Romualdas Požerskis i Monika Požerskytė “Burning Man”

0
Maciej Luśtyk
6 Sierpień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Stara Galeria ZPAF zaprasza do Warszawy na wystawę zdjęć Romualdasa Požerskisa i Moniki Požerskytė wykonanych podczas jednego z najoryginalniejszych festiwali artystycznych na świecie - “Burning Man”. Prezentowane zdjęcia są zapisem niecodziennych instalacji i spotkanych ludzi.

Wystawa ”Burning Man” prezentuje zapis ulotnych chwil z festiwalu - ludzi, jakich spotkali na swojej drodze, artystycznych obiektów, które powstały specjalnie na festiwal oraz niesamowitego pustynnego krajobrazu. Festiwal odbywa się co roku pod koniec sierpnia na pustyni Black Rock w stanie Nevada. Romualdas Požerskis - znany litewski fotograf, odwiedza to miejsce co roku i dokumentuje festiwalową rzeczywistość, gdzie fantazja miesza się z rzeczywistością.

Na festiwalu wszyscy zaangażowani są w tworzenie projektów i otwarci na interakcje z innymi uczestnikami imprezy. Działanie niektórych kończy się na oryginalnym przebraniu, ale są też tacy, którzy przez cały rok przygotowują się do festiwalu tworząc fragmenty instalacji, które później staną na pustyni. Charakterystyczną cechą festiwalu jest jego ulotność. Pod koniec imprezy instalacje są zazwyczaj palone. Kulminacją wydarzenia jest zresztą spalenie kilkudziesięciometrowej figury człowieka. Stąd też nazwa festiwalu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Romualdas Požerskis urodził się w 1951 roku w Wilnie. Po ukończeniu studiów politechnicznych rozpoczął pracę w Stowarzyszeniu Litewskich Artystów Fotografów. Od 1980 roku pracuje jako niezależny fotograf, realizując zlecenia dla różnych pism litewskich i zagranicznych. Od 1993 roku wykłada historię i estetykę fotografii na Uniwersytecie Vytautas Magnus w Kownie.

Monika Požerskytė urodziła się w 1981 roku w Kownie. W latach 1995-1999 uczyła się w Gimnazjum Jezuickim, a w latach 1992-1996 w Liceum Artystycznym w Kownie. W latach 1999-2005 studiowała fotografię i wideo w Akademii Artystycznej w Wilnie, gdzie uzyskała magisterium. Od roku 2003 jest członkiem Stowarzyszenia Litewskich Artystów Fotografów. W roku 2005 pracowała w gazecie "Lietuvos rytas" jako fotograf. Obecnie pracuje w studio fotograficznym Pixstudija.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 10 sierpnia 2015 roku o godzinie 18:00 w Starej Galerii ZPAF przy ul. Plac Zamkowy 8, w Warszawie. Zdjęcie będzie można oglądać do 5 września 2015 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zpaf.pl

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Najbliższe dni będą doskonałą okazją do skompletowania pełnoklatkowego zestawu do fotografii portretowej. Na zakończenie zimowej akcji cashback dealerzy Sony oferują...
19
0
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
87
0
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Dobiega końca promocja, w ramach której przy zakupie określonych produktów X-Rite możecie otrzymać roczną subskrypcje Planu Fotograficznego Adobe Creative Cloud....
3
4