Obiektywy
Canon zapowiada 3 nowe obiektywy do filmu i fotografii
W ciągu dwóch ostatnich tygodni października będzie można podziwiać piętnaście dużych wystaw światowej sławy fotografików, pochodzących z różnych części świata. Wśród nich są między innymi włoski fotograf, Ernesto Bazan, mieszkający w USA, David Burdeny (Kanada), Petrut Calinescu (Rumunia), Enri Canaj (Albania), Ruud Van Empel (Holandia), Andreas Horvath (Austria), Aaron Huey (USA), Maciek Nabrdalik (Polska), Rafael Navarro (Hiszpania), Zed Nelson (Wielka Brytania), Chris Rain (Niemcy), Martin Wágner (Czechy), Irina Popova (Rosja), Klavdij Sluban (Francja) i Franco Zecchin (Włochy).
Tegoroczna edycja FotoArtFestivalu to jak zwykle w Bielsku-Białej wielość tematyczna i różnorodność kulturowa. Wybrane przez nas ważne nazwiska fotografii światowej w większości zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy. Każdy z artystów ma swój niepowtarzalny wkład w kulturę swojego kraju, a nierzadko swoją twórczością wywiera również ogromny wpływ na innych twórców na międzynarodową skalę. – mówi o festiwalu
dyrektor programowy FAF, Inez Baturo.
Prezentowane wystawy w Bielsku-Białej będą nacechowane różnorodnością, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta bardziej nowoczesna, czerpiąca z możliwości manipulacji cyfrowych.
Jesteśmy dumni, że udało nam się sprowadzić do Polski takie sławy jak Franco Zecchin (słynny ze zdjęć sycylijskiej mafii), David Burdeny (znakomity minimalista pejzażowy), Ernesto Bazan (z kubańską serią), Zed Nelson (jeden z czołowych współczesnych dokumentalistów świata), Rafael Navarro (twórca o światowej renomie, specjalizujący się w estetycznych aktach), czy Ruud Van Empel (obecnie jeden z najbardziej cenionych portrecistów na świecie). Ciekawą postacią jest Aaron Huey, który nie tylko fotografuje dla „National Geographic”, ale również walczy o prawa Indian i jest autorem znanej w podróżniczym świecie samotnej, pieszej wędrówki przez Stany Zjednoczone. – opowiada o zaproszonych artystach Inez Baturo.
Tak, jak w poprzednich edycjach wystawom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi artystami – dla niektórych będzie to pierwszy pobyt w Polsce. W trakcie tradycyjnie odbywającego się Maratonu Autorskiego (weekend 17-18 października), wydarzenia wyróżniającego festiwal, opowiedzą o swojej twórczości, poprowadzą wykłady, prelekcje, pokazy slajdów związane z fotografią, wezmą udział w dyskusjach. Dla zainteresowanych fotografią i fotografujących organizatorzy przygotowali ponadto bezpłatne warsztaty fotograficzne, które odbędą się w dniach 21, 22 i 28 października.
Patronat artystyczny nad festiwalem objął Związek Polskich Artystów Fotografików. Wystawy festiwalowe prezentowane będą w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej (Zamku książąt Sułkowskich i Starej Fabryce), Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury, Galerii „PPP” Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Bielsko-Biała, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera I, Domu Kultury im. W. Kubisz, Galerii Akademickiej ATH.
Program 6. FotoArtFestivalu (16-30 października):
Więcej szczegółów o festiwalu znajdziecie na stronie internetowej www.fotoartfestival.com ??