Polska premiera „Genesis” Sebastião Salgado

1
Michał Chrzanowski
27 Kwiecień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

„Genesis” to fotograficzna podróż Sebastião Salgado do najdalszych zakątków planety. Już za miesiąc będzie można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć wystawę aż 244 zdjęć wchodzących w skład tego wyjątkowego projektu.

„Genesis” to trzeci w dorobku Sebastião Salgado długoletni projekt skupiający się na sprawach globalnych. Pracując jak zawsze z fotografią czarno-białą, stworzył materiał zdjęciowy w trakcie ponad 30 podróży do odległych zakątków globu. Każda wyprawa z bazy w Paryżu trwała kilka tygodni i oznaczała podróżowanie awionetkami, helikopterami, łodziami, kanoe, a także długie wędrówki piesze po bardzo wymagającym terenie w ekstremalnych warunkach termicznych. Salgado wyruszył w pierwszą podróż cyklu w 2004, by sfinalizować prace nad „Genesis” z końcem 2011 roku.

Zastanawiając się jak zaprezentować prace z cyklu „Genesis”, Salgado zdecydował się na podejście tematyczne, podkreślające geofizyczne pradzieje Ziemi, zamieszkujące ją zwierzęta, ludy pierwotne oraz wczesne społeczeństwa. Ale już sam odludny charakter regionów, które odwiedził Salgado, oznaczał, że niejednokrotnie zdjęcia w nich powstałe dotykały szeregu tematów.

Nazwałem go Genesis, bo, o ile to możliwe, chcę powrócić do początków naszej planety

„Naszym celem jest zwrócenie uwagi publiczności na cuda, które zobaczyć można na Ziemi: nie tylko na te, które mieliśmy przywilej odnaleźć i zarchiwizować w ramach cyklu „Genesis”, ale także na te w jeziorach, górach, parkach i ogrodach, które są w naszym zasięgu, w naszym sąsiedztwie i reprezentują nasz najczęstszy kontakt z Naturą. Pierwsza bitwa wojny o ochronę przyrody rozgrywa się przecież w naszym życiu codziennym” – mówią organizatorzy wystawy.

"Nazwałem go Genesis, bo, o ile to możliwe, chcę powrócić do początków naszej planety: do powietrza, wody i ognia, które dają życie, do gatunków zwierząt, które oparły się oswojeniu i nadal są "dzikie", do odległych plemion, których "prymitywny" sposób życia jest w dużej mierze nienaruszony. Nieskażony Świat musi zostać zachowany i w miarę możliwości, zostać przywracany do swojej pierwotnej postaci" – mówi autor o swoim projekcie Genesis, którego realizacja trwała 8 lat.

Polska premiera wystawy „Genesis” Sebastião Salgado, prezentowana jest jednocześnie w dwóch galeriach wystaw tymczasowych w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wernisaż odbędzie się już za miesiąc, 27 maja 2016 roku (obowiązują zaproszenia). Wystawa dla zwiedzających będzie otwarta od 28 maja do 7 sierpnia (od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, w poniedziałki nieczynna). Cena biletów wynosi 14 zł normalny / 10 zł ulgowy / 8 zł grupowy. Natomiast w środy w godzinach 12:00-18:00 wstęp jest wolny. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie salgado.spotkaniakultur.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
27
2
Powiązane artykuły