Widzi-mi-się - bezpłatne warsztaty i gry fotograficzne dla dzieci

0
14 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza do warszawy na bezpłatne warsztaty fotograficzne kierowane do dzieci. Październikowe wydarzenia postawią pytania, dzięki którym oglądanie i robienie zdjęć stanie się przygodą pełną nowych odkryć.

Wydarzenia przygotowane przez Fundację Archeologia Fotografii to nie typowe warsztaty fotograficzne, podczas których nauczyć można się robienia zdjęć. Tym razem uczestnicy dowiedzą  się, jak powstają fotografie, a przede wszystkim nauczą się jak je „czytać”. Podczas warsztatów, gry terenowej i widowiska narracyjnego przygotują albumy i komiksy, pomogą w odnalezieniu zagubionych fotografii, a także stworzą opowieści oparte o zdjęcia, zarówno te własne jak i stworzone przez znanych artystów (m.in. Zofia Chomętowska, Wojciech Zamecznik, Stanisław Dłubak). Część wydarzeń przeznaczona jest dla dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.

Podczas gry miejskiej „Na ratunek redaktorom” uczestnicy wcielają się w rolę gońców gazety „Archeolog warszawski”. Będą wędrować po Śródmieściu w poszukiwaniu fotografii, które „wywiało” z redakcji, odnajdą w terenie miejsca utrwalone na kliszy i porównają je z tym, co można tam zastać obecnie, poszukają na fotografiach szczegółów, które zazwyczaj umykają oglądającemu. Poznają odradzają się po wojnie Warszawę. Ten niezwykły czas dokumentowany był przez znakomitych fotografów. Trasa gry to pretekst do wyruszenia w podróż przez historię polskiej fotografii i historię miasta.

Wywołujemy słowa. Fotografia i opowieść” to z kolei widowisko narracyjne dla dzieci i dorosłych, podczas którego opowiadaczki z Grupy Studnia O. stworzą improwizowane historie inspirowane zdjęciami m.in. Zofii Chomętowskiej i zaproszą uczestników spotkania do wspólnego oglądania starych fotografii. Sprawdzą, jakie historie można „wywołać ze zdjęć” i jak to się dzieje, że zdjęcia z nie-naszego albumu rodzinnego łączą się z przygodami naszego życia i historiami, które znamy.

W programie znajdzie się także seria warsztatów dla dzieci w różnych grupach wiekowych (od 5 do 10 lat). „Domowe historie z chmurką”, „Obrazy i opowieści” oraz „Fotostory” to zajęcia, podczas których uczestnicy postarają się odkryć historie utrwalone w starych kadrach. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię i umiejętność współpracy. Dzieci przygotują własne albumy, stworzą opowieści, poszukają skojarzeń, uważnie przyjrzą się sfotografowanym postacią. Stare zdjęcia staną się pretekstem do wspólnej, kreatywnej zabawy.

Z kolei podczas zajęć „Laboratorium światła, czyli jak powstają zdjęcia” prowadzonych przez Macieja Jeziorka dzieci zdobędą podstawową wiedzę z zakresu budowy aparatów fotograficznych, roli światła w tworzeniu obrazu oraz informacji dotyczących najistotniejszych wynalazków i momentów w historii fotografii.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, z racji ograniczonej liczby miejsc obowiązują jednak zapisy, które ruszają już dzisiaj. Rezerwacji można dokonać pod adresem warsztaty@faf.org.pl.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem faf.org.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia. Szczegółowy opis poszczególnych wydarzeń do pobrania tutaj.

(źródło: materiały prasowe)

 

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
4
0
Samyang Lens Station za 1 zł przy zakupie obiektywów AF do Sony E
Samyang Lens Station za 1 zł przy zakupie obiektywów AF do Sony E
Obiektywy Samyanga to najbardziej kompaktowe i przystępne cenowo obiektywy z autofokusem do Sony E. Teraz, przy ich zakupie stację dokująca do personalizacji systemu...
0
0
Daleka północ w obiektywie Anny Musiałówny. “Próba przeczekania wiatru” od dzisiaj w FAF
Daleka północ w obiektywie Anny Musiałówny. “Próba przeczekania wiatru” od dzisiaj w FAF
Podczas trzymiesięcznej wyprawy w lecie 1981 roku, Musiałówna fotografowała polską stację badawczą w Hornsund, ale przede wszystkim życie w domku traperskim gdzie...
25
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)