Zbigniew Tomaszczuk “Deja Vu”

Zbigniew Tomaszczuk “Deja Vu”
Stara Galeria ZPAF zaprasza do Warszawy na wernisaż wystawy zdjęć Zbigniewa Tomaszczuk pod tytułem “Deja Vu”. Ekspozycja skupia zarówno archiwalne jak i współczesne zdjęcia fotografa, które snują opowieść o mieście Września, w którym fotograf spędził dzieciństwo. Wernisaż odbędzię się 20 kwietnia o godzinie 18:00.
Wystawa ”Deja Vu” to osobista opowieść o miejscu, krainie dzieciństwa, w którym fotograf spędził pierwsze lata swojego życia. Zdjęcia z rodzinnego archiwum fotografa zestawione zostały ze współczesnymi kadrami wykonanymi na zamówienie burmistrza miasta. Tak o kolekcji zdjęć wypowiada się jej kurator, Waldemar Śliwczyński - „Deja vu” Zbigniewa Tomaszczuka to kolejny zestaw, który powstał na zamówienie burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego do Kolekcji Wrzesińskiej. Jest szczególny w tym sensie, że po raz pierwszy zaproszony fotograf urodził się we Wrześni – i chociaż Tomaszczuk wyprowadził się wraz z rodzicami z naszego miasta już jako dziecko, to jednak nadal odczuwa ogromny sentyment do „krainy dzieciństwa”. Dlatego właśnie włączył do swojego cyklu archiwalne fotografie rodzinne, które nie tylko pokazują rodzeństwo, jego samego i innych członków rodziny oraz znajomych, ale też wchodzą w interesujące interakcje ze zdjęciami wykonanymi przez artystę współcześnie, po półwieczu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (7)
Zbigniew Tomaszczuk urodził się w 1949 roku we Wrześni. Absolwent Wyższego Studium Fotografii MKiS/ZPAF w Warszawie oraz ASP w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł doktora. Habilitację ze sztuki filmowej uzyskał w PWSFTViT w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Redaktor naczelny (w latach 2000-2003) Kwartalnika Fotografia, oraz Naukowo Artystycznego Pisma o Fotografii Camera Obscura (w latach 2006-2012). Zajmuje się historią, teorią i estetyką fotografii oraz twórczością związaną ze sztukami wizualnymi. Jest profesorem na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP i wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 20 kwietnia 2015 roku o godzinie 18:00 w Starej Galerii ZPAF przy ul. Pl. Zamkowy 8 w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 12 maja 2015. Wstęp wolny.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18