Na nowo. Warszawiacy 1945-55 – pierwsza dekada po II wojnie światowej na zdjęciach polskich fotografów

Autor: Michał Chrzanowski

17 Luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Jeżeli interesują was powojenne losy Warszawy oraz codzienne życie jej mieszkańców, to z pewnością warto odwiedzić organizowaną przez Dom Spotkań z Historią wystawę „Na nowo. Warszawiacy 1945-55”. Wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę w Warszawie.

Dom Spotkań z Historią z okazji swoich 10. urodzin zaprasza na wystawę Na nowo. Warszawiacy 1945-55. Fotografie wchodzące w skład ekspozycji pochodzą ze zbiorów PAP i prezentują codzienne życie mieszkańców Warszawy w pierwszej dekadzie po II wojnie światowej. Jak podkreślają organizatorzy, będą pokazywane nie tylko te kadry, które stały się już warszawskim ikonami, lecz także prace nigdy wcześniej nie prezentowane. Zdjęcia polskich fotografów prasowych będą dopełnione pracami zagranicznych autorów, którzy odwiedzali Warszawę w tym okresie, materiałami filmowymi oraz relacjami mieszkańców stolicy.

”Znakomite fotografie z Polskiej Agencji Prasowej ukazują heroizm życia w ruinach, biedę, powojenną traumę, napór propagandy, ale też ogromną energię, siłę witalną i fantazję warszawiaków, którzy potrafią tańczyć wśród ruin i cieszyć się życiem na przekór wszelkim trudnościom. Nie tylko podnoszą miasto z ruin, ale także odbudowują swoje życie, codzienność” – powiedziała kuratorka wystawy, Katarzyna Madoń-Mitzner.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

”Tak się złożyło, że miniona dekada przypadła na okres rosnącego zainteresowania historią najnowszą, w tym dziejami Warszawy. Pojawiła się rosnąca potrzeba społeczna, na którą Dom Spotkań z Historią starał się odpowiadać i zarazem inspirować do czerpania z przeszłości tego, co tworzy naszą tożsamość” – dodał dyrektor Domu Spotkań z Historią, Piotr Jakubowski.

Wystawa Na nowo. Warszawiacy 1945-55 została zorganizowana z okazji 10. urodzin Domu Spotkań z Historią. Wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę, 20 lutego 2016 roku, w warszawskim DSH (ul. Karowa 20). Ekspozycje będzie można oglądać do 13 czerwca bieżącego roku. Wstęp jest wolny. Więcej informacji o wystawie, jak i wydarzeniach skupiających się wokół 10 urodzin Domu Spotkań z Historią możecie znaleźć na stronie www.dsh.waw.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7