„Kamienica“, czyli relacje łączące mieszkańców na zdjęciach Moniki Krzyszkowskiej

„Kamienica“, czyli relacje łączące mieszkańców na zdjęciach Moniki Krzyszkowskiej

„Kamienica“ to fragment zapisu dokumentalnego, który Monika Krzyszkowska realizowała podczas swoich licznych wyjazdów do Łodzi. Efekt jej prac będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek w warszawskiej Galerii Obok ZPAF.

Tytułowa kamienica znajduje się na terenie byłej fabryki włókienniczej - niegdyś jednego z najnowocześniejszych zakładów przędzalniczych w Europie. Prowadzony przez małżeństwo Scheiblerów, oprócz miejsc pracy, zapewniał dodatkową infrastrukturę: domy, przedszkola, szpital, teatr czy chociażby straż pożarną.

Jednak w przeciwieństwie do wielu okolicznych kamienic, ta nie została wyremontowana i zagospodarowana na nowoczesne lofty. Zamieszkują ją potomkowie byłych pracowników przędzalni oraz rodziny, którym po upadku przemysłu włókienniczego miasto przyznało tutaj mieszkania komunalne.

fot. Monika Krzyszkowska, "Kamienica"

Pierwsze, co rzuca się w oczy w trakcie oglądania tych zdjęć, to wewnętrzne relacje łączące mieszkańców kamienicy. Jest w tym pewien rodzaj emocji, których w większości blokowisk jesteśmy całkowicie pozbawieni, lub po prostu od nich odcięci. W kamienicy trudno o anonimowość, mieszkańcy tworzą tu swoją mini społeczność na wzór pierwotnych struktur społecznych. Tu nie ma samotności, a trudy codziennej rzeczywistości znosi się razem znacznie lepiej, mogąc zawsze liczyć na sąsiedzką pomoc - mówi kuratorka wystawy, Anna Wolska.

fot. Monika Krzyszkowska, "Kamienica"

Drugim aspektem jest dystans pomiędzy fotografowanym podmiotem, a fotografem. Autorce z całą pewnością udało zbliżyć się i zdobyć zaufanie swoich bohaterów zdjęć. To zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, jest w jakimś stopniu odwzajemnione, bo choć autorka opowiada o ludziach, których rzeczywistość wypchnęła na margines dzisiejszej rzeczywistości, to w opowieści tej nie ma przejaskrawienia, czy niepotrzebnej dramaturgii, jest za to dużo kobiecego ciepła i szczerej obserwacji - dodaje kuratorka wystawy.

fot. Monika Krzyszkowska, "Kamienica"

Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, 17 czerwca 2016 roku o godzinie 19:00 w warszawskiej Galerii Obok ZPAF przy Placu Zamkowym 8. Na ten dzień organizatorzy zaplanowali także spotkanie z Moniką Krzyszkowską, autorką projektu „Kamienica“, którym uczestnicy będą mogli porozmawiać o fotografiach artystki. Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie www.go.zpaf.pl.

fot. Monika Krzyszkowska, "Kamienica"

Monika Krzyszkowska z wykształcenia romanistka, absolwentka paryskiej Sorbony oraz Studium Fotografii ZPAF. Interesuje się reportażem oraz dokumentem. Bardzo lubi tak zwaną fotografię uliczną. Jest członkiem kolektywu „Un-posed” oraz Stowarzyszenia „Fotobzik”. Finalistka konkursów m.in. Leica Street Photo (2014), Polska ulicznie 2015 i 2016. Wyróżniona w konkursie ISPA (International Street Photography Awards).

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8