Urodzinowe warsztaty Fotopolis.pl

Autor: Marta Majewska

26 Wrzesień 2005
Artykuł na: 4-5 minut
W niedzielę, 25 września na podwórku Galerii Jabłkowskich przy Chmielnej 21 w Warszawie odbywały się urodzinowe warsztaty Fotopolis. Zapraszamy na krótką relację i prezentację zdjęć podróżniczych i fotografii miasta autorstwa uczestników imprezy.

W niedzielę, 25 września na podwórku Galerii Jabłkowskich przy Chmielnej 21 w Warszawie odbywały się urodzinowe warsztaty Fotopolis. Zapraszamy na krótką relację i prezentację zdjęć podróżniczych i fotografii miasta autorstwa uczestników imprezy.

wejście do Galerii Jabłkowskich z ulicy Chmielnej

O 12.00 wykład o fotografii podróżniczej rozpoczął Paweł Duma. Prezentując fotografie ze swoich wypraw na Kamczatkę, Syberię i w góry Ural oraz przytaczając liczne anegdoty, Paweł omawiał podstawowe zasady fotografii podróżniczej. Dzięki prezentacji fotografii przesłanych wcześniej przez innych uczestników, wywiązała się dyskusja i ciekawa wymiana doświadczeń. O swoich fotografiach opowiadali Katarzyna Tałaszkiewicz (Kuba, Ukraina, Londyn), Bartosz Szwiling (Iran), Krzysztof Borkowski i Małgorzata Gancarz (zdjęcia gór). Już wkrótce w dziale praktyka ukaże się pełny materiał zdjęciowy wraz z merytorycznym komentarzem Pawła Dumy.

Paweł Duma poczas wykładu

Po trzygodzinnym spotkaniu z Pawłem Dumą, rozpoczęła się druga część warsztatów, "Fotografia miasta", prowadzona przez Andrzeja Zygmuntowicza. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, uczestnicy udali się z aparatami na ulice miasta. Jak okazało się później, ponad dwie godziny pozwalały na znalezienie wielu ciekawych miejsc, zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie Chmielnej, jak i na położonej sporo dalej Pradze. Prosiliśmy uczestników o zabranie aparatów cyfrowych, ale jak się okazało, sprzęt nie był barierą: jeden z autorów robił zdjęcia lustrzanką analogową i w ciągu dwóch godzin zdążył strzelić kilka ciekawych ujęć, a następnie odebrać z labu wywołany i zeskanowany na CD negatyw. Po zachodzie słońca uczestnicy wrócili na podwórko, żeby podzielić się świeżo zrobionymi zdjęciami i zrobić wydruki sponsorowane przez firmę HP Polska.

Podwórko na Chmielnej 21 po zachodzie słońca, tuż przed rozpoczęciem pokazu

Andrzej Zygmuntowicz rzetelnie omawiał prezentowane wieczorem zdjęcia, doradzając autorom na co powinni zwracać uwagę. Pokazowi towarzyszyły anegdoty uczestników, którzy nie przestali dyskutować na Chmielnej nawet po zakończeniu imprezy.

Andrzej Zygmuntowicz podczas wieczornego pokazu fotografii miasta

Mile zaskoczył nas poziom zdjęć zrobionych w tak krótkim czasie. Szczególnie wyróżnione przez Andrzeja Zygmuntowicza, zostały dwie fotografie: Marcina Rutkowskiego i Pawła Kozłowskiego. Ich autorzy dostali w nagrodę wydruki zwycięskich zdjęć w formacie A3, wykonane na drukarce HP Photosmart 8750.

fot. Marcin Rutkowski, wyróżnienie Andrzeja Zygmuntowicza
fot. Michał Kozłowski, wyróżnienie Andrzeja Zygmuntowicza

Redakcja Fotopolis gratuluje wszystkim uczestnikom warsztatów i serdecznie dziękuje Pawłowi Dumie, który mimo utraty głosu opowiadał nieprzerwanie przez trzy godziny o fotografii podróżniczej, Andrzejowi Zygmuntowiczowi, który na zaproszenie Akademii Fotografii poprowadził niezwykle ciekawe zajęcia oraz Galerii Jabłkowskich, która poza udostępnieniem ciekawego miejsca, zaangażowała się w warsztaty także organizacyjnie. Podziękowania należą się także firmie HP Polska, dzięki której uczestnicy warsztatów opuścili Galerię Jabłkowskich z pamiątkowym wydrukiem.

Czytaj także:

HP Photosmart 475, 385, 335 i Portable Photo Studio

HP Photosmart 8750 A3 z 9 atramentami

{GAL|25987
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10