiast na 18 maja (16:00) i 16 czerwca (13:00) zostały zaplanowane dwa oprowadzania po wystawie z udziałem autora. Wstęp na wernisaż oraz oprowadzania jest bezpłatny. Natomiast w pozostałych dniach cena biletu wynosi 7 zł. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 czerwca w dniach: środa-piątek (14:00-18:00), sobota-niedziela (12:00-18:00).

fot. Paweł Starzec „Miejsca użyteczności publicznej“

Paweł Starzec - sylwetka

Fotograf, socjolog, dziennikarz i pracownik edukacji. Autor realizacji dokumentalnych, skoncentrowany na zagadnieniach powiązań między przestrzeniami i ich kontekstem i znaczeniem, oraz wizualizowania szerszych procesów i zjawisk przez ich peryferia. Socjolog wizualny, skupiający się na polu współczesnych ikonografii, wizualnej pamięci zbiorowej i narracji wizualnych. Twórca szeregu programów edukacji artystycznej, wykładowca i nauczyciel, współzałożyciel fundacji Papier Bije Kamień i kolektywu twórców Azimuth Press. Student Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (Ph. D.), oraz Institutu Tvůrčí Fotografie FPF SU w Opawie (McA).

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
0
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
1
2
Dwie osoby na kilometr i pytania o przyszłość. Spotkanie wokół nowego projektu Michała Siarka w Wonder Photo Shop
Dwie osoby na kilometr i pytania o przyszłość. Spotkanie wokół nowego projektu Michała Siarka w...
Już za tydzień w warszawskim Wonder Photo Shop odbędzie się spotkanie z fotografem dokumentalnym i ambasadorem Fujifilm Michałem Siarkiem. Zobaczymy zdjęcia z nowego...
14
4