Zbigniew Tomaszczuk “Deja Vu”

Zbigniew Tomaszczuk “Deja Vu”
Stara Galeria ZPAF zaprasza do Warszawy na wernisaż wystawy zdjęć Zbigniewa Tomaszczuk pod tytułem “Deja Vu”. Ekspozycja skupia zarówno archiwalne jak i współczesne zdjęcia fotografa, które snują opowieść o mieście Września, w którym fotograf spędził dzieciństwo. Wernisaż odbędzię się 20 kwietnia o godzinie 18:00.
Wystawa ”Deja Vu” to osobista opowieść o miejscu, krainie dzieciństwa, w którym fotograf spędził pierwsze lata swojego życia. Zdjęcia z rodzinnego archiwum fotografa zestawione zostały ze współczesnymi kadrami wykonanymi na zamówienie burmistrza miasta. Tak o kolekcji zdjęć wypowiada się jej kurator, Waldemar Śliwczyński - „Deja vu” Zbigniewa Tomaszczuka to kolejny zestaw, który powstał na zamówienie burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego do Kolekcji Wrzesińskiej. Jest szczególny w tym sensie, że po raz pierwszy zaproszony fotograf urodził się we Wrześni – i chociaż Tomaszczuk wyprowadził się wraz z rodzicami z naszego miasta już jako dziecko, to jednak nadal odczuwa ogromny sentyment do „krainy dzieciństwa”. Dlatego właśnie włączył do swojego cyklu archiwalne fotografie rodzinne, które nie tylko pokazują rodzeństwo, jego samego i innych członków rodziny oraz znajomych, ale też wchodzą w interesujące interakcje ze zdjęciami wykonanymi przez artystę współcześnie, po półwieczu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (7)
Zbigniew Tomaszczuk urodził się w 1949 roku we Wrześni. Absolwent Wyższego Studium Fotografii MKiS/ZPAF w Warszawie oraz ASP w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł doktora. Habilitację ze sztuki filmowej uzyskał w PWSFTViT w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Redaktor naczelny (w latach 2000-2003) Kwartalnika Fotografia, oraz Naukowo Artystycznego Pisma o Fotografii Camera Obscura (w latach 2006-2012). Zajmuje się historią, teorią i estetyką fotografii oraz twórczością związaną ze sztukami wizualnymi. Jest profesorem na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP i wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 20 kwietnia 2015 roku o godzinie 18:00 w Starej Galerii ZPAF przy ul. Pl. Zamkowy 8 w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 12 maja 2015. Wstęp wolny.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13