Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Przewrót majowy w obiektywie warszawskich fotografów

0

Autor: Michał Chrzanowski

12 Lipiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Jeżeli jesteście miłośnikami polskiej historii i fotografii, to mamy dobrą wiadomość. Już jutro w Warszawie będzie można zobaczyć zdjęcia uznanych polskich fotografów, którzy nie tylko udokumentowali zamach stanu, lecz także atmosferę i społeczeństwo ówczesnej Warszawy.

W tym roku minęło 90 lat od przewrotu majowego. W związku z tym wszystkich pasjonatów historii - zwłaszcza tego okresu - powinna zainteresować wystawa składająca się ze zdjęć wybitnych warszawskich fotografów, między innymi Karola Pęcherskiego, Jana Rysia i Ryszarda Waltera.

Autorzy należeli do grona uznanych fotografów ówczesnej Warszawy. Byli członkami towarzystw fotograficznych, współpracowali z czołowymi czasopismami, takimi jak „Tygodnik Ilustrowany” czy „Kurier Warszawski”, byli też laureatami prestiżowych nagród. Związani ze środowiskiem piłsudczykowskim dokumentowali przebieg zamachu stanu - mówią organizatorzy wystawy.

fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Niepodległości

Zdjęcia, prezentowane na wystawie „Przewrót majowy w obiektywie warszawskich fotografów”, w dużej części prezentowane są po raz pierwszy. Fotografie ukazują nie tylko obie walczące strony i sprzęt wojskowy, lecz także atmosferę wydarzeń sprzed 90 lat, dla których tłem były warszawskie ulice i place.

Wernisaż odbędzie się już jutro, 13 lipca 2016 roku o godzinie 12:00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (ul. Skazańców 25). Ekspozycję będzie można oglądać do 17 września bieżącego roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum-niepodleglosci.pl.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
0
0
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0