Piękno kobiecego ciała w obiektywie Wacława Wantucha

Autor: Michał Chrzanowski

16 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Wacław Wantuch to postać legendarna. Najbardziej rozpoznawalny współczesny polski fotograf kobiecego aktu - rzeźbiarz, który zamiast dłuta używa światła. Dziś w Leica 6x7 Gallery Warszawa odbędzie się spotkanie z artystą.

Leica 6x7 Gallery Warszawa zaprasza na wystawę wybitnego polskiego fotografa, Wacława Wantucha. Artysta traktuje nagie ciało kobiety jak piękną formę, której szuka geometrii i abstrakcyjnego kształtu. W efekcie powstałe fotografie są trójwymiarowym obrazem prezentującym zachwyt nad pięknem kobiecego ciała.

Wystawa Platinum to zupełnie nowe oblicze artysty - ujawnia jego wrażliwość nie tylko na piękną formę ciała, ale także na osobowość i kontekst. Artysta pokazuje nam różne kobiety, także te, które wyraziście nie przystają do współczesnego kanonu okładek magazynów dla mężczyzn czy świata mody – mówią organizatorzy. Zaprasza do swojego studia światło słońca, akceptując jego zmienność, grając z nim i czyniąc współautorem swoich fotografii. Kieruje swoją uwagę ku temu, co ukryte w cieniu. Okazuje się, że to czego nie widać może być najmocniejsze. Choć Wantuch oświetla nagie ciało, to nie ma tu prostej erotyki. Zmysłowość, paradoksalnie rodzi się w głowie widza i często wynika z kontekstu – dodają.

Ekspozycja prac Wacława Wantucha jest niezwykła nie tylko w treści, ale także w formie. Prezentowane fotografie to efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z jedną ze szlachetniejszych technik wykonywania odbitek fotograficznych – platynotypią. Odbitki platynowe cechuje niezwykła plastyk – łagodne, pełne przejścia tonalne, nieosiągalne w żadnym innym procesie. W połączeniu z naturalną, ciepłą kolorystyką, nadają fotografiom niepowtarzalny klimat. Ponadto każda odbitka jest unikatem – nigdy nie powstanie druga identyczna.

Wystawie towarzyszył będzie także album Platinum, który zawiera poszerzony zestaw fotografii wzbogaconych o rozmowy z Wacławem Wantuchem na temat drogi, jaką przeszedł od rzeźbiarza do fotografa aktów oraz wyzwań, jakie stawia technika platynotypii. Album jest oprawiony w płótno, z nietypowym szarpanym wykończeniem bloku książki odwołującym się do wykończenia papieru bawełnianego, na którym Wantuch wywołuje swoje fotografie.

Wacław Wantuch: Platinum

  • oprawa twarda płócienna
  • format 245 x 324 cm
  • 104 strony,  50 zdjęć w trichromii, zapis rozmów z fotografem
  • nakład 500 szt, cena: 99zł

Wystawę prac Wacława Wantucha można oglądać w Leica 6x7 Gallery Warszawa (ul. Mysia 3). Wstęp jest płatny: bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł. Ekspozycję będzie można oglądać: poniedziałek-sobota 10:00-20:00, niedziela 12:00-18:00. Dziś, 16 września o godzinie 18.00 (Leica 6x7 Gallery Warszawa) odbędzie się spotkanie autorskie z Wacławem Wantuchem. Będzie to dobra okazja do zadania pytań i bardziej dogłębnego zapoznania się z twórczością artysty jak i nim samym. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.leica-gallery.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Digital Masterclass z Joanną Kustrą - weź udział w warsztatach poświęconych fotografii mody
Digital Masterclass z Joanną Kustrą - weź udział w warsztatach poświęconych fotografii mody
Oglądaj i rozwijaj się! Zapisz się na bezpłatne warsztaty Digital Masterclass - to ponad trzy godziny wiedzy na temat sesji modowych i edycji zdjęć prosto od Joanny Kustry.
12
Jedyne - nieopowiedziane historie polskich fotografek lat 70-90. w Domu Spotkań z Historią
Jedyne - nieopowiedziane historie polskich fotografek lat 70-90. w Domu Spotkań z Historią
W PRL-u i czasach transformacji polskie fotografki często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę. Dom Spotkań z Historią przypomni ich...
8
Premiera konsumenckich dronów Autel i nowości marki Moza do obejrzenia w Krakowie
Premiera konsumenckich dronów Autel i nowości marki Moza do obejrzenia w Krakowie
Na zbliżających się targach EXPOzycja odbędzie się premiera nowych dronów konsumenckich marki Autel. Uczestnicy będą mogli je zobaczyć jako pierwsi w Europie.
25
Powiązane artykuły