“Kocham Fotografię” - portret epoki okiem Stanisława Kazimierza Kossakowskiego

Autor:

13 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Dom Spotkań z Historią zaprasza do Warszawy na wystawę, podczas której zaprezentowanych zostanie 130 zdjęć z nieznanej w Polsce ogromnej kolekcji zdjęć autorstwa Stanisława Kazimierza Kossakowskiego.

Właściciel majątku Wojtkuszki niedaleko Wiłkomierza, Stanisław Kazimierz hrabia Kossakowski (1837–1905) to postać niezwykła. Był artystą, badaczem, heraldykiem, znanym kolekcjonerem i mecenasem sztuki, działaczem społecznym, współzałożycielem Towarzystwa Fotograficznego, jednym z fundatorów Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych „Zachęta” oraz gospodarzem cenionego salonu literackiego w swoim warszawskim pałacu i wreszcie wybitnym, oryginalnym fotografem, twórcą atelier Wojtkuszki.

W Narodowym Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa w Kownie, z którego pochodzą prezentowane fotografie, znajduje się ponad 6000 zdjęć hrabiego wykonanych w latach 1894–1904. Po raz pierwszy polskiej publiczności zostanie zaprezentowany dorobek artystyczny Kossakowskiego w całej jego różnorodności – 130 fotografii pochodzących z przełomu XIX i XX stulecia wybranych z tej imponującej spuścizny.

Państwo Bystram i panowie Lubienieccy. Wojtkuszki, 1900.  Zbiory Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Ciurlionisa w Kownie

Organizatorzy chcą pokazać zarówno fotografię dokumentalną z Kowieńszczyzny i Warszawy, z którym związany był autor, jak i aranżowane sceny rodzajowe, fotografię architektury, wnętrz, piękne zdjęcia krajobrazowe, a przede wszystkim wysmakowane portrety indywidualne i grupowe, zabawę z formą i konwencją oraz eksperymenty ze światłem i tłem.

Artysta chętnie fotografował swoją rodzinę, przyjaciół, gości Wojtkuszek i samego siebie, uzyskując często zaskakujące nawet dzisiaj efekty. Stworzył atelier i laboratorium, zajmując się, wraz ze swoim nadwornym fotografem, Józefem Krajewskim, także techniczną stroną powstawania zdjęć. Odbitki z atelier Wojtkuszki przetrwały do dziś w zaskakująco wysokiej jakości.

Atelier fotograficzne w Wojtkuszkach, 1895. Zbiory Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Ciurlionisa w Kownie. Zbiory Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Ciurlionisa w Kownie

Ciekawostką są zdjęcia z pierwszej wystawy fotograficznej zorganizowanej w warszawskim pałacu Jabłonowskich z 1901 roku. Pokazano na niej prace najlepszych ówczesnych fotografów, w tym wielokrotnie nagradzanego za swoje fotografie Stanisława Kazimierza Kossakowskiego. Przy okazji widzowie będą mogli zobaczyć, jak wyglądały oryginalne wnętrza pałacu.

Zdjęcia Stanisława Kazimierza Kossakowskiego mają nie tylko dużą wartość historyczną, dokumentując epokę, która bezpowrotnie przeminęła wraz z I i II wojną światową, zmianami obyczajowymi i geopolitycznymi, lecz także są odkryciem artystycznym. Ta kolekcja to coś więcej niż zapisana na kliszach uroda nieistniejącego już świata, krajobrazów, wysmakowanej architektury, wnętrz, detali i strojów.

Widok z balkonu pałacu Kossakowskich na skrzyżowanie Nowego Światu i Alej Jerozolimskich (dziś rondo gen. de Gaulle’a). Warszawa, 1900. Zbiory Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Ciurlionisa w Kownie

Talent autora, jego wyjątkowa wrażliwość, umiejętność odejścia od przyjętej w epoce konwencji, poczucie humoru, sprawiają że fotografie mają charakter ponadczasowy, a jego mało znany dorobek z przełomu epok zasługuje na ważne miejsce w historii fotografii europejskiej.

Ekspozycja została przygotowana w językach polskim, angielskim i litewskim. Uzupełnieniem wystawy będą dodatkowe fotografie, które będzie można obejrzeć na tabletach. Organizatorami wystawy są Dom Spotkań z Historią, Narodowe Muzeum Sztuki w Kownie im. M.K. Čiurlionisa oraz Fundacja Kossakowskiego.

Kurnik z indykami. Wielka Brzostowica, 1895. Zbiory Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Ciurlionisa w Kownie.

 

Wojtkuszki, sierpień 1904. Fot. Stanisław Kazimierz Kossakowski. Zbiory Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Ciurlionisa w Kownie

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 20 września 2016 roku, o godzinie 18:00, W Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 13 listopada. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dsh.waw.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Kiermasz na końskim targu. Wiłkomierz, 29 czerwca 1895. Zbiory Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Ciurlionisa w Kownie

(źródło: materiały prasowe)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
3
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Powiązane artykuły