„Fala za falą - życie codzienne na okrętach polskiej marynarki w okresie II wojny światowej"

„Fala za falą - życie codzienne na okrętach polskiej marynarki w okresie II wojny światowej"
Dom Spotkań z Historią zaprasza do Warszawy na wystawę unikalnych zdjęć przedstawiających życie polskich marynarzy na pokładach okrętów Marynarki Wojennej w czasach II wojny światowej. Ekspozycję można oglądać do 28 czerwca 2015 roku.
Na wystawie ”Fala za falą. Życie codzienne na okrętach polskiej marynarki w okresie II Wojny Światowej” zobaczymy kilkadziesiąt fotografii wybranych ze zbioru około 1000 cennych negatywów z czasów II wojny światowej, które londyńska organizacja kombatancka Samopomoc Marynarki Wojennej przekazała w latach pięćdziesiątych pisarzowi-maryniście Jerzemu Pertkowi. Po śmierci Jerzeg Pertka zdjęcia trafiły do Bilbioteki Raczyńskich. Obejmją lata 1941-1947, lecz najwięcej pochodzi z ostatnich lat wojny. Wystawa została przygotowana przez Lecha Trawickiego (kuratora wystawy, zastępcę dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni) i Adama Fleksa (wykonawcy większości odbitek) we współpracy z Jerzym Matysiakiem (starszym kustoszem Biblioteki Raczyńskich).
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)
Tak o wystawie wypowiada się jej kurator, Lech Trawicki - „Tej niezwykłej kolekcji, o dużej wartości historycznej, towarzyszy zagadka związana z okolicznościami pozyskania negatywów przez Jerzego Pertka. Była to część kolekcji zebranej przez komandora porucznika Władysława Kosianowskiego do albumu „Polska Marynarka Wojenna. Od pierwszej do ostatniej salwy” wydanego przez Jerzego Giedroycia w 1947 roku w Rzymie. Negatywy przybyły do Polski prawdopodobnie z Wielkiej Brytanii drogą nieoficjalną, jednym z możliwych sposobów mógł być przemyt marynarski. Wystawa prezentowana jest w Warszawie po raz pierwszy. Zdjęcia wykonane 
z oryginalnych negatywów nigdy wcześniej nie były pokazywane w postaci tak dużych powiększeń”.

Zdjęcia wykonywali operatorzy i fotografowie Działu Filmowo-Fotograficznego Marynarki Wojennej, sami marynarze oraz oficerowie, dokumentując udział 
w operacjach, a także zwykłe, codzienne zajęcia, chwile radości i odpoczynku. Wybrane fotografie pokazują głównie załogi okrętów wojennych podczas prac pokładowych (jak np. malowanie, konserwacja urządzeń okrętowych, szkolenia, czyszczenie uzbrojenia), wykonywania zadań bojowych w osłonie konwojów lub 
na patrolach.

Nie znamy wszystkich autorów prezentowanych zdjęć, wiadomo jednak, że jednym 
z nich był bosman Paweł Płonka, etatowy fotoreporter Polskiej Marynarki Wojennej. Na ORP „Piorun” zdjęcia robił zarówno dowódca okrętu Eugeniusz Pławski, jak i podchorąży Lech Kwapiszewski zaokrętowany na niszczycielu podczas pościgu za Bismarckiem. Prezentowane na wystawie zdjęcia ścigaczy artyleryjskich wykonał Andrzej Jaraczewski, dowódca Grupy Ścigaczy i ORP „S-7, zięć Józefa Piłsudskiego.

Wystawę można oglądać do 28 czerwca 2015 roku, w godzinach 12:00-20:00 w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Wstęp wolny. Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie dsh.waw.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0