Czy Wacław Wantuch trafi do więzienia?

0
Marcin Grabowiecki
26 Czerwiec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
To nie plotka, tylko fakt. Wacław Wantuch trafi za kraty kieleckiego więzienia już 27 czerwca 2013 roku. Nie zostanie zamknięty w celi, lecz zaprezentuje swoje prace w galerii "Za Kratą", która funkcjonuje w Areszcie Śledczym w Kielcach od 1993 roku.


Kieleccy aresztanci obejrzeli do tej pory m.in. prace Edwarda Hartwiga, Ryszarda Horowitza, Jerzego Kosińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Zenona Żyburtowicza, Sławomira Mrożka, Szymona Kobylińskiego, Eryka Lipińskiego, Andrzeja Czeczota, Edwarda Lutczyna, Tomasza Brody, Andrzeja Mleczki i Henryka Sawki. Utworzenie zamkniętej galerii było możliwe dzięki wsparciu i życzliwości znamienitych twórców, stołecznych instytucji, stowarzyszeń i związków twórczych oraz kieleckich instytucji kulturalnych. 

W galerii "Za Kratą" zorganizowano już 103 wystawy, które obejrzało ponad 9 tysięcy osób pozbawionych wolności. Mecenat nad wystawą trwającą do 31 lipca 2013 roku objął Olympus Polska. Wacław Wantuch to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów zajmujących się aktem. Artysta zajmuje się głównie fotografią czarno-białą, specjalizuje się w aktach kobiecych. Wacław Wantuch ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Na stałe związany z Krakowem, gdzie mieszka i pracuje. Obecnie zajmuje się grafiką i fotografią artystyczną. W 1992 roku ukazała się książka "Kamień wawelski" autorstwa Wantucha. W latach następnych artysta wydał takie albumy fotograficzne jak: "Kraków" (wyd. Sepia Collection, Kraków 2001), "Akt" (wyd. Bosz, Olszanica 2003), "Kraków" (wyd. Art Partner, Kraków 2003) oraz "Akt 2" (wyd. Bosz, Olsznica 2006).

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
1
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Bracia Jordi i Arnau Puig tworzą kreatywny duet, który osiągnał spektakularny sukces w mediach społecznościowych. Swoich pomysłów nie chowają jednak tylko dla siebie i to dodatkowo napędza ich...
19
0
Powiązane artykuły