„Kamienica“, czyli relacje łączące mieszkańców na zdjęciach Moniki Krzyszkowskiej

0
Michał Chrzanowski
14 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

„Kamienica“ to fragment zapisu dokumentalnego, który Monika Krzyszkowska realizowała podczas swoich licznych wyjazdów do Łodzi. Efekt jej prac będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek w warszawskiej Galerii Obok ZPAF.

Tytułowa kamienica znajduje się na terenie byłej fabryki włókienniczej - niegdyś jednego z najnowocześniejszych zakładów przędzalniczych w Europie. Prowadzony przez małżeństwo Scheiblerów, oprócz miejsc pracy, zapewniał dodatkową infrastrukturę: domy, przedszkola, szpital, teatr czy chociażby straż pożarną.

Jednak w przeciwieństwie do wielu okolicznych kamienic, ta nie została wyremontowana i zagospodarowana na nowoczesne lofty. Zamieszkują ją potomkowie byłych pracowników przędzalni oraz rodziny, którym po upadku przemysłu włókienniczego miasto przyznało tutaj mieszkania komunalne.

fot. Monika Krzyszkowska, "Kamienica"

Pierwsze, co rzuca się w oczy w trakcie oglądania tych zdjęć, to wewnętrzne relacje łączące mieszkańców kamienicy. Jest w tym pewien rodzaj emocji, których w większości blokowisk jesteśmy całkowicie pozbawieni, lub po prostu od nich odcięci. W kamienicy trudno o anonimowość, mieszkańcy tworzą tu swoją mini społeczność na wzór pierwotnych struktur społecznych. Tu nie ma samotności, a trudy codziennej rzeczywistości znosi się razem znacznie lepiej, mogąc zawsze liczyć na sąsiedzką pomoc - mówi kuratorka wystawy, Anna Wolska.

fot. Monika Krzyszkowska, "Kamienica"

Drugim aspektem jest dystans pomiędzy fotografowanym podmiotem, a fotografem. Autorce z całą pewnością udało zbliżyć się i zdobyć zaufanie swoich bohaterów zdjęć. To zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, jest w jakimś stopniu odwzajemnione, bo choć autorka opowiada o ludziach, których rzeczywistość wypchnęła na margines dzisiejszej rzeczywistości, to w opowieści tej nie ma przejaskrawienia, czy niepotrzebnej dramaturgii, jest za to dużo kobiecego ciepła i szczerej obserwacji - dodaje kuratorka wystawy.

fot. Monika Krzyszkowska, "Kamienica"

Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, 17 czerwca 2016 roku o godzinie 19:00 w warszawskiej Galerii Obok ZPAF przy Placu Zamkowym 8. Na ten dzień organizatorzy zaplanowali także spotkanie z Moniką Krzyszkowską, autorką projektu „Kamienica“, którym uczestnicy będą mogli porozmawiać o fotografiach artystki. Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie www.go.zpaf.pl.

fot. Monika Krzyszkowska, "Kamienica"

Monika Krzyszkowska z wykształcenia romanistka, absolwentka paryskiej Sorbony oraz Studium Fotografii ZPAF. Interesuje się reportażem oraz dokumentem. Bardzo lubi tak zwaną fotografię uliczną. Jest członkiem kolektywu „Un-posed” oraz Stowarzyszenia „Fotobzik”. Finalistka konkursów m.in. Leica Street Photo (2014), Polska ulicznie 2015 i 2016. Wyróżniona w konkursie ISPA (International Street Photography Awards).

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)