Adam Lach „ Nibyland“ - wernisaż wystawy i premiera albumu

Autor: Michał Chrzanowski

7 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Podróż do niezwykłego świata, którego mieszkańcy odkrywają przed nami magię swojej codzienności - tak w skrócie można opisać „Nibyland“ autorstwa Adama Lacha. Cykl zdjęć, które powstały w ramach projektu „Kolekcja Wrzesińska“ będzie można oglądać już od 23 czerwca.

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w rezultacie którego powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września - niewielkiego regionu położonego w zachodniej Polsce. Głównym założeniem jest różnorodność wchodzących w jej skład realizacji. Kolekcję tworzą fotografowie prezentujący różne postawy twórcze, choć skoncentrowane w nurcie fotografii dokumentalnej. Każda kolejna część jest z założenia osobistym projektem - zarówno w warstwie fotograficznej, jak i w formie późniejszego wydawnictwa albumowego. Powstający w ten sposób zbiór prezentuje szerokie spektrum polskich fotografów oraz ich różnorodnych podejść do tematu fotografii dokumentalnej jako ilustracji konkretnego miejsca i żyjącej w nim społeczności.

Co roku zapraszany jest jeden fotograf, którego zadaniem jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Realizacją siódmej części Kolekcji Wrzesińskiej zajął się znany polski fotograf, współzałożyciel agencji Napo Images, Adam Lach. Efektem jego pracy jest cykl Nibyland składający się z fotografii powstałych od wiosny do końca 2015 roku.

fot. Adam Lach - Nibyland, Kolekcja Wrzesińska 2015

Projekt Nibyland to zwyczajna opowieść o życiu, emocjach, relacjach, unikająca sztucznych perypetii. Jesteśmy świadkami zarówno cichych, intymnych momentów i relacji z najbliższymi, jak i masowych wydarzeń, zbiorowych emocji. W tej pozornie niewyróżniającej się przestrzeni, odnajdujemy wiele osobliwości - mówi autor projektu, Adam Lach.

fot. Adam Lach - Nibyland, Kolekcja Wrzesińska 2015

Nibyland to także próba zdefiniowania współczesnego wymiaru wspólnoty oraz tego, co kształtuje tożsamość danego miejsca i jego mieszkańców. Życie małych lokalnych społeczności ulega dziś znaczącym przemianom. Współczesny świat nastawiony na szybkie tempo i rozwój wielkich miast, prowokuje nas do coraz większej anonimowości – jak, wobec tej tendencji, wyglądają relacje w małej społeczności? Czy nasze pochodzenie wciąż definiuje naszą tożsamość? Jakie relacje łączą nas z ludźmi, którzy pochodzą z tego samego obszaru? Czym jest współcześnie pojęcie domu, rodziny, wspólnoty? Nibyland pozwala nam zatrzymać się na chwilę i zanurzyć w historii tej zbiorowości, prostej i tajemniczej - dodaje Adam Lach.

fot. Adam Lach - Nibyland, Kolekcja Wrzesińska 2015

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 czerwca 2016 roku o godzinie 19:00 (Września - Rynek). W tym dniu będzie mieć miejsce także premiera książki „Nibyland, Kolekcja Wrzesińska 2015“, którą zaplanowano na godzinę 19:45 (Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich). Ekspozycję prac artysty będzie można oglądać do 30 września bieżącego roku. Więcej informacji znajdziecie na www.lachadam.com lub na facebookowej stronie wydarzenia.

Adam Lach (1983r.) - ukończył z wyróżnieniem Akademię Fotografii WSF AFA we Wrocławiu. Współzałożyciel agencji Napo Images i wiceprezes Fundacji Napo. Od 2006 r. do 2013 r. związany z tygo dnikiem Newsweek Polska. Publikuje swoje zdjęcia w wielu magazynach w Europie i USA, m.in. "The New York Times", "Le Monde", "L'espresso", "Die Zeit",  "International Herald Tribune", "Solid Ground", "Newsweek",  "Le'Magazine", "Svenska Dagebladet" oraz "Polityka" i „Tygodnik Powszechny“. Laureat kilkunastu nagród konkursów fotografii prasowej. Jego prace były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach na świecie, m.in. w Paryżu w HSBC GALLERY, na Biennale Sztuki w Pradze czy na wystawie dokumentu w Chinach. W 2014 r. został laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska“.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Digital Masterclass z Joanną Kustrą - weź udział w warsztatach poświęconych fotografii mody
Digital Masterclass z Joanną Kustrą - weź udział w warsztatach poświęconych fotografii mody
Oglądaj i rozwijaj się! Zapisz się na bezpłatne warsztaty Digital Masterclass - to ponad trzy godziny wiedzy na temat sesji modowych i edycji zdjęć prosto od Joanny Kustry.
12
Jedyne - nieopowiedziane historie polskich fotografek lat 70-90. w Domu Spotkań z Historią
Jedyne - nieopowiedziane historie polskich fotografek lat 70-90. w Domu Spotkań z Historią
W PRL-u i czasach transformacji polskie fotografki często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę. Dom Spotkań z Historią przypomni ich...
8
Premiera konsumenckich dronów Autel i nowości marki Moza do obejrzenia w Krakowie
Premiera konsumenckich dronów Autel i nowości marki Moza do obejrzenia w Krakowie
Na zbliżających się targach EXPOzycja odbędzie się premiera nowych dronów konsumenckich marki Autel. Uczestnicy będą mogli je zobaczyć jako pierwsi w Europie.
25