FotoArtFestival 2015 - przegląd najlepszej światowej fotografii

0

Autor: Michał Chrzanowski

13 Październik 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Bielsko-Biała po raz szósty stanie się międzynarodową stolicą fotografii. Już w najbliższy piątek wystartuje FotoArtFestiwal, w którym zostanie zaprezentowanych piętnaście wystaw światowej sławy fotografów. Festiwal potrwa od 16 do 30 października 2015 roku.

W ciągu dwóch ostatnich tygodni października będzie można podziwiać piętnaście dużych wystaw światowej sławy fotografików, pochodzących z różnych części świata. Wśród nich są między innymi włoski fotograf, Ernesto Bazan, mieszkający w USA, David Burdeny (Kanada), Petrut Calinescu (Rumunia), Enri Canaj (Albania), Ruud Van Empel (Holandia), Andreas Horvath (Austria), Aaron Huey (USA), Maciek Nabrdalik (Polska), Rafael Navarro (Hiszpania), Zed Nelson (Wielka Brytania), Chris Rain (Niemcy), Martin Wágner (Czechy), Irina Popova (Rosja), Klavdij Sluban (Francja) i Franco Zecchin (Włochy).

Tegoroczna edycja FotoArtFestivalu to jak zwykle w Bielsku-Białej wielość tematyczna i różnorodność kulturowa. Wybrane przez nas ważne nazwiska fotografii światowej w większości zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy. Każdy z artystów ma swój niepowtarzalny wkład w kulturę swojego kraju, a nierzadko swoją twórczością wywiera również ogromny wpływ na innych twórców na międzynarodową skalę. – mówi o festiwalu

dyrektor programowy FAF, Inez Baturo.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Prezentowane wystawy w Bielsku-Białej będą nacechowane różnorodnością, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta bardziej nowoczesna, czerpiąca z możliwości manipulacji cyfrowych.

Jesteśmy dumni, że udało nam się sprowadzić do Polski takie sławy jak Franco Zecchin (słynny ze zdjęć sycylijskiej mafii), David Burdeny (znakomity minimalista pejzażowy), Ernesto Bazan (z kubańską serią), Zed Nelson (jeden z czołowych współczesnych dokumentalistów świata), Rafael Navarro (twórca o światowej renomie, specjalizujący się w estetycznych aktach), czy Ruud Van Empel (obecnie jeden z najbardziej cenionych portrecistów na świecie). Ciekawą postacią jest Aaron Huey, który nie tylko fotografuje dla „National Geographic”, ale również walczy o prawa Indian i jest autorem znanej w podróżniczym świecie samotnej, pieszej wędrówki przez Stany Zjednoczone. – opowiada o zaproszonych artystach Inez Baturo.

Tak, jak w poprzednich edycjach wystawom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi artystami – dla niektórych będzie to pierwszy pobyt w Polsce. W trakcie tradycyjnie odbywającego się Maratonu Autorskiego (weekend 17-18 października), wydarzenia wyróżniającego festiwal, opowiedzą o swojej twórczości, poprowadzą wykłady, prelekcje, pokazy slajdów związane z fotografią, wezmą udział w dyskusjach. Dla zainteresowanych fotografią i fotografujących organizatorzy przygotowali ponadto bezpłatne warsztaty fotograficzne, które odbędą się w dniach 21, 22 i 28 października.

Patronat artystyczny nad festiwalem objął Związek Polskich Artystów Fotografików.
Wystawy festiwalowe prezentowane będą w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej (Zamku książąt Sułkowskich i Starej Fabryce), Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury, Galerii „PPP” Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Bielsko-Biała, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera I, Domu Kultury im. W. Kubisz, Galerii Akademickiej ATH. 


Program 6. FotoArtFestivalu (16-30 października):

  • 16-30 października (poniedziałek-niedziela), godz. 10.00-19.00
 - Wystawy festiwalowe
  • 
7-15 października, 22-30 października
 - Wystawa „Artyści 6. FotoArtFestivalu”– „Pauza In Garden”, Małopolski Ogród Sztuki, Kraków, ul. Rajska 12
  • 12 października (poniedziałek) 
godz. 17.00 – Konferencja prasowa – Stara Galeria ZPAF, Warszawa, Plac Zamkowy 8
, godz. 18.00 – Finisaż wystawy Andreasa Horvatha (Austria) – „Zaścianek supermocarstw” (28 września – 12 października)
  • 
16 października (piątek) 
godz. 17.00 – Ceremonia otwarcia FotoArtFestivalu – Teatr Polski, Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 1
  • 
17-18 października (sobota, niedziela), godz. 10.00-20.00
– Maraton Autorski – spotkania z artystami, pokazy filmów – aula Wyższej Szkoły Administracji, Bielsko-Biała, ul. Frycza-Modrzewskiego 12
  • 21, 28 października (środy), godz. 15.00-18.00
 - Bezpłatne warsztaty fotograficzne (Epson, Corel, Wacom, Nec), sala NOT-u, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 10
  • 
22 października (czwartek), godz. 10.00-16.00 
- Bezpłatne warsztaty fotograficzne (Canon i FotoPlus), Dom Kultury im. W. Kubisz, Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 17

Więcej szczegółów o festiwalu znajdziecie na stronie internetowej www.fotoartfestival.com ??

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
51
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
24
2
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły