Na nowo. Warszawiacy 1945-55 – pierwsza dekada po II wojnie światowej na zdjęciach polskich fotografów

0
Michał Chrzanowski
17 Luty 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Jeżeli interesują was powojenne losy Warszawy oraz codzienne życie jej mieszkańców, to z pewnością warto odwiedzić organizowaną przez Dom Spotkań z Historią wystawę „Na nowo. Warszawiacy 1945-55”. Wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę w Warszawie.
Dom Spotkań z Historią z okazji swoich 10. urodzin zaprasza na wystawę Na nowo. Warszawiacy 1945-55. Fotografie wchodzące w skład ekspozycji pochodzą ze zbiorów PAP i prezentują codzienne życie mieszkańców Warszawy w pierwszej dekadzie po II wojnie światowej. Jak podkreślają organizatorzy, będą pokazywane nie tylko te kadry, które stały się już warszawskim ikonami, lecz także prace nigdy wcześniej nie prezentowane. Zdjęcia polskich fotografów prasowych będą dopełnione pracami zagranicznych autorów, którzy odwiedzali Warszawę w tym okresie, materiałami filmowymi oraz relacjami mieszkańców stolicy.

”Znakomite fotografie z Polskiej Agencji Prasowej ukazują heroizm życia w ruinach, biedę, powojenną traumę, napór propagandy, ale też ogromną energię, siłę witalną i fantazję warszawiaków, którzy potrafią tańczyć wśród ruin i cieszyć się życiem na przekór wszelkim trudnościom. Nie tylko podnoszą miasto z ruin, ale także odbudowują swoje życie, codzienność” – powiedziała kuratorka wystawy, Katarzyna Madoń-Mitzner.
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

”Tak się złożyło, że miniona dekada przypadła na okres rosnącego zainteresowania historią najnowszą, w tym dziejami Warszawy. Pojawiła się rosnąca potrzeba społeczna, na którą Dom Spotkań z Historią starał się odpowiadać i zarazem inspirować do czerpania z przeszłości tego, co tworzy naszą tożsamość” – dodał dyrektor Domu Spotkań z Historią, Piotr Jakubowski.

Wystawa Na nowo. Warszawiacy 1945-55 została zorganizowana z okazji 10. urodzin Domu Spotkań z Historią. Wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę, 20 lutego 2016 roku, w warszawskim DSH (ul. Karowa 20). Ekspozycje będzie można oglądać do 13 czerwca bieżącego roku. Wstęp jest wolny. Więcej informacji o wystawie, jak i wydarzeniach skupiających się wokół 10 urodzin Domu Spotkań z Historią możecie znaleźć na stronie www.dsh.waw.pl.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do zespołu Fotopolis!
Dołącz do zespołu Fotopolis!
Interesujesz się fotografią, kręcą cię nowinki sprzętowe, a praca w mediach to twój wymarzony kierunek? Dołącz do naszego zespołu! Aktualnie poszukujemy redaktorów i pracownika działu...
0
0
Zatrzymaj się i zrób zdjęcie. Do wygrania nagrody o wartości 5500 zł
Zatrzymaj się i zrób zdjęcie. Do wygrania nagrody o wartości 5500 zł
Sklep e-oko.pl startuje z kolejnym kreatywnym konkursem fotograficznym. Tym razem chodzi o to, by ze zgiełku dnia codziennego wyłapać kadry, które pozwolą odetchnąć,...
14
2
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0