„Miejsca użyteczności publicznej“ to dokument o przepisywaniu na nowo historii w Bośni i Hercegowinie

0
Redakcja Fotopolis
29 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Czym dokładnie jest użyteczność publiczna? Odpowiedź poznasz już 17 maja w przestrzeniach Galerii IFF, gdzie odbędzie się wernisaż fotograficznego dokumentu autorstwa Pawła Starca.

Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort) zaprasza na wystawę „Miejsca użyteczności publicznej“ autorstwa Pawła Starca. Jest to wyjątkowy - zarówno pod względem wizualnym, jak i tematycznym - dokument o „przepisywaniu na nowo historii w Bośni i Hercegowinie“. Jednak czym jest owa użyteczność publiczna? Według polskiej definicji ustawowej jest to „bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych“.

fot. Paweł Starzec „Miejsca użyteczności publicznej“

Pisanie historii jest domeną zwycięzców

- Historia jest ugodą wewnątrz danej społeczności obejmującą sposób, w jaki dana społeczność pamięta wydarzenia mające miejsce w przeszłości. Potrzeba konstruowania i opierania się o uregulowaną historię w celu wykreślania współczesnego porządku jest dodatkowym dowodem na jej szczególną rolę. Grupa ludzi o identycznym postrzeganiu minionych zdarzeń formuje zbiorową świadomość. Naród, jako grupa etniczna posiadająca zorganizowane państwo, wśród swoich cech konstytutywnych zawiera współdzielenie tożsamych historycznych i kulturowych uwarunkowań. Kultura danej społeczności opiera się o współprzeżywaną historię, przyjmując kształt ustalonego porządku faktów - czytamy w opisie wystawy.

fot. Paweł Starzec „Miejsca użyteczności publicznej“

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy „Miejsca użyteczności publicznej“ odbędzie się 17 maja (piątek) o godzinie 19:00 w Galerii IFF (ul. Racławicka 99). Natomiast na 18 maja (16:00) i 16 czerwca (13:00) zostały zaplanowane dwa oprowadzania po wystawie z udziałem autora. Wstęp na wernisaż oraz oprowadzania jest bezpłatny. Natomiast w pozostałych dniach cena biletu wynosi 7 zł. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 czerwca w dniach: środa-piątek (14:00-18:00), sobota-niedziela (12:00-18:00).

fot. Paweł Starzec „Miejsca użyteczności publicznej“

Paweł Starzec - sylwetka

Fotograf, socjolog, dziennikarz i pracownik edukacji. Autor realizacji dokumentalnych, skoncentrowany na zagadnieniach powiązań między przestrzeniami i ich kontekstem i znaczeniem, oraz wizualizowania szerszych procesów i zjawisk przez ich peryferia. Socjolog wizualny, skupiający się na polu współczesnych ikonografii, wizualnej pamięci zbiorowej i narracji wizualnych. Twórca szeregu programów edukacji artystycznej, wykładowca i nauczyciel, współzałożyciel fundacji Papier Bije Kamień i kolektywu twórców Azimuth Press. Student Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (Ph. D.), oraz Institutu Tvůrčí Fotografie FPF SU w Opawie (McA).

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0