Wyjątkowe zdjęcia Warszawy lat 20. w nowym albumie wydawnictwa BOSZ

1

Autor: Maciej Luśtyk

24 Czerwiec 2016
Artykuł na: 6-9 minut

„Warszawa lata 20.” to przypomnienie stolicy, która powoli odchodzi w zapomnienie. W najnowszej publikacji zobaczymy miasto stające się na powrót europejską metropolią, w której po latach zastoju zaczyna kwitnąć wielkomiejskie życie.

Druga dekada XX wieku to czas wielkich przemian, kontrowersyjnych postaci, nieustannych kryzysów politycznych, ale przede wszystkim początki budowania stolicy niepodległej Polski. To również historia „podnoszenia się” Warszawy z zastoju spowodowanego pierwszą wojną światową.

Miasto, zajęte w 1915 roku przez Niemców, zmarniało, zbrzydło, poszarzało. Z szalonej, rozrzutnej, ale i pracowitej metropolii zamieniło się w prowincjonalną dziurę napisał varsavianista Jerzy S. Majewski we wstępie do albumu.

Cyganka wróży klientom podrzędnej restauracji przy ul. Belwederskiej, 1927

Aktorki - Kazimiera Skalska, Janina Macherska, Zula Pogorzelska podczas pokazu mody, 1923

Tytułowe dziesięciolecie przyniosło wiele zmian i ujawniło pragnienie warszawiaków, by stolica kojarzyła się z postępem i nowoczesnością. Ich ambicje przejawiały się w wizualnej warstwie miasta, które zaczęło sięgać niebadzięki pierwszym w Polsce realizacjom drapaczy chmur.

Nowa architektura stanowiła tło dla ważnych wydarzeń politycznych. Wybrane fotografie pokażą nam jak imponującym wydarzeniem był pogrzeb Stefana Żeromskiego, przypomną malowniczy przelot wojskowego sterowca „Lech” nad Zamkiem Królewskim i pozwolą na nowo odkryć zapomniane wnętrza warszawskiej centrali telefonicznej.

Sterowiec wojskowy Lech nad Zamkiem Królewskim, 1920

Pracownia urzędu pocztowego obsługująca aparat Siemensa do nadawania telegrafów, 1929

Nadwiślańskie plaże, 1925-27

Warszawa lat 20. to tętniące życiem ulice, które wypełniał uliczny handel, pokazy mody, dansingi, futurystyczne eksperymenty czy awangardowe wystawy eksponowane na ścianach salonów samochodowych. Dzięki ponad dwustu fotografiom zgromadzonym w albumie możemy przenieść się w tamten barwny czas i odkryć różnorodny świat początków niepodległej stolicy.

Publikacja jest kolejną pozycją z cyklu FOTO RETRO, będącego efektem współpracy wydawnictwa BOSZ z Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Górka saneczkarska na skarpie przy kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście, 1927

Album “Warszawa lata 20.” dostępny jest w cenie 34,90 zł, ale za pośrednictwem księgarni internetowych kupimy go nawet za 15 zł mniej.

Więcej informacji o albumie znajdziecie pod adresem bosz.com.pl.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Magazyn Digital Camera świętuje 10 lat obecności na polskim rynku. Z tej okazji powstało specjalne urodzinowe wydanie, a w nim między innymi hołd dla Helmuta Newtona, który w tym miesiącu...
5
0
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich teoretyków fotografii
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich...
„Wojciech Tuszko – fotograf” to pierwsza publikacja książkowa w całości poświęcona znanemu chemikowi i teoretykowi fotografii, który przez kilkadziesiąt lat był również czynnym fotografem.
53
0
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Jesienna fotografia przyrody, inspirujące wywiady, testy sprzętowych nowości i kreatywne fotoprojekty. Wszystko to, i wiele więcej, znajdziecie w najnowszym numerze Digital Camera Polska
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)